خواهرزاده خامنه‌ای به دلیل انتقاد از «رژیم سفاک» بازداشت شد

یک نماینده کرد خواستار محاکمه رئیس جمهور و وزیر کشور ایران شد


فریده مرادخانی در حال صحبت در ویدئویی که دیروز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد
فریده مرادخانی در حال صحبت در ویدئویی که دیروز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد
TT

خواهرزاده خامنه‌ای به دلیل انتقاد از «رژیم سفاک» بازداشت شد


فریده مرادخانی در حال صحبت در ویدئویی که دیروز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد
فریده مرادخانی در حال صحبت در ویدئویی که دیروز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد

مقامات ایرانی، فریده مرادخانی خواهرزاده علی خامنه‌ای رهبر ایران را به دلیل انتشار ویدئوی انتقادی از مقامات تحت رهبری دایی اش در پی سرکوب اعتراضات دستگیر و بازداشت کردند. 
مرادخانی، فعال شناخته شده حقوق بشر، نظام حاکم در ایران را «رژیم کودک‌کش» خوانده است. 
وی از دولت‌های خارجی خواست تا روابط خود را با تهران به دلیل سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرات‌های توده‌ای توسط مقامات قطع کنند.
محمود مرادخانی برادر این فعال مدنی در توییتر خود نوشت که خواهرش روز چهارشنبه پس از احضار بازداشت شده است. ویدئوی انتقادی دیروز به سرعت در شبکه های اجتماعی منتشر شد.
مرادخانی تحریم‌های اعمال شده علیه رژیم ایران به دلیل سرکوب اعتراضات را «خنده دار» دانست و استدلال کرد که ایرانی‌ها در مبارزه برای آزادی «تنها» مانده‌اند.
به موازات آن، جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس ایران، از نیروهای امنیتی و نظامی به دلیل استفاده از گلوله جنگی علیه معترضان انتقاد کرد.
وی خواستار محاکمه ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و احمدی وحیدی وزیر کشور وی شد.
این نماینده کرد تاکید کرد که در جریان اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی دختر جوان در سپتامبر گذشته، 105 معترض در شهرهای کردستان کشته شدند.مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران
TT

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

سه قدرت اروپایی با ارسال نامه به شورای امنیت سازمان ملل متحد، جزئیات موارد نقض توافق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از سوی ایران را تشریح کردند، اقدامی که دیپلمات‌ها روز پنجشنبه اعلام کردند هدفش فشار بر تهران برای حل مسئله به‌صورت دیپلماتیک و جلوگیری از بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در پیام ارسال شده توسط بریتانیا، فرانسه و آلمان، تهدیدی صریح برای «بازگرداندن» تحریم‌های سازمان ملل مطرح نشده است، اما ذکر شده است که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و اجازه بازگرداندن تحریم‌ها را می‌دهد، در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۵ منقضی می‌شود.
ایران در پیام خود موضع اروپایی را رد و اشاره کرد که رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، دونالد ترامپ، در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های اقتصادی آمریکا را بر ایران بازگرداند و گفت که توافق، حقوق ایران برای گسترش فعالیت‌های هسته‌ای خود را تضمین می‌کند.
تلاش‌های بریتانیا، فرانسه و آلمان، که به‌طور غیررسمی به گروه (E3) معروف هستند، نیز این هفته در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمایان شد، جایی که این گروه علیرغم محافظه کاری ایالات متحده، موفق به تصویب قطعنامه‌ای انتقادی علیه ایران شد.
نامه این گروه به تاریخ ۳ ژوئن به گزارشی از آژانس در ماه گذشته اشاره کرد که در آن آمده بود پیشرفت هسته‌ای ایران از جمله اقداماتی برای گسترش ذخایر اورانیوم غنی‌شده بالا و نرخ تولید آن، توافق ۲۰۱۵ را نقض می‌کند.
توافقنامه منعقد شده با سه کشور اروپایی، چین، روسیه و ایالات متحده موسوم به برجام، توانایی ایران در غنی‌سازی اورانیوم را محدود می‌کند، فرآیندی که می‌تواند مواد مورد استفاده در ساخت سلاح‌های هسته‌ای را تولید کند. در مقابل، ایالات متحده، سازمان ملل و اتحادیه اروپا تحریم‌های اعمال‌شده بر ایران را لغو می‌کنند.
تنش‌ها با ایران از زمان حمله گروه حماس فلسطین که توسط ایران حمایت می‌شود به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر افزایش یافته است. گروه‌های دیگر هم‌پیمان با ایران نیز به اهداف آمریکایی، اسرائیلی و غربی حمله می‌کنند. تهران فعالیت‌های برنامه هسته‌ای خود را تسریع می‌کند و در عین حال توانایی آژانس را برای نظارت بر فعالیت‌هایش محدود می‌کند.
گروه E3 در پیامی اعلام کرد: «اوج‌گیری برنامه هسته‌ای ایران برجام را بی‌محتوا کرده و ارزش آن را در زمینه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای کاهش داده است».
سفیر ایران در سازمان ملل در پیامی به تاریخ ۵ ژوئن گفت: «تصمیم ایران برای اتخاذ تدابیر اصلاحی، در پاسخ به خروج غیرقانونی یکجانبه ایالات متحده و کاملاً با حقوق ذاتی خود سازگار است».
دیپلمات‌های غربی و منابع دیگر مطلع از پیام گفتند که هدف از آن تلاش برای افزایش فشار بر ایران در داخل شورای امنیت سازمان ملل و خریدن زمان برای حل دیپلماتیک قبل از انقضای قطعنامه سال آینده است که به کشورها اجازه بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را می‌دهد.
یک منبع مطلع از پیام گفت که هدف «ارزیابی پیشرفت هسته‌ای ایران است که غیرقابل قبول شده و شدت گرفته است و همچنین به منظور افزایش فشار در داخل شورای امنیت سازمان ملل است».
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، دربارهٔ اجرای توافق ۲۰۱۵ دو گزارش سالانه به شورا ارائه می‌دهد که معمولاً در ژوئن و دسامبر است. قرار است شورای امنیت گزارش بعدی او را در ۲۴ ژوئن بررسی کند.