وزیر دفاع اسرائیل لبنان را به «پاسخ دردناک» تهدید کرد

وزیر دفاع اسرائیل لبنان را به «پاسخ دردناک» تهدید کرد

نیروهای سیاسی در بیروت از تکروی نصرالله در اتخاذ تصمیم جنگ انتقاد کردند
چهارشنبه, 27 ژوئيه, 2022 - 00:00
تصویری از کشتی بریتانیایی «Ennergreen» از ماه مه گذشته در نزدیکی میدان گازی کاریش (رویترز)

با توجه به اظهارات اخیر حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان که طی آن چاه های گاز اسرائیل را به بمباران تهدید کرده است، ارتش اسرائیل اعلام کرد که رزمایش های گسترده ای را با مشارکت نیروی دریایی و هوایی برای دفع چنین حملاتی انجام می دهد.

بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل اظهار کرد که ارتش وی به هرگونه حمله ای پاسخ دردناکی خواهد داد.

گانتز گفت: میدان کاریش که حزب‌الله آن را در آب‌های اقتصادی لبنان می‌داند، در جنوب تمام خطوط مرزی مورد ادعای دولت لبنان قرار دارد و کاملاً در داخل آب‌های اقتصادی اسرائیل قرار دارد. بنابراین تهدیدات حزب الله بی جا است و دولت اسرائیل دلیلی برای جلوگیری از تولید گاز از این میدان در تاریخ مقرر یعنی اوایل سپتامبر نمی بیند.

گانتز افزود: «ما می‌خواهیم با دولت لبنان به توافق برسیم، اما (حزب‌الله) پیاز داغ آن را بیشتر و با هدف خرابکاری در توافق و برهم زدن آن موج سواری می کند. آن کسی که بهای آن را می پردازد، مردم لبنان هستند که تشنه حل مشکلات خود در زمینه انرژی، برق و زندگی عادی هستند».

گانتز در پاسخ به سوالی درباره جدی بودن تهدیدات حزب‌الله علیه اسرائیل گفت: «من فکر می‌کنم که حزب‌الله می‌داند که اسرائیل در حال بازدارندگی آن است و دولت لبنان نیز همین‌طور است. ما هوشیار و آماده هستیم، بنابراین هواپیماهایی را که او فرستاده است ساقط کرده‌ایم و اگر او (دوباره) این کار را انجام دهد، باید پاسخ دهیم و پاسخ ما دردناک خواهد بود».

از سوی لبنان نیز مواضع اخیر نصرالله که در آن مهلتی تا سپتامبر آینده برای توافق بر سر تعیین مرزهای دریایی با اسرائیل تعیین کرده بود، انتقاداتی را برانگیخت. اظهارات وی مبنی بر اینکه در صورت عدم تحقق این امر، او مستقل از تصمیم دولت لبنان عمل خواهد کرد که باعث نارضایتی نیروهای سیاسی لبنانی در رد سیاست های وی شده است. 

این نیروها با بیان این که این سیاست «کشور را به سمت انفجار سوق خواهد داد»، بار دیگر نسبت به «انحصارطلبی و تکروی نصرالله در اتخاذ تصمیم جنگ و صلح و تضعیف دولت» هشدار دادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای