بریتانیا با بزرگ ترین اعتصاب شبکه ریلی در ۳۰ سال گذشته فلج شد

بریتانیا با بزرگ ترین اعتصاب شبکه ریلی در ۳۰ سال گذشته فلج شد

سه شنبه, 21 ژوئن, 2022 - 12:15
  ایستگاه واترلو در ساعات پرترافیک صبحگاهی لندن (آژانس عکس اروپا)

اعتصاب هزاران نفر از کارکنان شبکه ریلی در بریتانیا از سه شنبه (۲۱ ژوئن) آغاز شد که می تواند سرآغاز اعتصابات گسترده و سراسری دیگری در حوزه صنایع باشد. کارکنان شبکه ریلی خواهان افزایش حقوق و بهبود شرایط کاری هستند.

بیش از ۴۰ هزار نفر از کارکنان شبکه ریلی بامداد سه شنبه با نصب موانع راه آهن این کشور را تعطیل کردند. ایستگاه های اصلی و پرترافیک امروز سوت و کور بود. اعتصاب جداگانه ای هم در متروی لندن جریان دارد.

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفت «این اعتصابات به کسب و کارهایی که در صدد بهبودی پس از شیوع کرونا هستند ضربه می زند».

جانسون با فشار و نارضایتی گسترده به منظور کمک بیشتر به خانواده هایی است که در ناگوارترین شرایط اقتصادی در چند دهه اخیر قرار دارند.

اتحادیه کارگران گفت اعتصابات کارکنان شبکه ریلی می تواند سرآغاز یک «تابستان نارضایتی» باشد چرا که معلمان و کارکنان نظام درمان و کارکنان حوزه دفع زباله و حتی وکلا در نظر دارند به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت و تورم حدود ده درصدی دست به اعتصاب بزنند.

میک لینچ دبیر کل اتحادیه راه آهن، دریانوردی و حمل و نقل (RMT) به شبکه اسکای نیوز گفت «کارگران بریتانیایی نیازمند افزایش دستمزد هستند.. آنها به امنیت شغلی و در کل شرایط مناسب کاری نیاز دارند».

نمایندگان اپوزیسیون از دولت به خاطر عدم گفتگو برای حل اختلاف بین دو طرف انتقاد می کنند.

یک گزارش خبری امروز گفت که ۸۰ درصد قطارها در سراسر بریتانیا امروز به دلیل اعتصاب کارکنان راه آهن کار نمی کنند.

خبرگزاری پی ای مدیا گزارش داد «۲۰ درصد قطارها کار می کنند و نیمی از خطوط ریلی تعطیل است و همین منجر به بلاتکلیفی مسافران می شود. بزرگ ترین اعتصاب کارکنان نسل کنونی شبکه ریلی آغاز شده است».

چند هزار نفر از کارکنان شرکت زیرساخت ریلی انگلیس Network Rail و ۱۳ اپراتور قطار در روزهای سه شنبه ۲۱ و پنجشنبه ۲۳ و شنبه ۲۵ ژوئن اعتصاب می کنند.

اپراتورهایی که در اعتصابات شرکت نکرده اند هم به دلیل اعتصاب کارکنان شیفت های دیگر تحت تاثیر قرار می گیرند. کارکنان متروی لندن هم سه شنبه دست به اعتصاب زدند. 

گاردین و بی بی سی گزارش دادند سه شنبه حدود ۲۰ درصد خطوط ریلی سراسر بریتانیا کار می کند.

شبکه ریلی بریتانیا پس از این اعتصاب نیز تحت تاثیر پیامدهای غیر مستقیم آن قرار خواهد گرفت.

گفتگو در لحظات آخر هم نتوانست کارگشا باشد و اختلافات درباره دستمزدها و شرایط شغلی را حل کنند و دو طرف یکدیگر را به کارشکنی و عدم پیشرفت در گفتگوها متهم می کنند.

اقتصاد بریتانیا پس از کرونا در اوایل رونق گرفت اما عواملی همچون کمبود نیروی کار و اختلال در زنجیره های تامین و تورم و مشکلات در داد و ستد پس از برگزیت باعث شد تا عده ای درباره احتمال رکود اقتصادی هشدار دهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای