ایران بار دیگر مجبور به آزاد کردن دو شناور بدون سرنشین آمریکا شد  

ایران بار دیگر مجبور به آزاد کردن دو شناور بدون سرنشین آمریکا شد  

جمعه, 2 سپتامبر, 2022 - 21:00

یک مقام دفاعی آمریکا جمعه (۲ سپتامبر) گفت آمریکا برای دومین بار در یک هفته ایران را مجبور به رها سازی دو پهپاد دریایی ارتش آمریکا کرد. ایران در تلاش بود که این دو شناور را در دریا توقیف کند.

ایران با توجه به حمایت از حوثی ها برای افزایش حضور در دریای سرخ در نزدیکی سواحل یمن تلاش می کند.

حضور کشتی های اسکورت ایران برای حمایت از نفتکش ها و کشتی های تجاری این کشور در برابر دزدان دریایی از بیش از ده سال پیش در دریای سرخ آغاز شد.

این حادثه تازه ترین مورد تنش نظامی بین ایران و آمریکا است؛ آنهم در زمانی که گفتگوهای هسته ای بین دو کشور ادامه دارد.

این دو مورد درگیری دریایی بین آمریکا و ایران پس از تبادل آتش بین نیروهای آمریکا و گروه های وابسته به ایران در سوریه به وقوع پیوسته است.

تلویزیون حکومتی ایران جمعه (۲ سپتامبر) گفت دو پهپاد دریایی آمریکا در دریای سرخ توسط نیروی دریایی ایران رها شدند اما اضافه کرد که توقیف این دو قایق به منظور جلوگیری از وقوع حادثه و احتمال تصادف دریایی انجام شده است.

تلویزیون ایران توضیح بیشتری در این باره نداد.

تلویزیون ایران اضافه کرد «ناوشکن جماران نیروی دریایی ارتش پنجشنبه (اول سپتامبر) دو پهپاد را برای جلوگیری از وقوع حادثه پس از هشدار به نیروی دریایی آمریکا توقیف کرد. این دو پهپاد پس از تامین امنیت مسیرهای کشتیرانی در یک منطقه امن رها شدند».

ارتش آمریکا رسما درباره این حادثه اظهار نظر نکرده است اما یک مقام وزارت دفاع آمریکا که نخواست نامش منتشر شود با بیان یک داستان متفاوت از این واقعه گفت ایران در صدد توقیف دو قایق به طور غیر علنی بود.

او اضافه کرد یک قایق نیروی دریایی ایران پنجشنبه دو پهپاد آمریکایی را بکسل کرد و با روکش برزنتی پوشاند.

او یادآور شد ایران در آغاز گفت که این دو قایق آمریکایی را توقیف نکرده اما جمعه دو پهپاد دریایی را به محل تجمع کشتی های جنگی آمریکا بازگرداند.

ویدئوهای کوتاه بیش از ۱۲ نفر از نیروی دریایی ایران را نشان می دهد که این دو پهپاد دریایی آمریکا را به سمت آب هدایت می کنند.

نیروی دریایی آمریکا سه شنبه (۳۰ اوت) از تلاش ناکام سپاه برای تصرف پهپاد دریایی متعلق به ناوگان پنجم آمریکا در خلیج خبر داد.

ایران گفت برای جلوگیری از بروز حادثه درصدد تصرف این پهپاد دریایی بوده است.

ایران چندین بار به آمریکا درباره حضور نظامی در منطقه خلیج هشدار داده است و گشت نیروی دریایی سپاه به منظور تامین امنیت مسیرهای کشتیرانی کشتی های ایران و مقابله با قاچاق سوخت افزایش پیدا کرد.

استفاده ارتش آمریکا از پهپادهای دریایی در منطقه افزایش پیدا کرده است.

هنوز مشخص نیست که هدف ایران از توقیف دو پهپاد دریایی آمریکا چیست و احتمالا ایران در پی ساختن نسخه ای از روی آنهاست. برخی از پهپادهای ایران نسخه ساخته شده از روی پهپادهای خارجی هستند.

ایران تلاش کرد که نسخه ای از روی یک پهپاد شناسایی آمریکا که ۲۰۱۱ تصرف کرده بود بسازد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای