آمادگی اسرائیل برای جنگ ۷ روزه؛ تل آویو هدف موشک های «سرایا»

آمادگی اسرائیل برای جنگ ۷ روزه؛ تل آویو هدف موشک های «سرایا»

گانتس: به حمله ادامه می دهیم؛ جهاد اسلامی: این نبرد جنگ فرسایشی خواهد شد
شنبه, 6 اوت, 2022 - 16:00
شهروندان فلسطینی در میان اشیای باقی مانده از خانه های ویران در حملات هوایی اسرائیل پرسه می زنند (رویترز)

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل دستور به ادامه حملات تهاجمی به نوار غزه داد و دستور هدف قرار دادن منشاء شلیک موشک ها را صادر کرد.

حمله نظامی ارتش اسرائیل علیه جنبش «جهاد اسلامی» روز شنبه (۶ اوت) وارد دومین روز خود شد.

ارتش اسرائیل پس از پایان جلسه ای که در مقر دفتر گانتس به ریاست او و با حضور مقامات نظامی تشکیل شد از ادامه حمله به غزه خبر داد. ران کوخاو سخنگوی ارتش اسرائیل گفت ارتش برای یک نبرد دستکم یک هفته ای آماده می شود.

ارتش اسرائیل روز شنبه خانه های مسکونی و چندین دوچرخه در غزه را بمباران کرد که بیانگر اجرای دقیق دستورات گانتس در این باره است و نقطه عطف مهم درباره اهداف حمله اسرائیل به نوار غزه به شمار می رود. «جهاد اسلامی» هم در واکنش چند موشک به سمت تل آویو شلیک کرد و ناظران بر این باورند که اوضاع به سمت تشدید تنش از سوی طرفین پیش می رود.

چندین خانه در نوار غزه در جریان حملات هوایی اسرائیل با خاک یکسان شدند. یکی از موشک ها به یک دوچرخه اصابت کرد و موشک های بعدی مواضع متعددی در غزه را مورد هدف قرار دادند.

«جهاد اسلامی» چندین موشک شلیک کرد که به تل آویو رسیدند. حملات موشکی شامگاه جمعه (۵ اوت) «جهاد اسلامی» عمدتا بر شهرک نشین های غلاف غزه تمرکز داشتند. چند تاسیسات نظامی در اطراف غزه و یک کارخانه در اشکول توسط «جهاد اسلامی» موشک باران شدند.

ارتش اسرائیل در بیانیه ای گفت «اهداف و تاسیسات «جهاد اسلامی» که مورد حمله قرار گرفتند آسیب جدی به توانمندی این گروه از جمله توانایی های دریایی آن وارد خواهد کرد». 

یک مقام اسرائیل گفت این حمله هوایی یک هفته طول خواهد کشید.

«سرایا القدس» شاخه نظامی «جهاد اسلامی» اعلام کرد که ۶۰ موشک به سمت تل آویو و فرودگاه بن گوریون و اسدود و بئر السبع و عسقلان و نتیفوت و اسدیروت شلیک کرده است.

۳ شهروند فلسطینی ظهر شنبه (۶ اوت) در حملات هوایی که اسرائیل نام آن را «عملیات سپیده دم» گذاشته کشته شده اند. تعداد کشته شدگان از شامگاه جمعه تا ظهر شنبه به ۱۳ نفر رسید که یک دختر بچه ۵ ساله و دو زن ۲۳ ساله و ۷۰ ساله در میان قربانیان هستند. تعداد زخمیان به ۸۳ نفر از جمله ۲۳ کودک و ۱۳ زن رسیده است.

سلامه معروف رئیس دفتر اطلاع رسانی دولتی گفت «۶۵۰ واحد مسکونی از آغاز تجاوز اسرائیل علیه غزه دچار آسیب جزئی یا ویران شده اند».

رسانه های اسرائیل گزارش دادند که سامانه گنبد آهنین حدود ۵ موشک در اطراف تل آویو را رهگیری کرد و دو شهرک نشین و چند سرباز در اشکول زخمی شدند. ۱۳ شهروند اسرائیلی از روز جمعه زخمی شده اند. ۴ نفر آنها بر اثر اصابت ترکش های موشک و خمپاره و بقیه به دلیل ترس و وحشت مجروح شدند.

ارتش اسرائیل گفت «جهاد اسلامی در دو روز بیش از ۱۶۰ موشک شلیک کرد که ۱۳۰ موشک به خاک اسرائیل اصابت کردند و ۳۰ موشک توسط گنبد آهنین رهگیری شدند».

موشک های «جهاد» به یک خانه و یک کارگاه در مناطق شهرک نشین غلاف غزه برخورد کردند.

اسرائیل گفت یک خانه در اسدیروت و یک کارخانه نزدیک شهرک نشین شاعر هنیگو دچار حریق و یک خیابان خراب شده است اما کسی زخمی نشده است.

به دنبال ادامه رویارویی و اعلام تداوم حمله از سوی مقامات اسرائیل «جهاد اسلامی» گفت که این نبرد را به یک جنگ فرسایشی تبدیل می کنیم.

«جهاد اسلامی» ارسال هیات این گروه برای مذاکره در مصر را تکذیب کرد. ارتش اسرائیل هم اعلام کرد که در این مرحله مذاکره در کار نیست.

داوود شهاب رئیس دفتر اطلاع رسانی «جهاد اسلامی» گفت «اولویت کنونی ما به خاک مالیدن بینی این رژیم اشغالگر و تلاش کنونی ما بر میدان متمرکز است».

شهاب افزود «اولویت جهاد اسلامی این است که قواعد درگیری تغییر پیدا نکند و خون مردم فلسطین به دلیل انتخابات اسرائیل ریخته نشود. ما عزم خود را برای ناکام گذاشتن برنامه های رژیم اشغالگر جزم کرده ایم.. ما عزم خود را برای ادامه این نبرد جزم کرده ایم تا قواعد درگیری تغییر نکند».

اما با وجود این تنش فزاینده دو طرف به دنبال آغاز یک رویارویی تمام عیار نیستند. اسرائیل امیدوار است این نبرد در اسرع وقت و قبل از وقوع تحول غیر منتظره مثل ورود «حماس» به این نبرد تمام شود.

اسرائیل تا ظهر شنبه موفق شد تا ضمن یک حمله ناگهانی و ترور تیسیر الجعبری فرمانده ارشد «سرایا القدس» شامگاه جمعه، «حماس» را از این حملات دور نگه دارد و حملات خود را روی مواضع «جهاد» متمرکز کرد.

عاموس هرئیل تحلیلگر امور نظامی روزنامه «هاآراتس» گفت «اسرائیل تمام تلاش خود را برای تمام کردن این عملیات در اسرع وقت ممکن به کار می گیرد».

هرئیل افزود «بعید است اسرائیل در این عملیات به دستاوردی بهتر دست پیدا کند و تردید در مورد مشارکت «حماس» در این نبرد وجود دارد. بنابراین بهتر است همین جا دست نگه داشت و دستاوردهای فعلی را حفظ کرد».

او افزود «این عملیات هنوز تمام نشده و احتمال افزایش خسارات وجود دارد اما طول کشیدن و شدت گرفتن جنگ به تصمیم حماس بستگی خواهد داشت که در این نبرد شرکت می کند یا خیر».

یوسی میلمان کارشناس امنیتی اسرائیل گفت «اسرائیل باید این نبرد را پایان دهد تا اوضاع پیچیده تر نشود. کشتن الجعبری دستاورد مهم این نبرد نیست بلکه موفقیت مهم تر این است که حماس تا حالا حتی یک موشک یا گلوله شلیک نکرده و این نشان می دهد که حماس به دنبال کاهش تنش است».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای