«شکنجه روانی گسترده» یک شهروند سوئدی محکوم به اعدام در ایران

«شکنجه روانی گسترده» یک شهروند سوئدی محکوم به اعدام در ایران

همسر وی به «الشرق الاوسط»: جلالی قربانی چالش بین تهران و استکهلم شده‌است
دوشنبه, 9 مه, 2022 - 00:00

ویدا مهران نیا همسر احمدرضا جلالی که در ایران به اعدام محکوم شده‌است، گفت که همسرش در شکنجه دائمی به سر می‌برد و تهران سرنوشت او را به حمید نوری مدعی العموم سابق ایران که به اتهام جنایات جنگی در سوئد بازداشت شده، گره زده‌است.

مهران نیا در گفت و گوی اختصاصی با «الشرق الاوسط» تأکید کرد که همسرش تحت شکنجه‌های روانی گسترده قرار گرفته و قطع ارتباط با وی را تأیید کرد.

او گفت: «او (احمد رضا) هنوز از برقراری ارتباط با ما در اینجا در سوئد منع شده‌است و بنابراین ما مستقیماً از وضعیت او مطلع نیستیم».

او ادامه داد: «از خانواده او در ایران می‌شنویم که تحت شکنجه‌های روانی گسترده‌است و وضعیت سلامتی او خوب نیست».

مهران نیا با بیان اینکه همسرش در شکنجه دائمی به سر می‌برد، گفت: «هر ساعت انتظار می‌رود او را بکشند… نمی‌توانیم وضعیت او را بفهمیم».

مهران نیا در خصوص تلاش دولت سوئد برای نجات جان جلالی گفت: «من بارها با دولت سوئد تماس گرفته‌ام. اما من فرصت ملاقات با هیچ‌یک از مسئولان را پیدا نکردم».

وی افزود: «آنها فقط به ایمیل‌های من پاسخ دادند و گفتند: ما نگران هستیم و وضعیت را پیگیری می‌کنیم. ما از ایران خواسته‌ایم جلالی را آزاد کند و مجازات اعدام را محکوم می‌کنیم».

مهران نیا به‌طور ضمنی از استراتژی دولت سوئد برای آزادی همسرش در سال‌های گذشته انتقاد کرد و گفت: «نمی‌دانم برای نجات جان او و رهایی او چه کاری می‌توانند انجام دهند. معمولاً هیچ چیز کارسازی وجود ندارد. استراتژی محکومیت (که توسط دولت دنبال شد) در شش سال گذشته شکست خورد و ما اکنون بدترین سناریو را پیش‌بینی می‌کنیم».

مهران نیا معتقد است که شوهرش تبدیل به کارت فشاری در دست ایران شده که ظاهراً سرنوشت او را با سرنوشت حمید نوری گره زده‌است. او گفت: «مقامات ایرانی به وکیل احمدرضا گفتند که تنها راه نجات او (انعقاد معامله) در مبادله با نوری است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای