ناتوانی حزب‌الله در صیانت از متحدان خود

ناتوانی حزب‌الله در صیانت از متحدان خود

شوک انتخاباتی که اکثریت پارلمانی لبنان را تغییر می‌دهد
سه شنبه, 17 مه, 2022 - 09:15
یک کارمند لبنانی در نزدیکی صندوق‌های رأی استراحت می‌کند (رویترز)

نتایج غافلگیرکننده انتخابات پارلمانی لبنان شرایط اکثریت پارلمانی لبنان را به هم زد، جایی که حزب‌الله و متحدانش اکثریتی را که در اختیار نیروهای «حاکمیتی» مانند حزب نیروهای لبنانی و متحدانش و کتائب، همراه با نیروهای مدنی و تغییر بود، از دست دادند. در همین حال، این حزب در اجرای هدف خود که ماه گذشته آن را اعلام کرد، نتوانست دسترسی متحدان خود به پارلمان را تضمین کند.

نتایج انتخابات حاکی از افزایش آرا فراکسیون «نیروها» به حدود ۲۲ نماینده و کاهش آرا «جنبش آزاد میهنی» به حدود ۱۵ نماینده بود، در حالی که غافلگیری در ورود نامزدهای غیرنظامی و مستقل به مجلس بود که تعداد آنها طبق نتایج غیررسمی علاوه بر سایر نمایندگان به ده نفر رسید؛ آنها قبلاً در داخل قدرت بودند و اکنون با آن مخالف هستند، مانند اسامه سعد (فراکسیونی متشکل از ۳ نماینده) و «کتائب لبنان» که تعداد نمایندگان آنها یک نفر دیگر یعنی اشرف ریفی افزایش یافته‌است. اشرف ریفی به «الشرق الاوسط» گفت که آماده همکاری با حاکمیت و نیروهای تغییر در کشور برای نجات آن است.

حزب‌الله نتوانست متحدان خود را از خارج از گروه‌های شیعه به پارلمان برساند و همچنین نتوانست در عرصه سنی‌ها و دروزی‌ها به پیشرفت‌هایی دست یابد.

در میان برجسته‌ترین بازندگان از متحدان این حزب و سوریه می‌توان به نمایندگان حزب سوسیال ناسیونالیست سوریه و نامزدهای دروزی و سنی نزدیک به آن و دمشق اشاره کرد.

دیدارکنندگان با نبیه بری رئیس مجلس لبنان نیز به نقل از وی گفتند: «وضعیت خطرناک است». او هشدار داد که وضعیت پس از ۱۵ می دشوار خواهد بود، «زیرا افراط گرایی بیش از گذشته خواهد بود». یک منبع نزدیک به وی فاش کرد که وی به‌طور جدی در حال بررسی درخواستی از لبنانی‌ها ظرف دو روز است که طی آن «نقشه راه مرحله بعدی» را ترسیم خواهد کرد.

علاوه بر این، محمد رعد رئیس بلوک پارلمانی «حزب‌الله» دیروز گفت: «ما مشتاق همزیستی مشترک هستیم». وی هشدار داد: «مواظب باشید با ما دشمن باشید زیرا صلح مدنی خط قرمز است». او مخالفان خود را به همکاری با وی فراخواند. وی خطاب به مخالفان حزب گفت: «اگر یک دولت ملی را رد کنید، لبنان را به ورطه سوق می‌دهید». او افزود: «هیزم جنگ داخلی نباشید».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای