برخورد نسل ها؛ پدیده غالب انتخابات لبنان

برخورد نسل ها؛ پدیده غالب انتخابات لبنان

جوانان با «تغییرخواهی» و بزرگ ترها با «جناح های سنتی»   
شنبه, 14 مه, 2022 - 09:30
انگشت جوهری یکی از کارمندان پس از شرکت در انتخابات در راستای تدارکات برای انتخابات ۱۵ مه (آژانس عکس اروپا)

انتخابات فردا در لبنان به نظر مردم این کشور اهمیت دارد و کارشناسان و ناظران بحران اقتصادی و معیشتی لبنان معتقدند که این انتخابات سمت و سوی گزینه های پیش رو برای خروج از بن بست کنونی را مشخص خواهد کرد.

اکثر لبنانی ها امیدوارند که حال و روزشان و اوضاع سیاسی و معیشتی پس از این انتخابات بهبود پیدا کند؛ به هر حال انتخابات فردا اولین انتخابات پس از اعتراضات مردمی در سال ۲۰۱۹ و انفجار بندر بیروت در ۲۰۲۰ و فروپاشی وضعیت پولی کشور است.

اختلاف نظر در بین اعضای خانواده های لبنانی درباره اینکه به چه کسی رای می دهند افزایش یافته است. بخش اعظم جوانان می خواهند با رای دادن حرفشان را بزنند و دیگر برای وابستگی حزبی خانواده و محیط اطرافشان پشیزی ارزش قائل نیستند.

ربیع الهبر رئیس اجرایی  Statistics Lebanonدر گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «پدیده شکاف نسلی در خانواده ها در لبنان قبلا وجود نداشت و این پدیده جدید مثل جنگ بین دو نسل در درون یک خانواده است».

او توضیح داد «فرزندان یا نسل جدید در اکثر خانواده هایی که حامی سفت و سخت احزاب هستند به سمت مخالف می روند یعنی یا حامی انقلاب و نیروهای تحول خواه می شود و یا اینکه از احزاب دیگر حمایت می کنند».

شارل جبور رئیس گروه رسانه ای حزب نیروهای لبنانی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «اینک نسل جدیدی شکل گرفته که از گرایشات سیاسی آبا و اجدادی شان رویگردان شده اند. برداشت اولیه این است که این هنجار اجتماعی کارآمدی است اما مساله اصلی در لبنان این است که اختلاف نظر در لبنان بین نیروهای سنتی و نیروهای تحول خواه نیست بلکه مشکل بر سر طرح سیاسی است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای