رشد ۲۳.۷۰ درصدی حجم تخلیه و بارگیری در بنادر سعودی

رشد ۲۳.۷۰ درصدی حجم تخلیه و بارگیری در بنادر سعودی

یکشنبه, 12 ژوئن, 2022 - 00:30
  میزان کشتی های ورودی و خروجی به بنادر سعودی با رشد ۳.۰۳ درصدی به یکهزار و ۲۰ کشتی رسید (الشرق الاوسط)

حجم تخلیه و بارگیری در بنادر سعودی در ماه مه ۲۰۲۲ با افزایش ۱.۳۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۶۰۰ هزار و ۱۰۷ کانتینر رسید.

تعداد کانتینر های خارج شده از بنادر سعودی با رشد قابل ملاحظه ۲.۵۷ درصدی به ۱۷۵ هزار و ۹۵۸ کانتینر و تعداد کشتی های وارد شده با کاهش اندک ۰.۶۴ درصدی به ۱۷۶.۹۷۸ کانتینر رسید.

حجم تخلیه و بارگیری پس از طرح های ابتکاری سازمان کل بنادر (موانی) در قالب برنامه راهبردی ملی حمل و نقل و خدمات لجستیک افزایش یافته و باعث ارایه خدمات رقابتی در حوزه عملیات و بارگیری و تخلیه شده است که در نتیجه میزان تردد کانتینرها با رشد ۲.۰۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۲۴۷ هزار و ۱۷۲ کانتینر رسید.

از سوی دیگر، حجم تخلیه و بارگیری کالا در بنادر با افزایش ۲۳.۷۰ درصدی به ۲۱ میلیون و ۴۱ هزار و ۲۱ تن رسید که در این میان سهم کالاهای نیمه فله یا عمومی با افزایش چشمگیر ۲۱.۸۶ درصدی ۸۱۰ هزار و ۲۴۴ تن اعلام شد. حجم تخلیه و بارگیری آهن آلات و بارهای دانه ای با رشد ۲.۴۶ درصدی به ۴ میلیون و ۱۶۶ هزار و ۷۴۹ تن رسید. میزان تخلیه و بارگیری کالاهای مایع نیز با رشد ۳۰.۷۴ درصدی در ماه مه ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ مقدار ۱۵ میلیون و ۸۶۹ هزار و ۶۳۴ تن افزایش یافت. سازمان بنادر سعودی برنامه ساماندهی عملیاتی تردد کانتینرها در بنادر سعودی را به منظور توانمند سازی بخش های کلیدی و صنایع ملی اجرا می کند.

میزان کشتی های ورودی و خروجی با افزایش ۳.۰۳ درصدی به یکهزار و ۲۰ کشتی رسید. تعداد  خودروهای وارد شده به بنادر با افزایش ۴۲.۳۳ درصدی نسبت به ماه مه به ۸۱ هزار و ۷۳۷ دستگاه رسید. حجم کل مواد غذایی با کاهش ۶.۵۰ درصدی نسبت به ماه مه به یک میلیون و ۸۲۵ هزار و ۵۷۹ تن رسید.

حجم ورود مسافران به بنادر سعودی در ماه مه ۲۰۲۲ با افزایش ۱۶.۳۸ درصدی نسبت به مدت مشابه ۲۰۲۱ به ۵۴ هزار و ۹۰۷ نفر رسید. میزان تخلیه دام وارداتی با افزایش ۱۸۱.۶۴ درصدی به ۴۵۹ هزار و ۶۷۷ راس اعلام شد. این اعداد بیانگر تقویت سیستم واردات و صادرات و افزایش رشد اقتصاد ملی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای