امیدهای غرب برای نجات توافق هسته‌ای کاهش یافت

امیدهای غرب برای نجات توافق هسته‌ای کاهش یافت

تلاش اروپا برای متقاعدکردن ایران به توافق بدون حذف «سپاه» از لیست تروریستی
دوشنبه, 2 مه, 2022 - 22:45

پس از نزدیک به دو ماه از مسیر متزلزل وین برای بازگرداندن تهران و واشینگتن به پایبندی متقابل به توافق ۲۰۱۵، مقامات غربی در بحبوحه کاهش امیدها برای احیای توافق هسته ای، چگونگی محدود کردن پیشرفت در برنامه هسته ای تهران را بررسی می‌کنند.

رویترز گزارش داد که این باور در میان قدرت‌های غربی وجود دارد که برای حفظ توافق خیلی دیر شده‌است. در همین حال، دولت آمریکا می‌گوید که ایران تنها چند هفته تا دستیابی به مواد شکافت پذیر مورد نیاز برای ساخت یک بمب هسته ای فاصله دارد.

رویترز روز گذشته به نقل از منبعی که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود گفت: "آنها لوله وریدی را از بازوی بیمار نمی‌کشند… اما توقع زیادی برای یک راه مثبت رو به جلو وجود ندارد».

چهار دیپلمات غربی گفتند که احساس مشابهی دارند که تلاش‌ها برای احیای توافق در شرف فروپاشی است. این اظهارات یک روز پس از گزارش وال استریت ژورنال مطرح شد که آمده‌است که انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات وین، به دنبال سفر به تهران است تا ایرانی‌ها را به امضای متن نهایی در وین بدون حذف سپاه پاسداران از فهرست تروریسم متقاعد کند.

یک مقام ارشد آمریکایی به ایرانی‌ها هشدار داد و گفت: «اگر حاضر نباشند از خواسته‌های خارج از چارچوب خود دست بکشند و همچنان بر حذف سپاه پاسداران از لیست تروریستی پافشاری کنند و از پرداختن به نگرانی‌های ما که فراتر از برنامه توافق هسته‌ای است، خودداری کردند، بنابراین به بن‌بستی خواهیم رسید که ممکن است بر آن غلبه نشود». این مقام افزود: آیا معامله مرده‌است؟ ما هنوز نمی‌دانیم و صادقانه بگویم، فکر نمی‌کنیم که ایران هم بداند».

یک دیپلمات غربی گفت: «فکر نمی‌کنم کسی بخواهد بگوید بس است. آیا این وضعیت به‌طور نامحدود ادامه خواهد داشت بدون اینکه هیچ‌یک از طرفین به پایان آن اعتراف کنند؟... بله، به احتمال زیاد».

ایران حاضر نیست از خواسته حذف سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی خارجی صرف نظر کند. رویترز در این رابطه به نقل از یک مقام امنیتی ایران نوشت: «این مسئله خط قرمز ماست و آن را رها نمی‌کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای