آغاز نشست آژانس اتمی در بحبوحه پیش‌بینی‌ها دربارهٔ ایران

آغاز نشست آژانس اتمی در بحبوحه پیش‌بینی‌ها دربارهٔ ایران

تهران تصمیم به ارجاع پرونده خود به شورای امنیت را رد می‌کند
دوشنبه, 12 سپتامبر, 2022 - 00:00

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشست سه‌ماهه خود را در میان پیش‌بینی‌ها در مورد ایران، به ویژه با توجه به اختلافات بین آژانس و تهران در مورد بررسی اثرات اورانیوم، روز دوشنبه در وین برگزار می‌کند.

میخائیل اولیانوف سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در توییتر خود نوشت: موضوع نظارت و پادمان ایران، ایمنی انتقال مواد هسته ای تحت توافقنامه اوکوس و همچنین «امنیت و پادمان در اوکراین» محور اصلی نشست مدیران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد بود.

روزنامه «ایران» ارگان دولت، تصمیم شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت را رد کرد.

این روزنامه گفت: محتمل‌ترین احتمال این است که یک قطعنامه هشدار دهنده صادر شود که از ایران بخواهد با آژانس همکاری کند.

روزنامه ایران ادامه داد: ما شاهد سناریوی بدبینانه ای نخواهیم بود که در آن غربی‌ها توافق را کنار بگذارند.

این گزارش، به ترس ایران از فعال کردن مکانیسم اسنپ‌بک برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل، در صورت ادامه تحقیقات فعلی نیز اشاره کرد.

اظهارات این روزنامه پس از آن بیان شد که وزارت امور خارجه ایران از بیانیه تروئیکای اروپایی مبنی بر ابراز تردید جدی دربارهٔ قصد ایران برای احیای توافق هسته ای پس از اصرار ایران بر بسته شدن تحقیقات «آژانس انرژی اتمی» در مورد سه موضع اعلام نشده انتقاد کرد.

این بیانیه حاکی از آن است که رایزنی‌ها دربارهٔ «بهترین راه‌ها برای مقابله با تشدید تنش‌های هسته‌ای ایران و عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد توافق پادمانی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» در حال انجام است.

در این بیانیه آمده‌است: متأسفانه ایران ترجیح داده از این فرصت مهم دیپلماتیک استفاده نکند.

سایت نورنیوز که ارگان شورای عالی امنیت ملی ایران است، «از دست دادن فرصت» را کم‌اهمیت جلوه داد و گفت: تروئیکای اروپایی از فرصت حساس صحبت می‌کند، گویی بحران انرژی و زمستان سرد در انتظار ایران خواهد بود نه اروپا.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای