«انتقام» تل‌آویو از دمشق در پی سقوط یک «پهپاد» در سوریه

«انتقام» تل‌آویو از دمشق در پی سقوط یک «پهپاد» در سوریه

تعدادی از «نیروهای ایرانی» و سربازان سوری در دهمین بمباران از ابتدای سال جاری تاکنون کشته شدند
پنجشنبه, 28 آوریل, 2022 - 18:45

تل آویو سه شنبه-چهارشنبه شب، پنج سایت در نزدیکی دمشق را بمباران کرد که منجر به کشته شدن سربازان سوری از جمله یک افسر عالی‌رتبه و اعضای شبه نظامیان ایرانی شد؛ ناظران این اقدام را «تلافی» سقوط پهپاد اسرائیلی در روز گذشته در سوریه دانستند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه دیروز اعلام کرد که تعداد تلفات حملات اخیر اسرائیل «به ۱۰ سرباز رسیده و بیش از ۸ تن دیگر زخمی شده‌اند. کشته شدگان عبارتند از: ۶ نفر از ملیت سوری از جمله یک افسر با درجه سرهنگ و ۴ نفر از شبه نظامیان وابسته به ایران که تاکنون هویت آنها مشخص نشده‌است».

بر اساس گزارش دیده‌بان، این بمباران به انهدام انبارهای اسلحه و مهمات متعلق به گروه‌های وفادار به تهران در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق منجر شد.

به گفته رامی عبدالرحمن مدیر دیده‌بان، این بالاترین آمار در نتیجه دهمین بمباران اسرائیل از ابتدای سال است.

آمار قبلی که رسانه‌های رسمی سوریه به نقل از یک منبع نظامی سوری در صبح روز چهارشنبه گزارش دادند، از کشته شدن «۴ سرباز، زخمی شدن ۳ نفر دیگر و وارد شدن برخی خسارات مادی» خبر داده بود.

این منبع گفت: «اسرائیل با شلیک موشک از جهت طبریا، نقاطی در اطراف دمشق را هدف قرار داد». وی اظهار کرد: پدافند هوایی ما با موشک‌های متجاوز اسرائیل مقابله و تعدادی از آنها را ساقط کرد. خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در پایتخت سوریه صدای انفجارهایی را در حین بمباران گزارش دادند.

از سوی دیگر در تل آویو، اعتراف دیروز سخنگوی ارتش اسرائیل مبنی بر سرنگونی یک پهپاد در داخل خاک سوریه، پرسش‌هایی را در مورد ارتباط این موضوع با حملات اسرائیل به فرودگاه دمشق و پرتاب موشک از یک سایت فلسطینی از لبنان پیش از آن ایجاد کرد.

اگرچه منابع ارتش تأیید کردند که هیچ‌یک از طرف‌های درگیر، سوریه، لبنان یا اسرائیل علاقه ای به تشدید جنگ ندارند، وقوع ۳ حادثه در یک هفته خطر گرم شدن جبهه شمالی را زنده کرد.

آویخای آدرایی سخنگوی ارتش اسرائیل برای رسانه‌های عربی، روز سه‌شنبه توییتی در توییتر منتشر کرد و گفت: «اوایل امروز طی یک فعالیت معمول، یک پهپاد ارتش اسرائیل در داخل خاک سوریه سقوط کرد. هیچ نگرانی از درز اطلاعات وجود ندارد. حادثه در حال بررسی است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای