ناآرامی و درگیری در جنوب عراق؛ نیروهای کمکی از بغداد گسیل شدند

ناآرامی و درگیری در جنوب عراق؛ نیروهای کمکی از بغداد گسیل شدند

الکاظمی: طبقه سیاسی به دموکراسی اعتقادی ندارد و فساد بر آن حاکم است
سه شنبه, 4 اکتبر, 2022 - 10:00
رئیس ستاد ارتش عراق و هیئت همراهش دیروز با فرماندهان امنیتی در ذی قار دیدار کردند (شبکه خبری الناصریه)

با شروع خشونت و درگیری در شهرهای ناصریه و بصره، در جنوب عراق، مقامات امنیتی مجبور شدند نیروهای بیشتری را از بغداد، پایتخت، در تلاش برای کنترل ناآرامی در آنجا فراخوانند.

منابع آگاه امنیتی گفتند که افراد مسلح طایفه ای در بصره شامگاه دوشنبه با شبه نظامیان «عصائب اهل الحق» به رهبری قیس خزعلی درگیر شدند.

در این میان، شامگاه سه‌شنبه، منطقه کاخ‌های دولتی شاهد درگیری‌های شدید بین دو گروه مسلح بود که وابستگی آن‌ها مشخص نشد.

 الشرق الاوسط شنبه گذشته، از نشانه ها و شاخص های میدانی «جنگ پنهانی و اعلام نشده» بین جنبش صدر و عصائب اهل الحق پرده برداشت که بازتابی از بحران سیاسی در بغداد است.

در ناصریه، مرکز استان ذی قار، تظاهرات خشمگین در مجاورت ساختمان دولت محلی به شورش و آتش‌سوزی تبدیل شد و سپس به درگیری بین گروه‌های مسلح و نیروهای امنیتی انجامید.

منابع میدانی به الشرق الاوسط گفتند که «مردان نقابدار در میان تظاهرکنندگان ظاهر شدند و با کوکتل مولوتف به نیروهای امنیتی حمله کردند و نیروهای امنیتی با گلوله های واقعی پاسخ دادند تا جمعیت را متفرق کنند».

 دولت عراق یک هیئت عالی رتبه نظامی را برای مهار اوضاع به ناصریه فرستاد.

در همین حال، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، طبقه سیاسی کشور را به فساد و عدم ایمان به دموکراسی متهم کرد.

الکاظمی گفت که سیاستمداران "همه شکست خورده اند"، زیرا "آنها به قوانین احترام نمی گذارند و فقط به قدرت و کنترل اعتقاد دارند".

وی در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی فیگارو که دیروز منتشر شد، افزود که فضای سیاسی تحت سلطه شبکه‌های فساد و خویشاوندی سیاسی یا فردی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای