سعودی قطب "فین تک" منطقه

سعودی قطب "فین تک" منطقه

ریاض دومین شهر نوآور فین تکی منطقه
پنجشنبه, 9 ژوئن, 2022 - 12:45
  ریاض ظرف چند ماه دومین شهر پیشگام در حوزه فین تک شد (آسوشیتد پرس)

نتایج گزارش شاخص جهانی فین تک نشان داد که سعودی با شتاب فزاینده رشد و توسعه شرکت های پیشرو در این حوزه می تواند به پرچمدار صنعت مالی فین تک در خاورمیانه تبدیل شود.

گزارش «آماده پرواز» با استدلال به دستاوردهای سعودی در حوزه فین تک به اهمیت و پیشتازی سعودی نسبت به کشورهای دیگر اشاره کرد و افزود سعودی به دلیل این قابلیت ها و دستاوردها قطب فین تک در منطقه شده است.

توسعه زیرساختارهای متنوع با قابلیت تولید محصولات نوآوری و صدور مقررات و قوانین در راستای توانمند سازی استارت آپ ها و شرکت های فناوری نوین از جمله دستاوردهای دولت سعودی برای توسعه صنعت فین تک عنوان شده اند.

شورای وزیران سعودی ماه مه لایحه برنامه راهبردی فناوری مالی را تصویب کرد و بر اساس آن سعودی هدف قرار گرفتن در فهرست پرچمداران فین تک و تبدیل شدن به قطب جهانی حوزه تکنولوژی را دنبال می کند.

این گزارش اضافه کرد «صنعت فین تک در سعودی پرشتاب تر از بقیه کشورها توسعه پیدا می کند. سعودی بزرگ ترین اقتصاد منطقه را دارد و به همین دلیل از قابلیت تبدیل شدن به مرجع بین المللی فین تک در خاورمیانه و شمال آفریقا برخوردار است و این مساله واقع بینانه به نظر می رسد».

بنا به گزارش مزبور سرمایه گذاری در پروژه های فین تک هنوز در مراحل اولیه بوده اما به هر حال از ۲۰۱۸ بیش از یک میلیارد دلار در شرکت های حوزه فین تک در سعودی سرمایه گذاری شده است.

در این گزارش آمده است «سعودی تا سال ۲۰۲۰ در فهرست رتبه بندی کشورهای فین تکی حضور نداشت اما حالا ریاض دومین شهر پیشگام خاورمیانه در این حوزه شده و ۸۲ شرکت فین تک در این شهر حضور دارند».

گفتنی است که سرمایه گذاری در شرکت های حوزه فین تک در جهان با افزایش ۷۰ درصدی به بیش از ۲۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ رسید که در این میان رشد و توسعه فناوری بلاکچین و رمز ارزها در توسعه فین تک سهیم بوده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای