سعودی باز هم بزرگ ترین صادرکننده نفت به چین شد

سعودی باز هم بزرگ ترین صادرکننده نفت به چین شد

افزایش ۱۶٪ صادرات نفت روسیه به چین در یکماه
سه شنبه, 22 نوامبر, 2022 - 10:45
یک مهندس در مجموعه پالایشگاهی در کرانه خلیج عربی که در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شمال شهر دمام سعودی است (وبسایت شرکت آرامکو)

سعودی همچنان بزرگ ترین صادرکننده نفت به چین در ماه اکتبر بوده است. روسیه که نفت خود را قبل از ممنوعیت آن از سوی اروپا ارزان می فروخت با سعودی رقابت شدید دارد.

صادرات نفت سعودی به چین در ماه اکتبر بر اساس سالانه با افزایش ۱۲ درصدی به ۷.۹۳ میلیون تن یا ۱.۸۷ میلیون بشکه در روز رسید. این رقم در ماه سپتامبر ۱.۸۳ میلیون بشکه در روز بود.

سعودی از آغاز سال جاری همچنان بزرگ ترین صادرکننده نفت به چین بوده و میزان صادرات سعودی به چین به ۷۳.۷۶ میلیون تن رسید. (یک تن معادل ۷.۳ بشکه نفت است)

صادرات سالانه نفت روسیه به چین در ماه اکتبر با افزایش ۱۶ درصدی همراه بوده و روسیه دومین تامین کننده نفت چین پس از سعودی شد. شرکت های دولتی چین انبارها را قبل از ممنوعیت خرید و فروش نفت روسیه به دلیل حمله روسیه به اوکراین پر کردند.

آمارهای گمرک چین که یکشنبه (۲۰ نوامبر) منتشر شد نشان می دهد که واردات این کشور از روسیه از جمله نفت خط لوله شرق سیبری در اقیانوس آرام و محموله های دریایی از بنادر اروپا و خاور دور در روسیه به ۷.۷۲ میلیون تن رسید.

واردات چین از روسیه ۱.۸۲ میلیون بشکه در روز بوده که تقریبا مشابه میزان واردات در ماه سپتامبر است اما این رقم نسبت به واردات چین از روسیه در ماه مه که حدود دو میلیون بشکه در روز بود کاهش پیدا کرده است.

شرکت های دولتی چین مثل یونیپک و چاینا اویل و چن هوا اویل واردات خود را از نفت خام اورال روسیه افزایش داده اند. نفت خام اورال در چند هفته اخیر و قبل از تحریم قریب الوقوع نفت روسیه از سوی اتحادیه اروپا در بنادر اروپا پهلو گرفته است. گروه ۷ هنوز برنامه واضحی در مورد تعیین نرخ حداکثری برای نفت روسیه اعلام نکرده اند. عرضه نفت روسیه از ژانویه تا اکتبر با افزایش سالانه ۹.۵ درصدی همراه بوده و به ۷۱.۹۷ میلیون تن رسیده که دلیل آن تقاضای فزاینده پالایشگاه ها برای نفت ارزان قیمت است.
واردات چین از آمریکا در اکتبر ۲۰۲۲ نسبت به اکتبر سال گذشته پنج برابر افزایش یافته که عمدتا به دلیل کاهش قیمت ها و افزایش صادرات آمریکا به دلیل افزایش تولید و برداشت از ذخایر بوده است.

واردات چین از مالزی که در دو سال گذشته همواره محل تردد محموله های نفتی ایران و ونزوئلا بوده دو برابر شد و میزان واردات سالانه به ۳.۵۲ میلیون تن رسید. واردات چین از ونزوئلا و ایران صفر بوده است.

نرخ نفت روز جمعه ۲ درصد کاهش یافت و معاملات هفتگی برای پنجمین هفته متوالی با زیان و ریزش همراه بوده که دلیل آن نگرانی درباره کاهش تقاضای چین و افزایش اقدامات در پی افزایش نرخ بهره آمریکا است.
قیمت هر بشکه مخلوط برنت با کاهش ۲.۱۶ دلاری یا ۲.۴ درصدی به ۸۷.۶۲ دلار رسید و نرخ نفت وست تگزاس اینترمیدیت با کاهش ۱.۵۶ دلاری معادل ۱.۹ درصدی به ۸۰.۰۸ دلار در هر بشکه رسید. نرخ هفتگی برنت خام ده درصد و نفت وست تگزاس اینترمیدیت ۹ درصد کاهش پیدا کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای