گرایش عاطفی ضارب رشدی به «سپاه» ایران

گرایش عاطفی ضارب رشدی به «سپاه» ایران

هادی مطر، اهل لبنان متهم شد.. روزنامه های ایران او را «قهرمان» توصیف کردند.. سکوت «حزب الله» 
یکشنبه, 14 اوت, 2022 - 00:00
تصویری از یک نوار ویدئویی که دو نفر را نشان می دهد که هادی مطر را در آغوش گرفته اند در حالی که دیگران از سلمان رشدی پس از ضربه چاقو مراقبت می کنند (AP)

دادستانی ایالات متحده، دیروز شنبه، هادی مطر 24 ساله و دارای تبار لبنانی را به تلاش برای قتل و حمله عمد متهم کرد.

سلمان رشدی نویسنده بریتانیایی مورد روز جمعه، حمله قرار گرفت که به دلیل ضربات چاقو و جراحات شدید در گردن، کبد و قسمت های مختلف بدن به دستگاه تنفسی وصل شد و ممکن است یکی از چشمانش را از دست بدهد.

جیسون اشمیت دادستان شهر چاتاکوا در غرب ایالت نیویورک، گفت که مطر اهل فیرویو، نیوجرسی است و بدون وثیقه در زندان نگهداری می‌شود و انتظار می‌رود که محاکمه شود.

در حالی که گزارش شده بود مهاجم به سپاه پاسداران ایران گرایش عاطفی دارد، اما تا لحظه تهیه این خبر در ایران هیچ اظهارنظر رسمی درباره این حمله که روزنامه های ایران از عامل آن تمجید کردند، منتشر نشد.

روزنامه کیهان که سردبیر آن از سوی علی خامنه‌ای رهبر ایران منصوب شده است، می‌گوید: «هزاران درود بر شجاع مطیعی که به مرتد حمله کرد».

توییتر در سال 2019، حساب کاربری خامنه‌ای را به دلیل توئیتی که در آن گفته بود فتوای سلف وی، آیت‌الله خمینی، در سال 1989 برای ریختن خون رشدی بر سر رمان «آیات شیطانی»، «محکم و غیرقابل بازگشت» است، مسدود کرد.

در لبنان رسانه‌های وابسته به حزب‌الله تنها خبر چاقو زدن رشدی را به اختصار گزارش کردند، این حزب از اظهارنظر در مورد این حادثه خودداری کرد و یکی از مقامات تنها گفت: «ما از این موضوع چیزی نمی‌دانیم و به همین دلیل اظهارنظری نخواهیم کرد».

اما حامیان حزب در توییتر مطر را یک «قهرمان» و «شجاع» توصیف کردند. یک منبع رسمی لبنانی تایید کرد که خانواده مطر اهل شهر مرزی یارون هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای