افزایش نسبی تقاضا برای خرید طلا در سعودی

افزایش نسبی تقاضا برای خرید طلا در سعودی

افزایش تقاضا برای شمش طلا و استفاده از نوسانات قیمتی در پی بحران اوکراین  
پنجشنبه, 13 اکتبر, 2022 - 00:00
 افزایش نسبی تقاضا برای خرید طلا در سعودی و استفاده از نوسانات قیمتی ناشی از بحران اوکراین (فرانس پرس)

نوسانات قیمت طلا به دلیل جنگ روسیه در اوکراین ادامه دارد اما تقاضا و عرضه طلا در سعودی با توجه به فراوانی این معدن در منطقه با ثبات است.

قیمت طلا در سعودی مثل نرخ سه سال پیش شده و همین موجب استقبال و افزایش خرید طلا به ویژه شمش های طلای خام و ۲۴ عیار گردید.

محمد جمیل هاشم عزوز مدیر «خانه طلا و جواهرات عزوز» در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «سعودی کمتر از هر کشور دیگری در جریان جنگ اوکراین گرفتار بی ثباتی شد و اقتصاد ملی قدرت و استحکام خود را برای مقابله با پیامدها و عواقب بحران اوکراین بر قیمت های کالا و فلزات نشان داد».

عزوز افزود «قیمت طلا در اوایل جنگ روسیه علیه اوکراین با توجه به فضای وحشت و تردید افت قابل ملاحظه ای داشت و به سراغ کالاهای دیگر رفتیم اما قیمت طلا باز هم اندکی افزایش پیدا کرد و در سطح جهان همچنان نوسان دارد. فراوانی طلا در سعودی در افزایش عرضه و تقاضا سهیم است».

عزوز با اشاره به افزایش تقاضا برای خرید طلا در سعودی اضافه کرد «طلای خالص و عیار بالا ۷۰ درصد میزان خرید طلا و سنگ های قیمتی را در سعودی تشکیل می دهد. فرهنگ خرید و پس انداز و استفاده از طلا در بخش های شمالی کشور بیشتر رواج دارد و در بقیه مناطق سعودی می بینیم که مردم طلا را به خاطر استفاده از آن و سپس برای پس انداز خریداری می کنند».

یک گرم طلای ۲۴ عیار شنبه (۸ اکتبر) از ۱۹۷.۰۱ ریال به ۱۹۶.۵۱ ریال کاهش پیدا کرد و قیمت طلای ۲۱ عیار که در سعودی محبوبیت گسترده دارد از ۱۷۲.۳۹ ریال به ۱۷۱.۹۵ ریال رسید. به رغم اوضاع دشوار و بی ثباتی اقتصادی کشورهای جهان در دوره شیوع کرونا و جنگ بین روسیه و اوکراین که درست پس از کرونا آغاز شد تقاضا برای طلا در سعودی به گفته عزوز بیشتر از جواهرات دیگر است. عزوز افزود «فرهنگ پس انداز در جامعه جا افتاده به خصوص پس از اوضاع بی ثبات دنیا و تحولات سیاسی و اقتصادی».

او یادآور شد «طلا همواره در دوران نیاز و بلاتکلیفی به درد می خورد. شمش های طلا و طلای ۲۴ عیار بیشترین میزان تقاضا و پس انداز را دارند چون به آنها مالیات ارزش افزوده تعلق نمی گیرد. پس از آنها نوبت دستبند می رسد که ساخت آن چندان هزینه بردار نیست».

عزوز خاطر نشان کرد «وزن خالص طلا از دریافت مالیات و عوارض در نظام مالی سعودی معاف است. سازمان زکات و مالیات و گمرک اعلام کرد که وزن خالص طلا از دریافت مالیات معاف است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای