استقبال سازمان همکاری اسلامی از آزادی ۱۶۳ اسیر حوثی در قالب ابتکار بشردوستانه سعودی

استقبال سازمان همکاری اسلامی از آزادی ۱۶۳ اسیر حوثی در قالب ابتکار بشردوستانه سعودی

شنبه, 7 مه, 2022 - 16:45
برخی از اسیران آزاد شده در حال سوار شدن به هواپیما به مقصد یمن جمعه (۶ مه). این برنامه در راستای طرح ابتکار سعودی اجرا شد (ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن)

دبیر خانه سازمان همکاری اسلامی از آزادی و انتقال ۱۶۳ زندانی حوثی در قالب طرح ابتکاری بشردوستانه سعودی استقبال کرد. 

سازمان همکاری اسلامی همچنین از تمامی طرح های ابتکاری قبلی به منظور خاتمه دادن به مساله زندانیان و حمایت از تلاش های برقراری صلح در یمن قدردانی کرد.

سازمان همکاری اسلامی نقش کمیته بین المللی صلیب سرخ برای هماهنگی روند انتقال اسیران و تلاش های سازمان ملل را ستود و برای تداوم تلاش های برقراری صلح و آرامش و بستر سازی برای گفتگو بین طرف های یمنی به منظور رسیدن به توافق سیاسی جامع و فیصله دادن به بحران یمن ابراز امیدواری کرد.

ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن جمعه (۶ مه) از آزادی ۱۶۳ زندانی حوثی و انتقال آنها به یمن در قالب طرح ابتکاری بشردوستانه سعودی خبر داد و گفت این برنامه با انگیزه بشردوستانه برای پایان دادن به قضیه زندانیان و حمایت از روند برقراری صلح انجام شد و تلاش های صلیب سرخ بین المللی برای انتقال اسیران مایه قدردانی است.

جمعه (۶ مه) ۱۰۸ زندانی با هواپیما به عدن و ۹ تن به صنعا منتقل شدند. ائتلاف گفت ۹ پیکارجوی خارجی هم هستند که آنها را به سفارت خانه های کشورهایشان تحویل می دهیم. ۳۷ اسیر به دلایل بشردوستانه از مسیر زمینی نزدیک محل سکونتشان در مناطق مرزی بین سعودی و یمن تحویل داده شدند.

ائتلاف حامی دولت قانونی یمن صبح جمعه گفت اولین گروه هواپیماهای حامل اسیران حوثی در قالب طرح ابتکاری بشر دوستانه سعودی به سمت یمن پرواز کردند. اسیران با هواپیما به صنعا و عدن منتقل شدند و ساعاتی بعد هم دو هواپیما خاک سعودی را به مقصد عدن و صنعا ترک کردند.

سپهبد ترکی المالکی سخنگوی نیروهای ائتلاف ۲۸ آوریل گفت «فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف ۱۶۳ اسیر حوثی که در عملیات جنگی علیه سعودی حضور داشتند را آزاد می کند و این برنامه بخشی از طرح های ابتکاری بشردوستانه سعودی است».

او خاطر نشان کرد «این برنامه یکی دیگر از گام های مختلف در مسیر پایان دادن به بحران یمن و برقراری صلح و حمایت از تلاش های سازمان ملل برای تثبیت آتش بس کنونی و بستر سازی برای آغاز گفتگو بین طرف های یمنی و تسهیل پایان دادن به مساله اسیران و زندانیان با توجه به ارزش های اسلامی و اصول بشردوستانه و آداب و رسوم اصیل عربی و قوانین انسان دوستانه بین المللی از جمله مفاد کنوانسیون سوم ژنو مندرج در توافق استکهلم است. مفاد مندرجه از سال ۲۰۱۸ تا کنون اجرا نشده اند».

فرماندهی ائتلاف تاکید کرد «پایان دادن به مساله زندانیان مورد توجه سران سیاسی و فرماندهان نظامی قرار دارد. سران کشور بر لزوم حل پرونده زندانیان با توجه به انگیزه های بشردوستانه و بدون توجه به حساب و کتاب های سیاسی و نظامی تاکید می کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای