ویلیامز: باید امتیازات تاریخی در لیبی وجود داشته باشد.. و رهبری جدید

ویلیامز: باید امتیازات تاریخی در لیبی وجود داشته باشد.. و رهبری جدید

او به «الشرق الاوسط» گفت که نگران «سیاسی‌شدن» شرکت نفت است
سه شنبه, 16 اوت, 2022 - 00:00

استفانی ویلیامز مشاور ویژه سابق دبیرکل سازمان ملل متحد در امور لیبی در مصاحبه با «الشرق الاوسط» از شورای عالی دولت و مجلس نمایندگان لیبی خواست تا با پذیرفتن مسئولیت‌های خود و توافق بر روی نقشه راه انتخابات در چارچوب قانون اساسی «امتیازات تاریخی» بدهند.

ویلیامز گفت: «من همچنان بر این باورم که انتخابات امکان پذیر است و کلید حل مبارزه دائمی برای قدرت اجرایی است. دو مجلس باید بر آخرین مانعی که به نظر من نیازمند روحیه حل و فصل تاریخی و حمایت قوی جامعه بین‌المللی است، غلبه کنند».

او افزود که از مردم لیبی شنیده است که «می خواهند انتخابات ملی برای تجدید طبقه سیاسی خود و انتخاب رئیس جمهور برگزار شود».

ویلیامز نگرانی خود را در مورد «تلاش ها برای سیاسی کردن شرکت ملی نفت» ابراز کرد. وی از تعهد کمیته نظامی مشترک (5 + 5) به «حفظ - در گفتار و عمل - توافق آتش‌بس منعقد شده در اکتبر 2020 و ادامه برنامه‌هایی برای یکپارچگی نهادهای نظامی و برای خلع سلاح شبه نظامیان، اصلاح بخش امنیتی، و ترتیب دادن خروج مزدوران و نیروهای خارجی» قدردانی کرد.

او افزود: «من از تعهد آنها به اصل نظارت غیرنظامی بر ارتش قدردانی می کنم». ویلیامز که در پایان ماه گذشته سمت خود را ترک کرد، ابراز امیدواری کرد که شورای امنیت سازمان ملل هر چه زودتر انتصاب نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، در لیبی را تایید کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای