سعودی توافقنامه آرتمیس ناسا را امضا کرد

سعودی توافقنامه آرتمیس ناسا را امضا کرد

شاهزاده سلطان بن سلمان بن عبد العزیز و فضانوردان شاتل دیسکاوری
پنجشنبه, 21 ژوئيه, 2022 - 08:15

حضور شاهزاده سلطان بن سلمان به عنوان اولین فضانورد عرب و مسلمان در شاتل دیسکاوری آمریکا در ۱۹۸۵ موثر و الهام بخش نسل های بعدی در سعودی و علاقمندان به کشف اعماق ناشناخته فضا بود.

سعودی نقش خود در عرصه فضایی را دوباره از سرگرفت. محمد التمیمی رییس اجرایی کمیسیون فضایی سعودی گفت «سعودی در کانون ماموریت فضایی بازگشت انسان به ماه پس از یک وقفه ۵۰ ساله خواهد بود».

التمیمی افزود «پیوستن سعودی به توافقنامه آرتمیس برای کشف فضا در راستای اهداف غیر مسلحانه اجرا و گام بزرگی در مسیر پیشروی در حوزه اقتصاد فضا است».

آمریکا از پیوستن سعودی به توافقنامه آرتمیس با ناسا استقبال کرد. این توافقنامه سند تاریخی و بلندپروازانه ای برای اکتشاف های فضایی توسط انسان به شمار می رود و مقدمه ای برای اولین ماموریت انسان به مریخ است.

شرکت مورگان استنلی در گزارشی گفت «صنعت فضا در جهان ممکن است تا ۲۰۴۰ بیش از یک تریلیون دلار درآمد داشته باشد».

از سوی دیگر، دولت سعودی برای شناسایی زمینه های غیر متعارف برای تنوع اقتصادی می کوشد و اقتصاد نوید بخش و آینده دار فضا در راس این بخش های غیر متعارف قرار دارد. دولت سعودی در نظر دارد با بررسی قابلیت های اقتصاد فضا در منابع خود در راستای اولویت ها و اهداف سعودی در حوزه خلاقیت به عنوان کانون اصلی اقتصادهای آینده تنوع ایجاد کند.

ماموریت شاتل دیسکاوری ۱۷ ژوئن  ۱۹۸۵ با حضور ۷ فضانورد آغاز شد. ۵ فضانورد آمریکایی و شاهزاده سلطان بن سلمان بن عبد العزیز و یک فضانورد فرانسوی در ماموریت شاتل دیسکاوری بودند و از آن زمان ارتباط سعودی با فضا قطع نشد.

تشکیل کمیسیون فضایی سعودی در ۲۰۱۸ انگیزه مهمی برای افزایش پژوهش های علمی و فعالیت های صنعتی مربوطه و زمینه های اقتصادی آینده دار و مشارکت موثر سعودی در اقتصاد فضا و توسعه شراکت فضایی با جامعه بین الملل به شمار می رود.

کمیسیون فضایی سعودی با طرح های ابتکاری گوناگون برای پرورش و مهارت آموزی منابع انسانی متخصص و افزایش آگاهی فضایی میان نسل های جوان و توانمند سازی آنان برای تحقق پیشروی در علوم فضا می کوشد.

توافقتنامه آرتمیس بین سعودی و ناسا ۱۳ بند دارد که منجر به تحقق اهداف بلند پروازانه سعودی در حوزه فضا و افزایش حضور سعودی در عرصه بین الملل می شود و برنامه های متعدد مثل ماموریت های علمی و اکتشافی و تقویت اقتصاد فضا و توسعه ظرفیت های پژوهش مدارانه و منابع انسانی و اجرای اهداف تنوع اقتصادی با جذب سرمایه گذاری های خارجی و اشتغال زایی برای چند هزار جوان سعودی را در برمی گیرد.

توافقنامه آرتمیس سه مرحله ای است که پروازهای فضایی به منظور انجام ماموریت های فضایی با پرتاب کاوشگر را در برمی گیرد و مرحله دوم شامل فرستادن فضانوردان و کارشناسان برای اکتشاف فضا و بازگشت بدون فرود روی کره ماه می شود. مرحله سوم فرود روی کره ماه و تکمیل پژوهش ها و اکتشافات فضایی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای