عجایب انتخابات کویت: دو نامزد از زندان تا راه یابی به مجلس

عجایب انتخابات کویت: دو نامزد از زندان تا راه یابی به مجلس

شنبه, 1 اکتبر, 2022 - 08:30
یکی از حوزه های رای گیری انتخابات پارلمان در شهر کویت (فرانس پرس)

دو نفر از نامزدهای انتخابات پارلمان (مجلس امت) کویت که سابقه کیفری داشتند به مجلس راه یافتند. مرزوق الخلیفه که در حوزه چهارم پیروز شده سابقه زندان دارند و منتظر رای دادگاه است. مرزوق خلیفه الشمری نماینده سابق مجلس امت و برادر ناتنی محمد الخلیفه نماینده پیشین است. مرزوق یک نظامی بازنشسته با مدرک لیسانس مهندسی عمران است. محمد الخلیفه برادر او عضو فراکسیون العمل الشعبی هفت بار در انتخابات شرکت کرد و پنج بار به مجلس راه یافت. مرزوق الخلیفه فقط در انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۱۵ شرکت کرد.
Graphical user interface, text, application</p>
<p>Description automatically generatedمرزوق ۲۰۱۶ در انتخابات مجلس امت شرکت کرد و به مجلس راه یافت اما دادگاه کویت پس از بررسی شکایت فراج العربید نامزد دیگر پارلمان آن زمان او را به عنوان نامزد مجلس امت اعلام کرد و فراج العربید به عنوان نفر نهم حوزه انتخابیه چهارم به جای مرزوق الخلیفه به مجلس راه یافت و مرزوق برکنار شد.
دولت مظنونان به برگزاری انتخابات میان دوره ای بر خلاف قانون را بازداشت کرد.
مرزوق الخلیفه در حوزه انتخابیه چهارم با کسب بیش از ۵ هزار رای بنا به نتایج اولیه در مرکز هشتم قرار گرفت.
Graphical user interface, text, application</p>
<p>Description automatically generated


حامد محری البذالی در حوزه رای گیری دوم با بیش از سه هزار رای پیروز شد. او نیز از متهمان پرونده برگزاری انتخابات میان دوره ای بنی غانم است.
البذالی سابقه نظامی دارد و رئیس تحقیق اداره کل تحقیقات وزارت کشور بوده است. او در انتخابات مجلس امت در ۱۶ دسامبر ۲۰۲۰ در حوزه رای گیری دوم کاندید شد و در مرکز یازدهم قرار گرفت و از راه یابی به مجلس بازماند. البذالی به نتایج انتخابات رسما شکایت کرد و خواستار باز شمارش آرا شد اما نتیجه نگرفت.
به گفته یک کارشناس حقوقی کویتی قانون کویت می گوید اگر کاندیدایی زندانی باشد می تواند روز انتخابات در رای گیری شرکت کند اما دوباره باید به زندان بازگردد و اگر به پارلمان راه یابد می تواند در جلسه ادای سوگند در اولین جلسه پارلمان منتخب شرکت کند اما بعد در صورت عدم صدور عفو به منظور پیگیری روند قضایی به زندان بازگردانده می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای