مشکلات لجستیک بین المللی و معطلی خانم های خریدار خودرو در سعودی

مشکلات لجستیک بین المللی و معطلی خانم های خریدار خودرو در سعودی

کارکنان به «الشرق الاوسط»: وام و تسهیلات بانکی باعث رونق فروش شد
پنجشنبه, 6 اکتبر, 2022 - 08:15
افزایش تقاضای خرید خودرو از سوی زنان سعودی (الشرق الاوسط)

نوره السبیعی یکی از کارکنان نظام آموزش سعودی ودیعه را پرداخت کرد و بنا بود خودرویش را که از نمایشگاه خودروهای ژاپنی در ریاض پایتخت کشور خریداری کرده بود دو ماه دیگر تحویل بگیرد اما یکی از نمایندگان فروش در نمایشگاه خودرو با او تماس می گیرد و می گوید وقت تحویل خودروی او عقب افتاده و دلیل آن خارج از اراده آنهاست و به مشکلات لجستیک و خدمات حمل و نقل لجستیکی دنیا بازمی گردد.

تقاضای بانوان سعودی برای خرید خودرو افزایش یافته اما عرضه خودرو در سعودی با توجه به مشکلات حمل و نقل و خدمات لجستیکی بین المللی پس از شیوع کرونا و آثار ناشی از آن با کمبود مواجه است چون محدودیت و تعطیلی های محدود در برخی از کشورهای صنعتی تولید کننده ادامه دارد.
بی ثباتی
خالد الفالح وزیر سرمایه گذاری سعودی ماه سپتامبر در نشست آهن و فولاد در ریاض گفت نوسانات شدید و بی ثباتی در حوزه های مختلف دنیا ادامه دارد و کشورها دچار بحران انرژی و همه گیری هستند که بنادر و زنجیره های تامین را به تعطیلی کشانده است. به اینها باید تورم بی سابقه و مشکلات زنجیره های تامین را اضافه کرد و به همین دلیل صنعتگران در حال بازنگری در ابزار تولید هستند.
وزارت تجارت سعودی یکماه پیش گفت متقاضیان پیش فروش خودرو بسیار زیاد هستند. علاوه بر این قیمت برخی مدل ها افزایش پیدا کرده و نوبت تحویل برخی از آنها عقب افتاده است چون رویدادها و آثار پس از شیوع کرونا کماکان ادامه دارد و روی بازار جهانی خودرو تاثیر گذاشته و باعث کاهش تعداد خودروهای تولیدی صادراتی شده است.
از سوی دیگر آمار تازه چند روز پیش از کاهش نرخ بیکاری در میان زنان سعودی به ۱۹.۳ درصد در سه ماه دوم ۲۰۲۲ خبر داد که شاهد افت ۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده است.
تاخیر در واردات
نوره السبیعی در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» اضافه کرد «مسئولان نمایشگاه گفتند که نوبت تحویل خودروها عقب افتاده چون شرکت های تولیدی به تعهداتشان عمل نکردند و حمل و نقل خودروهای وارداتی عقب افتاده است و همین باعث کاهش موجودی نمایشگاه های خودرو شده و به عبارت دیگر موجودی آنها دستکم ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است. نمایشگاه ها زیر فشار هستند و نوبت تحویل خودروها را عقب انداخته اند».
رانندگی زنان در سعودی ماه سپتامبر ۲۰۱۷ آزاد شد و وزارت کشور با صدور بیانیه ای در آن زمان گفتند زنان می توانند پس از دوره آموزش رانندگی گواهینامه بگیرند. این برنامه یکی از اصلاحات ساختاری بنیادی در سعودی به منظور افزایش حضور موثر زنان در زندگی روزمره و سهم آفرینی زنان در رشد و توسعه کشور است.افزایش تقاضا
از سوی دیگر، طلال الشهری نمایشگاه دار ماشین «بلاد العروبه» در گفتگو «الشرق الاوسط» گفت «تنوع منابع تامین مالی دلیل افزایش تقاضا است و دلیل دوم هم مزایای فراوان شرکت های خودرو به ویژه پس از فروش است. بازار خودرو در سعودی از جمله بازارهای بزرگ خودرو در میان کشورهای شورای همکاری خلیج است».
الشهری افزود «میزان فروش پس از بهبودی اقتصادی در دنیا بهبود پیدا کرده چون ما دوره دشوار شیوع کرونا را پشت سر گذاشتیم و بسیاری از شرکت ها و آژانس ها و نمایندگی ها به روال عادی قبل از کرونا برگشتند و تعداد خودروها پس از اجازه رانندگی به زنان و تسهیلات بانکی برای وام گرفتن افزایش پیدا کرده است».


مشکلات لجستیکی

خالد القحطانی کارشناس حوزه خدمات لجستیکی می گوید «این حوزه در دنیا به ۳ دلیل عمده هنوز گرفتار بحران و آثار ناشی از محدودیت حمل و نقل است». 

او توضیح داد «انعطاف پذیری دلیل اول است. تجدید ساختار زنجیره تامین واردات با خط مشی خطر پذیر و متوازن تر ضروری به نظر می رسد.
دومین دلیل پایداری اقتصادی زنجیره تامین واردات است. بودجه های خدمات لجستیکی حمل و نقل شرکت ها در سال ۲۰۲۲ به دلیل افزایش نرخ حمل و نقل در مدت کوتاهی تمام شدند و این باعث نگرانی شد و هنوز شواهدی درباره کاهش قیمت ها و بازگشت به قیمت های معمولی نیست..این بدین معناست که رونق اقتصادی در دنیا و هزینه پایدار زنجیره های تامین در دوره کنونی بعید به نظر می رسد».
القحطانی خاطر نشان کرد تداوم عدم توازن بین تقاضا و عرضه دلیل دیگر است که منجر به عدم تعادل و توازن بین تقاضا و عرضه شده و همین باعث تورم و افزایش آثار آن به دلیل کمبود نیروی کار در پرسنل حمل و نقل هوایی و ماشین آلات سنگین و بنادر شد. عقب افتادن بازگشایی گذرگاه های مرزی و کمبود نیروی کار بخش صنعت را زمین گیر کرد و بهبود این حوزه زمان بیشتری می برد».
میزان مصرف
گزارش موسسه «ریپورت بایر» در لندن با اشاره به رونق بازار خودرو در سعودی از ۲۰۱۲ تا  ۲۰۲۲ گفت «رشد بازار خودرو در سعودی تا ۲۰۲۲ در حد ۲۹.۳ میلیارد دلار خواهد بود و دلیل اصلی آن به رانندگی زنان و توسعه زیر ساختارهای کشور و افزایش درآمد شهروندان و نیز تامین مالی خرید خودرو است».
شبکه مربع نت که درباره نرخ خودرو و آخرین تحولات شرکت های خودرو و مدل های گوناگون است پیش بینی کرده که تقاضا برای خودرو در شش ماه نخست ۲۰۲۲ به ۲۹۳ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو می رسد و سعودی کشور پرفروش خودرو در خاورمیانه خواهد بود. امارات با نرخ فروش ۱۰۵.۱ هزار دستگاه خودرو در جایگاه دوم قرار گرفت.

کیفیت و مدل

نواف العتیق مدیر فروش شرکت خودروی «کار سوئیچ» توضیح می دهد زنان سعودی بیشتر سراغ مدل های لوکس ژاپنی و آلمانی و آمریکایی می گردند و به دنبال مزایای دیگری برای راحتی بیشتر هستند و نرخ های ماشین های فروخته شده به زنان در حدود ۱۲۵ هزار ریال (۳۳ هزار دلار) است.
او درباره اینکه زنان سعودی بیشتر دنبال چه مدل ماشین هستند افزود «آنها اول به دنبال کیفیت و ظاهر خارجی هستند و بیشتر سراغ رنگ های شاد هستند و کمتر خودروهای مشکی یا تیره رنگ می خرند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای