فائزه رفسنجانی: پدرم سعی کرد خمینی را متقاعد کند که جنگ را متوقف کند

فائزه رفسنجانی: پدرم سعی کرد خمینی را متقاعد کند که جنگ را متوقف کند

 او به شدت از جریان محافظه کار در ایران انتقاد کرد
جمعه, 24 ژوئن, 2022 - 00:00

فائزه رفسنجانی دختر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور اسبق ایران فاش کرد که پدرش موضوع توقف جنگ ایران و عراق را با روح‌الله خمینی رهبر سابق ایران در میان گذاشته است، اما دومی نپذیرفته است.

فائزه رفسنجانی اظهار کرد که پدرش برای گشایش در روابط با پادشاهی عربی سعودی تلاش می کرد و از حامیان بازگرداندن روابط با ایالات متحده بود و مخالف هیچ رابطه ای با هیچ کشوری به جز اسرائیل نبود.

رفسنجانی که یکی از اعضای شورای مرکزی حزب اصلاح طلب «سازندگی» است، در گفت و گو با برنامه المدار شبکه ماهواره ای الشرق، به شدت از جریان محافظه کار در ایران انتقاد کرد.

وی در این مصاحبه با اشاره به اینکه برخی محافظه‌کاران در ایران «به دلیل اینکه از این وضعیت سود می‌برند، توافق هسته‌ای با غرب را نمی‌خواهند» و برخی از آنها علیه آمریکا و کشورهای اروپایی شعار می‌دهند، در حالی که فرزندان این محافظه کاران در حال تحصیل در دانشگاه های غرب هستند.

دختر رهبر اصلاحات که به گشایش در برابر کشورهای همسایه و غرب معتقد بود، می گوید که زنان در ایران به بهانه دین از بسیاری از حقوق خود برخوردار نیستند، در حالی که شرع چنین تبعیضی را تایید نمی کند.

او دستیابی به توافق بر سر برنامه هسته ای در زمان جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا را رد کرد و گفت که طرف ایرانی و آمریکایی منتظر نتایج انتخابات میان دوره ای آمریکا هستند.

این سیاستمدار ایرانی که پیش از دستگیری در سال 2012 به دلیل حمایت از میرحسین موسوی رهبر اصلاح طلبان محاکمه شده بود، خواستار باز شدن کشورش در برابر جهان شد و گفت، تنها تعداد کمی از ایرانی ها چنین گشایشی را نمی خواهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای