گرمای بی سابقه در ۶۰ سال گذشته در پاکستان و هند

گرمای بی سابقه در ۶۰ سال گذشته در پاکستان و هند

شنبه, 30 آوریل, 2022 - 12:15
  مردم در یک کانال آب در شهر لاهور پاکستان در هوای به شدت گرم آب تنی می کنند (فرانس پرس)

مقامات پاکستان درباره افزایش بی سابقه دما هشدار دادند. موج گرما در ماه مارس در ۶۱ سال گذشته بی سابقه بوده است. 

هند، همسایه پاکستان هم گرفتار موج گرما شده و در بخش هایی از این کشور مدارس تعطیل و خیابان ها سوت و کور شده اند. روز جمعه هیچ نشانه ای درباره کاهش گرمای غیر عادی وجود نداشت.

شیری رحمان وزیر تغییرات اقلیمی پاکستان از دولت فدرال و مقام های محلی خواست تا اقدامات لازم برای تعامل با موج گرمای شدید که در برخی بخش های کشور به ۴۷ درجه رسیده در نظر بگیرند.

او در بیانیه ای افزود «پیش بینی شده که هوا در پاکستان بین ۶ تا ۸ سانتیگرد بیش از حد معمول گرم تر شود. سازمان آب و هواشناسی می گوید مارس از ۱۹۶۱ تا کنون گرم ترین ماه بوده است».

کارشناسان هواشناسی می گویند بیش از یک میلیارد نفر با خطرات مرتبط با گرم شدن زمین در این منطقه روبرو هستند و آغاز زودهنگام گرمای سوزان تابستان به تغییرات اقلیم ربط دارد.

رحمان در ادامه خاطر نشان کرد «ما برای اولین بار بهار نداشتیم و تابستان مستقیم بعد از زمستان فرا رسید».

سازمان هواشناسی در نیودلهی گفت «هوا در سه روز آینده سردتر نخواهد شد».

پزشکان در هند گفت «افرادی که به گرما زدگی مبتلا می شود در حال زیاد شدن است و حالا نگرانی درباره شیوع گرما زدگی بیشتر از شیوع موج چهارم کوید ۱۹ شده است».

خیابان ها در ایالت بوبانشوار مرکز ایالت اوریسای شرقی سوت و کور و مدارس تعطیل شده اند. مدارس ایالت بنگال غربی هم چند روز زودتر برای تعطیلات تابستانی تعطیل کرده اند.

یک کارشناس برجسته اداره هواشناسی هند جمعه گفت «هوا دستکم تا سه روز آینده همچنان گرم می ماند اما با آغاز فصل باران که در برخی بخش ها اوایل مه فرا می رسد احتمالا سردتر می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای