کشفیات دوره روم باستان در جزایر فرسان سعودی

کشفیات دوره روم باستان در جزایر فرسان سعودی

روایتگر نقش تمدن ساز بنادر باستانی شبه جزیره عرب
دوشنبه, 8 اوت, 2022 - 12:00

آثار معماری کم نظیر و اشیای باستانی متعلق به قرن دوم و قرن سوم میلادی توسط تیم تحقیقات علمی کمیسیون میراث ملی سعودی در جزایر فرسان در ۴۰ کیلومتری شهر جازان در جنوب کشور کشف شد.
تیم تحقیقات علمی کمیسیون میراث ملی سعودی با همکاری با دانشگاه پاریس ۱ موفق به کشف آثار باستانی جدید شد که بیانگر نقش مهم تمدن ساز شبه جزیره عرب و روابط تاریخی این منطقه در دوران قبل از میلاد و نقش تمدن ساز بنادر منطقه در جنوب از طریق کنترل روند داد و ستد در دریای سرخ و مسیرهای حمل و نقل تجاری دریایی در دوران باستان است.


A hand holding a mushroom</p>
<p>Description automatically generated with medium confidence


آثار باستانی متعلق به سده های دوم و سوم میلادی (واس)


این تیم باستان شناسی در جریان کاوش موفق به پیدا کردن اشیای نفیس و نادر از جمله یک زره رومی ساخته شده از آلیاژ مس و یک زره لوریکا اسکواماتا شدند که از قرن اول تا قرن سوم میلادی در روم باستان رواج داشته است. این کشفیات شامل کتیبه ای از عقیق متعلق به ژانوس (یکی از خدایان روم باستان) و یک تندیس سر سنگی کوچک می باشد.
دکتر سلیمان الذیبب مشاور فرهنگی مرکز پژوهش های ملک فیصل گفت «جزایر فرسان در جنوب سعودی نقش ارزشمندی در تمدن سازی در منطقه داشته و مورد توجه آشکار مردمان دوره باستان قرار گرفت. این جزایر پر از آثار باستانی بسیار قدیمی است که قدمت تاریخی آن را نشان می دهد. تداوم کاوشگری آثار باستانی به شیوه دقیق و جامع برای پیدا کردن گنجینه های مدفون در این جزایر ضروری به نظر می رسد چه این آثار روایتگر مناسبات اقتصادی و داد و ستد ساکنان جزایر فرسان با ملت های دیگر در دوره باستان هستند.A picture containing ground</p>
<p>Description automatically generated
سر یک مجسمه سنگی کوچک (واس)
 
الذیبب در گفتگو با «الشرق الاوسط» اضافه کرد «این کشفیات جدید و قبلی گواه درستی اظهارات شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد درباره توجه به مناطق ساحلی و کاوش باستانی در این بخش ها برای پیدا کردن گنجینه های مدفون تاریخی است. امیدوارم که این کشفیات تاریخی و گنجینه های طبیعی و زیست محیطی و باستانی در جزایر فرسان موجب توجه بیشتر به این منطقه در عرصه های مختلف گردد. کشفیات پی در پی در این منطقه از چند سال پیش آغاز شد و مهم ترین آثار توسط تیم باستان شناسی به ریاست دکتر سعود الغامدی در مناطق باستانی کشف شد. بنده امیدوارم که این جزیره با این گنجینه های ارزشمند تاریخی و زیست محیطی به قطب گردشگری تاریخی و اکو توریسم تبدیل شود تا گردشگران از نزدیک با آنچه فرهنگ و تمدن بشریت در این منطقه برجا گذاشته و نقش مردمان باستان در ساخت جامعه بومی آشنا شوند. راه اندازی موزه آثار تاریخی و باستانی و دریایی این جزیره می تواند در راستای اجرای اهداف مورد نظر مفید باشد».


A picture containing piece, slice, hand, eaten</p>
<p>Description automatically generated
عکس: کمیسیون میراث فرهنگی از کشفیات جدید در اماکن تاریخی در جزایر فرسان خبر داد


تیم تحقیقاتی مشترک سعودی و فرانسه در سال ۲۰۰۵ فعالیت تحقیق و کاوش باستانی را در جزایر فرسان آغاز کرد.
پیمایش باستان شناسی در منطقه در ۲۰۱۱ آغاز شد و تحقیقات باستان شناسی در ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ منجر به کشفیات معماری و تاریخی متعدد گردید و عملیات کاوش و استخراج و پیمایش باستانی در این جزیره پر از آثار باستانی ادامه یافت.
آثار تاریخی کشف شده که در چند سال گذشته افزایش یافته اند فصل نوینی در پیشینه فرهنگی جزایر فرسان رقم می زند و اهمیت و موقعیت راهبردی این منطقه را به عنوان قطب تمدن های گوناگون نشان می دهد.
تلاش و اقدامات کمیسیون میراث فرهنگی سعودی برای مدیریت آثار فرهنگی و حفاظت از اماکن فرهنگی باستانی و استفاده بهینه از آنها در روند توسعه پایدار طبق برنامه های راهبردی دقیق و همکاری های گسترده با طرف های داخلی و بین المللی ادامه دارد.


A picture containing rock, dirty</p>
<p>Description automatically generated
عکس: کمیسیون میراث فرهنگی از کشفیات جدید در برخی اماکن تاریخی در جزایر فرسان خبر داد
  


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای