زورآزمایی دو تحصن در منطقه سبز بغداد

زورآزمایی دو تحصن در منطقه سبز بغداد

منبع نزدیک به صدر به «الشرق الاوسط»: او خواهان تغییر اساسی نظام سیاسی است
شنبه, 13 اوت, 2022 - 00:45
حامیان مقتدی صدر پس از نماز جمعه در منطقه سبز بغداد، دیروز (AFP)

بغداد  جمعه، شاهد دو تحصن رقابتی بود که با توجه به ادامه بحران سیاسی در عراق، منعکس کننده ادامه مناقشه بین روحانی شیعه مقتدی صدر و مخالفانش در «چارچوب هماهنگی» بر سر برگزاری انتخابات زودهنگام بود. در این میان، یکی از نزدیکان رهبر جنبش صدر تاکید کرد که او خواهان «تغییر ریشه ای» در نظام سیاسی است.

در حالی که حامیان صدر به مدت دو هفته به تحصن خود در کنار پارلمان عراق در منطقه حفاظت شده سبز در بغداد ادامه دادند و روز گذشته نماز جمعه را در نزدیکی ساختمان پارلمان اقامه کردند، در مقابل، هزاران نفر از حامیان چارچوب هماهنگی بعدازظهر دیروز در جاده ای منتهی به دیوارهای منطقه سبز ورود کردند.

چارچوب هماهنگی از تحصن علنی در دروازه پل معلق در مخالفت آشکار با تحصن صدریان خبر داد.

از سوی دیگر، یکی از مشاوران سیاسی نزدیک به رهبر جنبش صدر گفت که جنبش اعتراضی به دنبال راه اندازی معادله حاکم متفاوت و ایجاد یک تغییر اساسی در نظام سیاسی است. وی اظهار کرد: «سرنگونی مفسدان» نقطه شروع ضامن خواهد بود.

این مشاور که خواست نامش فاش نشود، به روزنامه «الشرق الاوسط» توضیح داد که جنبش مردمی که در حال گسترش است و شامل فعالیت های مختلف اجتماعی و سیاسی می شود، بدون دستیابی به تغییر واقعی متوقف نخواهد شد و راهی برای حفظ فرمول حاکم بر حکومت باز نخواهد کرد.

وی تاکید کرد که نهادهای سیاسی و قضایی «گزینه تعلل و به تاخیرانداختن در چنین پیچ و خم های بزرگی را در نظام سیاسی ندارند».

صدر و تیم سیاسی او توضیحی در مورد چگونگی «سرنگونی این سیستم» ارائه نمی‌کنند، اما گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌ها تا مرز محاکمه رهبران در چارچوب و جدا کردن آنها از معادله تشکیل دولت پیش می‌رود. در برخی دیدگاه‌های افراطی این انتظار وجود دارد که این افراد از شرکت در انتخابات جدید محروم شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای