شرکت های هواپیمایی سعودی پرچمدار صنعت هوانوردی و سفر در منطقه

شرکت های هواپیمایی سعودی پرچمدار صنعت هوانوردی و سفر در منطقه

کارشناسان به «الشرق الاوسط»: اکثر بلیط های پروازهای داخلی و خارجی رزرو شده اند
شنبه, 27 اوت, 2022 - 13:30
توسعه زیر ساختارهای صنعت هوانوردی باعث افزایش ترافیک در فرودگاه های سعودی شده است (عکس: عبد الله الفالح)

شرکت های هواپیمایی سعودی پرچمداران رونق و بهبودی دوره پس از کرونا در صنعت هوانوردی منطقه به شمار می روند و با توسعه و بازسازی و مدرن سازی ناوگان هوایی پروازهای جدید و مستقیم به مقاصد مختلف دنیا برقرار کردند که منجر به افزایش تعداد مسافران در چند سال آینده می شود.


خدمات لجستیکی ممتاز و با کیفت و زیر ساختارهای مدرن هوانوردی و ۳۰ فرودگاه بین المللی و منطقه ای نقطه اتکای توسعه شرکت های هواپیمایی سعودی به شمار می رود که در نظر دارند تعداد مسافران خود در تمام مسیرهای خارجی به مقاصد گردشگری سعودی را از ۴ میلیون در ۲۰۲۱ به ۱۲ میلیون نفر برسانند. سند چشم انداز ۲۰۳۰ هدف رسیدن به ۳۰ میلیون مسافر خارجی را برای هواپیمایی های سعودی تا ۲۰۳۰ در نظر گرفته است.


کارشناسان صنعت هوانوردی معتقدند که برنامه اخیر دولت در ارتباط با حج عمره عامل کلیدی در افزایش پروازهای شرکت های هواپیمایی و رشد تعداد مسافران این شرکت ها و افزایش جذب سرمایه خارجی به بخش هوانوردی و خدمات پشتیبانی می شود. وزات حج و عمره سعودی اخیرا اعلام کرد همه افرادی که با ویزای گردشگری به این کشور سفر می کنند مجاز خواهند بود در سفر خود مناسک حج عمره را هم بجا آورند.


شاخص ها نشان می دهد با توجه به افزایش سفر و گردشگری خارجی و داخلی میزان تقاضا برای بلیط های پروازهای خارجی و داخلی افزایش قابل ملاحظه پیدا کرده است. وزارت حج و عمره اعلام کرد که عمره گذاران کشورهای خارجی برای ورود به سعودی با هیچ محدودیتی مواجه نخواهند بود که همین تاثیر بسزایی در رونق شرکت های هواپیمایی سعودی شده است.


نقش وزارت حمل و نقل و خدمات لجستیکی سعودی در حمایت و توانمند سازی صنعت هوانوردی در سطح منطقه و جهان و ارایه تسهیلات برای ورود سرمایه گذاران کلیدی و موثر به شمار می رود. همچنین اعلام زمینه های متعدد سرمایه گذاری بخش خصوصی و تبدیل کردن بیش از ۲۵ فرودگاه به هلدینگ راه را برای خصوصی سازی آنها فراهم می کند.


شرکت های هواپیمایی سعودی به ۲۵۰ مقصد خارجی پرواز دارند و تعداد مسافران و کالاهای حمل و نقلی از طریق این شرکت ها به ترتیب ۳ برابر و ۵ برابر شده است. صدها پرواز خارجی دیگر هم در حال برقراری است.


دکتر حسین الزهرانی کارشناس صنعت هوانوردی در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «رونق بخش هوانوردی سعودی نسبت به دو سال پیش افزایش چشمگیر پیدا کرده چون اکثر کشورها محدودیت ها را برداشتند و علاقمندان به سفر که قبلا تمایل نداشتند در سایه مشکلات ترانزیت سفر کنند اینک می توانند به راحتی به سفر بروند و شرکت های سعودی پروازهای مستقیم بیشتری دارند که البته اکثر آنها فصلی هستند».


الزهرانی افزود «ما پروازهای مستقیم به مقاصد شرق اروپا و برخی پایتخت های پرتوریست دنیا داریم و این پروازها باعث افزایش تقاضای خرید بلیط با هواپیمایی های سعودی شده است».


او یادآور شد «افزایش پروازهای جدید باعث تحقق اهداف صنعت هوانوردی سعودی تا ۲۷۰ پرواز مستقیم می شود. نوآوری و مدرن سازی و توسعه شرکت های هواپیمایی سعودی عامل اصلی رونق این بخش است و اکثر ایرلاین های سعودی در شش ماه اول امسال سودهای هنگفتی داشتند و بر روی توسعه و نوسازی ناوگان هوایی تاثیر مثبت دارد چون بانک ها پس از الگوی موفق این ایرلاین ها تمایل بیشتری به دادن وام به هواپیمایی های سعودی دارند. هواپیمایی سعودی و ۶ بانک سعودی قراردادی به ارزش ۱۱.۲ میلیارد ریال (۳ میلیارد دلار) امضا کرده است».


از سوی دیگر محمد خوجه کارشناس صنعت هوانوردی در گفتگو با «الشرق الاوسط» اظهار کرد «شرکت های هواپیمایی سعودی دوره رونق پس از همه گیری کرونا را سپری می کنند و داریم می بینیم که همه بلیط ها در تمامی این ایرلاین ها رزرو شده است».


خوجه افزود «رویکرد دولت برای توسعه صنعت هوانوردی و خدمات پشتیبانی باعث توسعه و افزایش پروازهای ایرلاین های سعودی به نقاط جهان شده است و این شرکت ها برنامه توسعه ناوگان هوایی خود را اجرا می کنند. بدین ترتیب ایرلاین های سعودی در مسیر رقابت با ایرلاین های خارجی برای جذب مسافر قرار گرفتند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای