سود نجومی و بهتر از انتظار «آرامکو» سعودی    

سود نجومی و بهتر از انتظار «آرامکو» سعودی    

یکشنبه, 14 اوت, 2022 - 10:15
کارشناسان فنی در یکی از تاسیسات «آرامکو» در شرق سعودی (رویترز)

شرکت آرامکو، غول نفتی سعودی یکشنبه (۱۴ اوت) از افزایش ۹۰ درصدی سود شرکت در سه ماه دوم ۲۰۲۲ خبر داد که عمدتا به دلیل افزایش قیمت نفت و فروش بالا و حاشیه سود پالایشگاهی بوده است.

این رقم بهتر از انتظارات تحلیلگران است. 

امین الناصر مدیر عامل شرکت «آرامکو» درباره این گزارش گفت «برآورد می کنیم که به رغم فشار اقتصادی افزایش تقاضا برای نفت تا پایان دهه کنونی ادامه پیدا کند. فشارهای اقتصادی باعث می شود تا پیش بینی های بین المللی در کوتاه مدت به حداقل برسد».
سود خالص «آرامکو» در سه ماه منتهی به ۳۰ ژوئن به ۱۸۱.۶۴ میلیارد ریال (۴۸.۳۹ میلیارد دلار) افزایش یافت و این رقم یک سال پیش ۹۵.۴۷ میلیارد ریال بود.

تحلیلگران (۱۵ کارشناس) پیش بینی کرده بودند که سود خالص «آرامکو» چیزی حدود ۴۶.۲ میلیارد دلار باشد.

این شرکت اعلام کرد که سود ۱۸.۸ میلیارد دلاری در سه ماه دوم را با توجه به اهداف مد نظر بین سهامداران توزیع می کند و این سود در سه ماه سوم پرداخت می شود.
سهام «آرامکو» در سال جاری بیش از ۲۵ درصد افزایش یافت که این به دلیل افزایش چندین ساله قیمت نفت و گاز طبیعی قبل از جنگ در اوکراین بود. بازارهای دنیا پس از تحریم های غرب علیه روسیه که صادرکننده عمده نفت و گاز دنیاست تحت فشار قرار گرفتند و حالا با کمبود عرضه مواجه هستند.
علاوه بر «آرامکو» چند شرکت نفتی بزرگ هم در چند هفته گذشته گزارش مالی منتشر کردند.
اکسون موبیل ۲۹ ژوئیه گفت بالاترین سود خالص فصلی را داشته و سود این شرکت با افزایش ۴ برابری نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۷.۹ میلیون دلار رسید.

افزایش سود حاشیه ای سوخت مثل بنزین و گازوئیل در جهان باعث رشد سود غول های بزرگ نفتی دنیا از دو کمپانی اروپایی جمله «شل» و «توتال انرژی» شد که گزارش مالی خود را ۲۷ ژوئیه منتشر کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای