ورود کاروان سازمان ملل برای تخلیه آخرین افراد سرگردان از ماریوپل

ورود کاروان سازمان ملل برای تخلیه آخرین افراد سرگردان از ماریوپل

روسیه سفیر بریتانیا را احضار کرد و گفت به تحریم‌ها پاسخ «قاطعانه» می دهد
شنبه, 7 مه, 2022 - 00:00

کاروان جدید سازمان ملل متحد دیروز برای تخلیه آخرین غیرنظامیانی که در مجتمع متالورژی آزوفستال محبوس شده بودند، به ماریوپل رفت، در این میان، تنش ها بین مسکو و لندن تشدید شد.

در حالی که صلیب سرخ که با سازمان ملل متحد در تخلیه این افراد شرکت می کند، از ارائه جزئیات عملیات خودداری کرد، گزارش های روسیه تخلیه سه هنگ غیرنظامیان در قالب سه اتوبوس در روز گذشته را تایید کرد که تعدادی از آنها به شهر بیزین که تحت کنترل نیروهای روسی است منتقل شدند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین روز گذشته گفت که شهر ماریوپل «به طور کامل ویران شده است».

او در سخنانی ویدئویی در همایشی که توسط مؤسسه سلطنتی امور بین الملل «چتم هاوس» در لندن، سازماندهی شده است، گفت: «شما باید درک کنید که ماریوپل هرگز سقوط نخواهد کرد... قبلاً ویران شده است، هیچ ساختمانی باقی نمانده است، همه چیز کاملاً ویران شده است».

علاوه بر این، در سایه تشدید تنش بین مسکو و لندن، روز گذشته وزارت امور خارجه روسیه دبورا برونرت سفیر بریتانیا در روسیه را احضار کرد و به شدت به تحریم های جدید بریتانیا علیه رسانه های روسی اعتراض کرد.

این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد که روسیه به پاسخ «سخت و قاطعانه» به تمامی تحریم های اعمال شده توسط لندن ادامه خواهد داد.

 این امر پس از آن صورت گرفت که اشاراتی مبنی بر ایفای «نقش» اطلاعات بریتانیا در «جعل» تصاویر با هدف «ترویج وقوع جنایت جنگی» در شهر بوچا مطرح شد. کرملین متعهد شد اسنادی را منتشر کند که دیدگاه روسیه را تأیید می کند.

در همین زمینه، خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد، شورای امنیت سازمان ملل متحد دیروز بیانیه ای به اتفاق آرا صادر کرد که در آن بر «حمایت قوی» خود از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در «پیگیری راه حل مسالمت آمیز» برای جنگ در اوکراین تاکید کرد.

این بیانیه برای اولین بار از زمان آغاز جنگ در 24 فوریه، موضع یکپارچه شورای امنیت را منعکس می کند.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای