تداوم تشدید تنش در غزه و حومه؛ موج بازداشت علیه «جهاد» در کرانه باختری

تداوم تشدید تنش در غزه و حومه؛ موج بازداشت علیه «جهاد» در کرانه باختری

پایان بیش از یکسال آتش بس نسبی در مرزهای غزه 
شنبه, 6 اوت, 2022 - 08:15
حملات راکتی از غزه (فرانس پرس)

جنگنده های اسرائیلی شامگاه جمعه (۵ اوت) به غزه حمله کردند و گروه های فلسطینی ها شنبه (۶ اوت) در واکنش به اقدام اسرائیل به سمت شهرهای اسرائیل راکت شلیک کردند.

جنگ وارد دومین روز خود شد و بیش از یکسال آرامش نسبی در مرزهای بین غزه و اسرائیل پایان یافت.

منابع فلسطینی به خبرگزاری آلمان گفتند که حمله هوایی اسرائیل در یکی از زمین های کشاورزی اطراف خان یونس در جنوب نوار غزه منجر به کشته شدن یک شهروند فلسطینی شد و چندین نفر به دنبال چند حمله هوایی پشت سر هم در مناطق مختلف غزه زخمی شدند.

این منابع توضیح دادند که جنگنده های اسرائیل شماری از تاسیسات و مواضع واقع در شهر غزه و خان یونس و بخش های مرکزی و شمالی نوار غزه را بمباران و با خاک یکسان کردند و منجر به وقوع حریق در آنها شد و خانه های نزدیک به این مواضع آسیب دیدند.

اسرائیل شامگاه جمعه (۵ اوت) از آغاز یک عملیات ویژه علیه «جنبش جهاد اسلامی» فلسطین خبر داد که تیسیر الجعبری فرمانده ارشد جهاد در جریان یکی از حملات هوایی ناگهانی در یکی از برج های شهر غزه کشته شد.

ران کوخاو سخنگوی ارتش اسرائیل صبح شنبه (۶ اوت) گفت «عملیات اسرائیل در نوار غزه دستکم یک هفته طول می کشد و مذاکراتی در این مرحله در کار نیست».


 ستون های دود و آتش بر فراز شهر غزه پس از یکی از حملات هوایی شامگاه جمعه اسرائیل (فرانس پرس)


ارتش اسرائیل از انجام ۳۰ حمله با ۵۵ موشک و خمپاره به بیش از ۴۰ هدف مشخص وابسته به جنبش جهاد اسلامی خبر داد.

ارتش اسرائیل افزود «۵ راکت انداز و ۶ سایت تولید تسلیحات و دو انبار راکت انداز و یک انبار خمپاره انداز و ۶ سایت رصد جهاد اسلامی را مورد هدف قرار دادیم»
حملات هوایی اسرائیل در غزه روز شنبه ادامه پیدا کرد (رویترز)


رادیو ارتش اسرائیل به نقل از مرکز فرماندهی جبهه داخلی اسرائیل گزارش داد که شهرک نشین های مناطق غلاف غزه باید تا اطلاع ثانوی در مناطق امن بمانند چون حملات موشکی از نوار غزه ادامه دارد.

رسانه های اسرائیل گزارش دادند که از ساعات اولیه بامداد شنبه آژیر خطر در اکثر شهرک نشینان مناطق غلاف غزه به صدا در آمد و منابع پزشکی در بیمارستان برزیلای در عسقلان از انتقال ۱۳ زخمی به این بیمارستان خبر دادند.

وزارت بهداشت فلسطین گفت ۹ نفر از شهروندان فلسطینی از جمله دستکم ۴ تن از اعضای «جهاد اسلامی» و یک دختر بچه در حملات اسرائیل کشته و ۷۹ تن دیگر زخمی شدند.ارتش اسرائیل از بازداشت ۱۹ فعال وابسته به جنبش «جهاد اسلامی» در یورش های شبانه به کرانه باختری خبر داد.

ارتش اسرائیل افزود «فعالان فلسطینی دستکم ۱۶۰ موشک به سمت اسرائیل پرتاب کردند که برخی از آنها به وسط اسرائیل نزدیک مرکز تجاری تل آویو رسید. اکثر موشک ها رهگیری شدند و تعداد اندکی در حال فرار به سمت پناهگاه ها زخمی شدند».
سربازان اسرائیلی کنار سامانه «گنبد آهنین» ایستاده اند (فرانس پرس)


از سوی دیگر، جنبش جهاد اسلامی اعلام کرد که ۶۰ موشک به سمت اسرائیل رهگیری شدند و صد موشک به اهداف خود اصابت کردند.

به گفته یک مقام فلسطینی آگاه مصر و سازمان ملل و قطر برای پایان دادن به خشونت پادرمیانی کرده اند اما این تلاش ها تا حالا به نتیجه نرسیده است.

تنش هفته گذشته پس از بازداشت بسام السعدی یکی از رهبران جنبش «جهاد اسلامی» در کرانه باختری افزایش یافت و «جهاد اسلامی» تهدید کرد انتقام می گیرد.

یائیر لاپید نخست وزیر اسرائیل گفت «حملات هوایی جمعه یک حمله فوری و حتمی «جهاد اسلامی» را ناکام گذاشت».

غزه و اسرائیل از ماه مه ۲۰۲۱ به این سو دوره آرامش نسبی را تجربه کردند. جنگ و درگیری شدید ۱۱ روزه بین طرفین در آن زمان منجر به کشته شدن دستکم ۲۵۰ نفر در غزه و ۱۳ تن در اسرائیل شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای