ترکیه بار دیگر تأکید کرد؛ اجرای «قریب‌الوقوع» عملیات در شمال سوریه

ترکیه بار دیگر تأکید کرد؛ اجرای «قریب‌الوقوع» عملیات در شمال سوریه

آنکارا با تفاهم با روسیه از دو پایگاه در تل ابیض عقب‌نشینی کرد
سه شنبه, 9 اوت, 2022 - 00:30
دو جنگجو در یک گروه تحت حمایت ترکیه در یک سایت نظامی در حومه شهر کلجبرین در شمال سوریه (AFP)

ترکیه روز گذشته بار دیگر اعلام کرد که از گزینه عملیات نظامی در شمال سوریه برای تکمیل کمربند امنیتی در مرزهای جنوبی خود صرف نظر نخواهد کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه در سیزدهمین کنفرانس سفرای ترکیه در خارج از کشور در آنکارا گفت: «به زودی حلقه‌های کمربند امنیتی را با پاکسازی آخرین مناطقی که سازمان تروریستی (یگان‌های مدافع خلق کرد، بزرگ‌ترین مؤلفه ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه) در آن قرار دارد، متحد خواهیم کرد».

اردوغان که در ماه می‌گذشته متعهد شده بود یک شبه عملیات نظامی را در منبج و تل رفعت آغاز کند، افزود که کشورش به مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد و اینکه تصمیم آن برای ایجاد منطقه امن در عمق ۳۰ کیلومتری مرز جنوبی ترکیه همچنان استوار است.

در همین زمینه، دیده‌بان حقوق بشر سوریه از عقب‌نشینی نیروهای ترکیه از دو پایگاه در روستاهای طنوز و حرقلی در حومه غربی شهر تل ابیض در استان رقه برای پیشروی در عمق منطقه به سمت محورهای تماس با هماهنگی مشترک با طرف روسی خبر داد.

پیش‌بینی می‌شود که این عقب‌نشینی منجر به پیشروی جدید نیروهای روسیه و رژیم در تل ابیض در توافق نامشخصی بین طرف‌های روسی و ترکی شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای