وزیر خارجه تایوان: چین از مانور نظامی جهت «آماده‌سازی برای تهاجم» استفاده می‌کند

وزیر خارجه تایوان: چین از مانور نظامی جهت «آماده‌سازی برای تهاجم» استفاده می‌کند

سه شنبه, 9 اوت, 2022 - 15:45
هواپیماهای ارتش چین در اطراف تایوان تمرینات رزمی انجام دادند (AP)

جوزف وو وزیر امور خارجه تایوان روز سه شنبه گفت که پکن از تمرینات نظامی هوایی و دریایی خود در اطراف این جزیره برای آماده شدن جهت تهاجم و تغییر وضعیت موجود در منطقه آسیا و اقیانوسیه استفاده می کند.

چین هفته گذشته در واکنش خشمگینانه به دیدار نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از این جزیره خودگردان، بزرگترین رزمایش نظامی خود را در اطراف تایوان برگزار کرد.

وو در یک کنفرانس مطبوعاتی در تایپه گفت: «چین از مانورها و طرح‌های نظامی برای آماده شدن برای حمله به تایوان استفاده کرد«.

 بر اساس آنچه که خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است، وی افزود: «نیت واقعی چین تغییر وضعیت موجود در تنگه تایوان و کل منطقه است».

وی افزود: چین تمرینات نظامی و پرتاب موشک در مقیاس بزرگ و همچنین حملات سایبری، کمپین اطلاعات نادرست و فشار اقتصادی را برای تضعیف روحیه در تایوان انجام می دهد.

وو بار دیگر مانورهای چینی را محکوم کرد، مانورهایی که تا روز دوشنبه ادامه یافت، علیرغم اینکه پکن در ابتدا مدعی بود که روز گذشته به پایان خواهد رسید.

وو اشاره کرد که این مانورها یکی از شلوغ ترین مسیرهای کشتیرانی در جهان را مسدود کرده است.

کنفرانس مطبوعاتی وو پس از آن برگزار شد که ارتش تایوان تمرینات شلیک مستقیم را برای شبیه سازی دفع حمله ای که جزیره را هدف قرار می داد، انجام داد.

وی مانورهای پکن را نقض آشکار حقوق تایوان و تلاش برای به دست گرفتن کنترل آب های اطراف آن و منطقه وسیع تر آسیا و اقیانوسیه توصیف کرد.

وو از متحدان غربی تایوان به خاطر ایستادگی در مقابل چین تشکر کرد.

او گفت: «این ایستادگی همچنین پیام روشنی را به جهان ارسال می کند که دموکراسی در معرض ارعاب استبداد قرار نخواهد گرفت».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای