آرامکو از گام‌های خود برای رسیدن به کربن خنثی رونمایی کرد

آرامکو از گام‌های خود برای رسیدن به کربن خنثی رونمایی کرد

هدف آن کاهش شدت انتشار کربن در بخش اکتشاف و تولید تا سال ۲۰۳۵ تا میزان ۱۵ درصد است
چهارشنبه, 15 ژوئن, 2022 - 09:00
این شرکت قصد دارد سالانه ۱۱ میلیون تن آمونیاک آبی تولید کند که حامل هیدروژن آبی است (الشرق الاوسط)

آرامکوی سعودی در گزارش خود دربارهٔ پایداری، گام‌های این شرکت برای دستیابی به خنثی کردن آلایندگی و وضعیت کربن صفر در عملیات برای کاهش شدت کربن اکتشاف و تولید حداقل ۱۵ درصد تا سال ۲۰۳۵ در مقایسه با شدت این انتشار در سال ۲۰۱۸ را اعلام کرد.

شرکت نفت سعودی (آرامکو) روز چهارشنبه اولین گزارش پایداری خود را منتشر کرد که در آن راه‌هایی که شرکت برای مقابله بیشتر با گازهای گلخانه‌ای برنامه‌ریزی می‌کند، در حالی که راه‌حل‌های انرژی مقرون‌به‌صرفه و قابل‌اعتماد ارائه می‌کند را برجسته کرده‌است.

این گزارش که شرکت پیش‌بینی کرده به‌صورت سالانه به‌روزرسانی شود، اطلاعات بیشتری در مورد تلاش‌های آرامکو سعودی برای حمایت از انتقال انرژی گسترده‌تر به همراه تعدادی از اهداف میانی به دنبال دستیابی به آن تا سال ۲۰۳۵ ارائه می‌دهد.

انتشار این گزارش در پی اعلام جاه طلبی این شرکت برای دستیابی به خنثی سازی صفر گازهای گلخانه ای است که تا سال ۲۰۵۰ در محدوده ۱ و ۲ از امکانات تجاری تحت مالکیت و بهره‌برداری کامل آن قرار می‌گیرد.

آرامکو سعودی قصد دارد تا سال ۲۰۳۵، شدت کربن بخش اکتشاف و تولید این شرکت را کاهش دهد که در میان کمترین بخش‌ها در بخش انرژی یعنی ۱۵ درصد است.

این شرکت قصد دارد در برابر شدت این انتشار در سال ۲۰۱۸ به ۸٫۷ کیلوگرم CO2-eq در هر بشکه معادل نفت برسد؛ معادل ۱۰٫۲ کیلوگرم CO2 در هر بشکه معادل نفت است.

این شرکت همچنین به دنبال کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در حوزه‌های ۱ و ۲ در تأسیسات تجاری کاملاً تحت مالکیت و بهره‌برداری خود، در هر دو بخش اکتشاف و تولید، و بخش پالایش، پردازش و بازاریابی به بیش از ۵۰ میلیون تن معادل دی‌اکسید کربن سالانه تا سال ۲۰۳۵ است.

امین الناصر رئیس و مدیر اجرایی آرامکو سعودی گفت: «ما در اکتبر سال گذشته اعلام کردیم که آرامکو سعودی آرزوی دستیابی به وضعیت صفر کربن تا سال ۲۰۵۰ را دارد. امروز، ما یک گزارش پایداری ارائه می‌کنیم که مراحل و تلاش‌هایی را که در شرکت برای یک موضوع بسیار مهم انجام می‌شود، نشان می‌دهد که به دنبال ایجاد تعادل بین تأمین تقاضای فزاینده جهانی برای انرژی قابل اعتماد و مقرون به صرفه و بین این که ما سهم واضح و مشخصی در پایداری و تحولات انرژی داشته باشیم که جهان در مقیاس بزرگتر شاهد آن است. (سعودی آرامکو) با در نظر گرفتن جنبه‌های عدم اطمینان، نوسانات و دگرگونی‌هایی که صحنه اقتصاد جهانی و بازارهای انرژی را احاطه کرده‌است، نگاه بلندمدت خود را در زمینه سرمایه‌گذاری ادامه خواهد داد. در طول ده سال آینده و پس از آن، ما به تلاش‌های فزاینده و تمرکز پیشگامانه خود بر نوآوری و معرفی فناوری‌های جدید که تأثیر مثبت و قابل توجهی در افزایش سطح پایداری در عملیات ما دارند، ادامه خواهیم داد».

آرامکو سعودی چارچوب اقتصاد کربن دورانی را ترویج می‌کند که بر کاهش، استفاده مجدد، بازیافت و حذف گازهای گلخانه ای تمرکز دارد. بدین ترتیب هدف این شرکت تا سال ۲۰۳۵، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به روش‌های زیر است: سرمایه‌گذاری در منابع انرژی تجدیدپذیر که منجر به کاهش ۱۴ میلیون تنی معادل دی‌اکسید کربن سالانه خواهد شد و همچنین سرمایه‌گذاری در جذب، استفاده و ذخیره کربن، در نتیجه به استخراج سالانه ۱۱ میلیون تن معادل دی‌اکسید کربن و بهبود بهره‌وری انرژی منجر می‌شود، این امر باعث جلوگیری از انتشار ۱۱ میلیون تن معادل دی‌اکسید کربن در سال، کاهش انتشار متان و سوزاندن گاز در شراره‌ها می‌شود. این امکان کاهش ۱ میلیون تنی معادل دی‌اکسید کربن در سال را فراهم می‌کند و کاهش انتشار ۱۶ میلیون تنی معادل دی‌اکسید کربن را جبران می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای