صادرات گندم هند به خاطر گرما ممنوع شد

صادرات گندم هند به خاطر گرما ممنوع شد

شنبه, 14 مه, 2022 - 20:45
  زن کشاورز هندی در ایالت اوتار پرادش در حال حمل خرمن گندم (آسوشیتد پرس)

هند روز شنبه (۱۴ مه) صادرات گندم را ممنوع کرد. این خبر چند روز پس از آن منتشر شد که دولت هند گفته بود می خواهد در صادرات گندم در سال جاری رکورد بزند.

به گزارش رویترز موج بی سابقه گرما در این کشور باعث کاهش تولید شد و قیمت های داخلی افزایش بی سابقه داشته است.

مقامات دولت هند گفتند صادرات گندم به پشتوانه اوراق اعتباری که قبلا منتشر شده و به کشورهایی که برای تامین امنیت غذایی خود به آن احتیاج دارند ادامه خواهد داشت.

خریداران جهانی گندم پس از کاهش صادرات گندم از منظقه دریای سیاه به دنبال حمله روسیه به اوکراین اواخر فوریه روی صادرات گندم هند حساب کرده بودند. 

هند قرار بود ده میلیون تن گندم در سال جاری صادر کند.

هند در فهرست صادرکنندگان بزرگ گندم دنیا نیست اما ممنوعیت صادرات گندم این کشور می تواند قیمت جهانی این محصول را بالا ببرد و ضربه سختی به مصرف کنندگان فقیر در آسیا و آفریقا وارد کند.

یک بازرگان در بمبئی که مراودات تجاری با یک شرکت بین المللی دارد گفت «ممنوعیت صادرات گندم هند تکان دهنده است. فکر می کردیم که صادرات گندم را دو سه ماه بعد محدود کنند اما نظر دولت پس از افزایش تورم عوض شد».

بالا رفتن قیمت محصولات غذایی و سوخت تورم سالیانه در هند در آوریل را به بالاترین رقم طی ۸ سال گذشته رسانده و حالا کارشناسان اقتصادی می گویند بانک مرکزی باید برای کاهش قیمت ها نرخ بهره را افزایش دهد.

قیمت گندم هند افزایش بی سابقه داشته و در برخی مناطق به رکورد ۲۵ هزار روپیه معال ۳۲۰ دلار در هر تن رسیده است. 

بالا رفتن هزینه سوخت و نیروی کار و حمل و نقل و بسته بندی هم قیمت آرد گندم در هند را افزایش داده است. 

یک مقام ارشد دولت هند که نخواست نامش منتشر شود گفت افزایش هزینه ها در کل باعث نگرانی درباره تورم شد و به همین دلیل دولت مجبور شد صادرات گندم را ممنوع کند.

هند هفته گذشته هدف دیگری برای صادرات سال مالی ۲۰۲۲ -۲۰۲۳ که در آوریل آغاز می شود اعلام کرد و گفت که این کشور برای ایجاد راهکارهای دیگر در راستای افزایش محموله های صادراتی گندم به کشورهایی مثل مراکش و تونس و اندونزی و فیلیپین هیات های بازرگانی اعزام می کند.

یکی از بازرگانان در نیودلهی که با یکی از شرکت های بین المللی همکاری می کند گفت گرمای بی سابقه و ناگهانی در اواسط مارس به این معناست که میزان گندم صادراتی در سال جاری با توجه به گرمای بی سابقه ماه مارس کمتر از هدف مد نظر صد میلیون تنی خواهد بود. دولت هند پیش بینی کرده که تولید گندم رکورد خواهد زد و به ۱۱۱.۳۲ میلیون تن می رسد.

صادرات گندم هند در سال مالی منتهی به مارس به ۷ میلیون تن رسیده بود که رشد بیش از ۲۵۰ درصدی نسبت به سال گذشته داشت. این افزایش صادرات پس از افزایش جهانی قیمت گندم در پی حمله روسیه به اوکراین اتفاق افتاد.

هند در ماه آوریل ۱.۴ میلیون تن گندم صادر کرد و برای صادرات حدود ۱.۵ میلیون تن در ماه مه قرارداد داشت. یکی از بازرگانان گفت «ممنوعیت صادرات گندم هند منجر به افزایش قیمت این محصول در جهان می شود چون اینک صادرکننده بزرگی به وزن هند وجود ندارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای