3 «خط قرمز» ایران برای انعقاد توافق هسته‌ای

3 «خط قرمز» ایران برای انعقاد توافق هسته‌ای

سه شنبه, 16 اوت, 2022 - 00:00
بخشی از مذاکرات قبلی طرف های ایرانی و اروپایی در وین (AFP)

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرد که برای دستیابی به توافق هسته ای 3 «خط قرمز» باقی مانده است که باید حل شود.

وی با اعلام این که کشورش ظرف یک روز به متن «نهایی» اتحادیه اروپا برای نجات توافق منعقد شده در سال 2015 پاسخ خواهد داد، از ایالات متحده خواست تا در حل سه موضوع باقی مانده انعطاف نشان دهد.

عبداللهیان گفت: «طرف آمریکایی به صورت شفاهی با دو پیشنهاد ایران موافقت کرده است و ما پیشنهادات نهایی خود را ساعت 12 نیمه شب دوشنبه تا سه شنبه به اتحادیه اروپا ارسال خواهیم کرد». به گفته او «اگر این سه موضوع حل شود، در روزهای آینده می توانیم به توافق برسیم».

در حالی که این مقام ایرانی ماهیت این دو پیشنهاد شفاهی را مشخص نکرد، با اشاره به اینکه پاسخ تهران «پذیرش یا رد نهایی پیشنهاد فعلی اتحادیه اروپا نخواهد بود»، اظهار کرد: «این دو پیشنهاد علاوه بر انعطاف در مبحث سوم، باید به متن تبدیل شوند».

وی افزود: «ما به آنها گفتیم که خطوط قرمز ما باید رعایت شود، ما انعطاف زیادی به آنها نشان داده ایم و نمی خواهیم به توافقی برسیم که بعد از 40 روز، دو یا سه ماه در زمین اجرا نشود».

او  در دیدار با خبرنگاران در مقر این وزارتخانه گفت: «روزهای آینده بسیار مهم است... اما اگر واشنگتن انعطاف نشان ندهد، پایان دنیا نخواهد بود. ما همچنین طرح جایگزین خود را در صورت شکست مذاکرات داریم».

دیپلمات‌ها و مقامات اروپایی گفتند که اگر واشنگتن و تهران «متن نهایی» اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای ایران را بپذیرند، بعید است که هر یک از آنها لغو آن را اعلام کنند، زیرا حفظ آن به نفع هر دو طرف است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای