واشنگتن خامنه‌ای را به «عدم تمایل» به برجام متهم کرد

واشنگتن خامنه‌ای را به «عدم تمایل» به برجام متهم کرد

شنبه, 23 ژوئيه, 2022 - 20:45
تاسیسات هسته ای بوشهر در جنوب ایران (AFP)

ایالات متحده ایران را تهدید کرد که در صورت عدم بازگشت به توافق هسته‌ای فشارها را افزایش خواهد داد. واشنگتن همچنین علی خامنه‌ای رهبر ایران را به «نخواستن» این توافق متهم کرد.

ویکتوریا نولاند معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی، مزایایی که ایران در صورت موافقت با توافق ارائه شده توسط جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، می تواند به دست آورد را برشمرد، اما افزود، مقامات ایرانی «این راه را انتخاب نکردند».

وی در جریان مجمع امنیتی آسپن گفت: «اگر (رهبر ایران) این توافق را نپذیرد، مسلماً باید فشارها را افزایش دهیم». او گفت: «اگر ایرانی‌ها بخواهند با آن موافقت کنند، این توافق روی میز است».

نولاند به طور کامل اعتراف نکرده است که ایرانی ها از توافق خارج خواهند شد. او گفت: «آنها زمانی که می توانستند در چند ماه گذشته این کار را انجام دهند، از این توافق خارج نشدند، بنابراین بیایید ببینیم چه اتفاقی می افتد».

ریچارد مور رئیس سرویس اطلاعات خارجی بریتانیا (MI6) اخیراً گفته است که این توافق همچنان «بهترین ابزار موجود» برای محدود کردن جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران است، اما او افزود که «شک دارد» که خامنه ای با آن موافقت کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای