نصرالله اسرائیل را به جنگ بر سر استخراج گاز تهدید کرد

نصرالله اسرائیل را به جنگ بر سر استخراج گاز تهدید کرد

ترور یکی از رهبران «فتح» در جنوب لبنان نگرانی های امنیتی را تازه کرد
چهارشنبه, 10 اوت, 2022 - 00:00

ترور سرتیپ سعید علاء الدین العسوس یکی از مقامات امنیتی جنبش فتح در اردوگاه عین الحلوه در جنوب لبنان، نگرانی ها را نسبت به افزایش مجدد موج ترورها و تلاش برای دستکاری در وضعیت امنیتی لبنان از اردوگاه های فلسطینی افزایش داد.

منابع فلسطینی در «عین الحلوه» اعلام کردند که افراد مسلح ناشناس روز گذشته (دوشنبه) در حالی که سعید علاء الدین العسوس در خانه یکی از دوستانش در داخل بازار سبزی در کمپ بود، به سوی او تیراندازی کردند، در نتیجه ضربه ای به سر وی وارد شد و پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

اردوگاه دیروز شاهد بسیج همگانی و آماده باش بود. منیر المقدح یکی از رهبران فتح، به «الشرق الاوسط» گفت که با تعدادی از افسران ارشد فتح در تلاش برای آرام کردن فضا از محله های اردوگاه بازدید کرد.

وی تاکید کرد که جناح های فلسطینی «در جلوگیری از بازگشت ترورها به اردوگاه ها متحد هستند».

او از «هماهنگی کامل با اطلاعات ارتش لبنان برای ارائه اطلاعات مورد نیاز برای شناسایی عاملان و محاکمه آنها در اسرع وقت» خبر داد.

وی همچنین اسرائیل را به تلاش برای دستکاری در امنیت اردوگاه ها متهم کرد.

از سوی دیگر و در شرایطی که لبنان منتظر واکنش اسرائیل به تعیین مرزهای دریایی است، حسن نصرالله دبیرکل حزب الله نسبت به جنگ با اسرائیل در صورت جلوگیری از استخراج گاز لبنان هشدار داد.

او تهدید کرد که «دستی را که به لبنان دراز می‌شود قطع خواهد کرد» و از هواداران حزب خواست «برای همه احتمالات آماده باشند».

نصرالله با اشاره به سیاست داخلی، خواستار تشکیل «یک دولت واقعی با اختیارات کامل» شد و گفت، «به ویژه اینکه کسانی هستند که به ما وعده به خلأ ریاست جمهوری می دهند و کسانی دیگر لبنان را به خلأ ریاست جمهوری تهدید می کنند».

وی گفت: «اگر انتخابات ریاست جمهوری محقق شود، مایه خیر و برکت است و اگر محقق نشود، حداقل دولتی وجود خواهد داشت که توان مقابله با بحران را داشته باشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای