فردا؛ آغاز مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران بر سر پرونده هسته‌ای

فردا؛ آغاز مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران بر سر پرونده هسته‌ای

منابع اروپایی به الشرق الاوسط: این دور در غیاب سایر طرف ها انجام می شود
چهارشنبه, 3 اوت, 2022 - 21:45
گفت و گوی بورل با مورا در حاشیه رایزنی‌های اروپایی-ایرانی در تهران، 25 ژوئن 2022 (AFP)

انریکه مورا هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران، روز چهارشنبه از از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم هیئت‌های ایرانی و آمریکایی در وین در روز پنجشنبه خبر داد.

مورا در توییتی در توییتر گفت که برای ادامه گفت و گوها در مورد بازگشت به توافق، راهی وین شده است.

یک منبع بلندپایه اروپایی به الشرق الاوسط گفت: مذاکرات در وین با حضور غیرمستقیم طرف های ایرانی و آمریکایی برگزار می شود و سایر طرف های توافق (فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین) در این دور از مذاکرات شرکت نخواهند کرد.

او توضیح داد که هدف از بازگشت به وین بحث در مورد متن ارائه شده توسط جوزپ بورل کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا و میانجی مذاکرات با نمایندگی مورا، در 20 ژوئیه گذشته است.

او افزود که "هیچ ایده جدیدی خارج از متن بورل پیشنهاد نشده است".


پروژه "توافق غیرایده آل"


 جوزپ بورل وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا، که مذاکرات را هماهنگ می کند، هفته گذشته، اعلام کرد که پیش نویس تفاهم را به تهران و واشنگتن ارائه کرده و از آنها خواسته است که آن را بپذیرند تا از یک "بحران جدی" جلوگیری کنند.

در حالی که او جزئیات این پیشنهاد را فاش نکرد، بورل در مقاله ای در فایننشال تایمز نوشت که پیشنهاد او "یک توافق ایده آلی" نبود، اما "بهترین توافقی است که من می توانم به عنوان میانجی در مذاکرات آماده کنم".

وی اظهار کرد که "با تمام عناصر اساسی سروکار دارد و شامل سازش هایی است که همه طرف ها به سختی آنها را به دست آورده اند".

وی گفت: پس از 15 ماه مذاکرات فشرده و سازنده در وین و تعاملات بی شمار با اعضای برجام و ایالات متحده، من به این نتیجه رسیدم که فضا برای امتیازات مهم اضافی تمام شده است.

او هشدار داد که در صورت امتناع، "ما در خطر یک بحران هسته ای جدی هستیم".

وی ابراز نگرانی کرد که با توجه به نزدیک شدن به انتخابات کنگره آمریکا، اوضاع پیچیده تر شود.


ایران با نظر به تحریم‌ها مشارکت را تایید کرد


وزارت امور خارجه ایران امروز در تهران اعلام کرد که هیاتی به ریاست علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد، طی ساعات آینده به منظور تکمیل مذاکرات احیای توافق هسته ای که ماه هاست به حالت تعلیق درآمده است، راهی وین می شود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای گفت: در چارچوب سیاست لغو تحریم‌های ناعادلانه علیه کشور، تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری (...) تا ساعاتی دیگر راهی وین می‌شود".

تاکنون، تلاش‌ها برای احیای توافقی که بر اساس آن ایران محدودیت‌هایی را بر برنامه هسته‌ای خود در ازای کاهش تحریم‌های آمریکا و سایر تحریم‌ها اعمال کرده، شکست خورده است.

 این امر واشنگتن را بر آن داشت تا به دنبال راه های دیگری برای افزایش فشار بر تهران باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای