«اجلاس تهران» سرنوشت عملیات ترکیه در سوریه را مشخص می‌کند

«اجلاس تهران» سرنوشت عملیات ترکیه در سوریه را مشخص می‌کند

ارسال پیام به غرب در دیدار پوتین با اردوغان و رئیسی
چهارشنبه, 20 ژوئيه, 2022 - 00:15

نشست سران روسیه، ترکیه و ایران دیروز (سه شنبه) در تهران برگزار شد که نتایج آن قرار است مسیر عملیات نظامی مورد انتظار ترکیه در شمال سوریه را مشخص کند.

در حالی که ترک‌ها بر پایبندی خود به حمله به «نیروهای دموکراتیک سوریه» که آنها را تروریستی می‌دانند، تأکید کردند، ایرانی‌ها موضع مخالف خود را تکرار کردند.

به گفته علی خامنه‌ای رهبر ایران در دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، «هر گونه حمله نظامی در شمال آن (سوریه) به ترکیه و سوریه آسیب می‌رساند و تنها به نفع تروریست‌ها یا در خدمت آنها خواهد بود».

پیش از این روس‌ها نیز موضع مشابهی را در مخالفت با عملیات ترکیه ابراز کرده بودند، اگرچه تمرکز رسمی در اجلاس سران روسیه، ترکیه و ایران بر وضعیت سوریه بود.

با این حال، در هم تنیدگی پرونده‌های موجود در هر کشور در سطوح دوجانبه و سه جانبه به این اجلاس اهمیت مضاعفی بخشید که در تنظیم دستور کار برای سران کشورها و در گسترش بحث‌ها به منظور شامل شدن بر روابط دوجانبه روسیه و ترکیه، روسیه و ایران، پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به‌ویژه مسئله اوکراین، پیچیدگی‌های بحران غذایی، مکانیسم‌های تأمین محموله‌های غلات و کود، پرونده هسته‌ای ایران و وضعیت منطقه‌ای و بین‌المللی در پس‌زمینه جنگ اوکراین منعکس شد.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه فعالیت‌های خود را در پایتخت ایران با دیدار با ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران آغاز کرد و پس از آن دو طرف به دیدار علی خامنه‌ای رهبر ایران رفتند.

پس از آن، پوتین قبل از آغاز اجلاس سه جانبه دربارهٔ موضوع سوریه، دیداری جداگانه با رئیس‌جمهور ترکیه داشت.

بر اساس اظهار نظر تحلیلگران روسیه، مسکو با ارسال پیام به غرب راه را برای این اجلاس هموار کرد که تأکید کرملین بر تأیید عمق روابط با تهران و تمایل روسیه برای تقویت همکاری‌های بلندمدت در زمینه‌های مختلف است که با توجه به بحث‌های جاری در غرب در مورد سیاست‌های ایران و تهدیدات مستمر اسرائیل علیه تهران، این اقدام عمدی بود.

در همین حال اردوغان در نشست خبری با همتای ایرانی خود بر پایبندی ترکیه به تمامیت ارضی سوریه تأکید کرد.

 به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، اردوغان اشاره کرد که مرحله بعدی شاهد فعال شدن روند آستانه برای حل سیاسی در سوریه خواهد بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای