کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی ایران

کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی ایران

همزمان با ادامه تحریم‌های اقتصادی
دوشنبه, 13 ژوئن, 2022 - 00:00

تومان، واحد پول ملی ایران در ادامه روند نزولی خود رکورد جدید را رقم زد و برای اولین بار در تاریخ خود ۳۳ هزار تومان در برابر هر دلار را در بازار آزاد فروش ارز تهران ثبت کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، کاهش جدید ارزش پول ایران روز گذشته در حالی رخ داد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان پابرجاست. اقتصاد این کشور نیز به دلیل خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ۲۰۱۵ و اعمال مجدد تحریم‌های شدید واشینگتن علیه بخش‌های نفتی و بانکی به شدت آسیب دیده‌است.

همزمان با کاهش ارزش تومان، یک مقام فرماندهی پلیس امنیت اقتصادی ایران از دستگیری ۳۱ نفر به اتهام احتکار ارز و طلا خبر داد.

خبرگزاری فارس روز گذشته به نقل از این مقام مسئول اعلام کرد که با همکاری بانک مرکزی و مراجع قضایی سایر عناصر فعال در این زمینه شناسایی شده‌اند.

وی اظهار کرد: دستگیرشدگان «با هدف ایجاد عملیات تقاضای کاذب در بازار طلا و ارز به منظور افزایش قیمت، اقدام به ساخت معاملات فردایی می‌کردند».

شورای عالی سران سه قوه در اوایل خردادماه در جلسه ای به ریاست ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران، اختیارات جدیدی به ویژه به بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز اعطا کرد.

این شورا همچنین با صدور تصمیمی مبادلات آتی طلا و ارز را جرم انگاری کرد و فعالان این حوزه را تحت تهدید اخلال در نظام اقتصادی پاسخگو دانست.

سهراب بهرامی معاون پلیس امنیت اقتصادی با تشریح این که افراد دستگیر شده از مجریان اصلی «معاملات فردایی» هستند، این معاملات را غیرقانونی توصیف کرد، زیرا موجب ایجاد «تقاضای کاذب» در بازار و افزایش قیمت‌ها می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای