انحلال «گشت ارشاد» کف خیابان را آرام نمی‌کند

پیش بینی موج جدیدی از اعتراضات و اعتصابات 3 روزه


عکس مهسا امینی در تجمعات داخل و خارج از ایران (AFP)
عکس مهسا امینی در تجمعات داخل و خارج از ایران (AFP)
TT

انحلال «گشت ارشاد» کف خیابان را آرام نمی‌کند


عکس مهسا امینی در تجمعات داخل و خارج از ایران (AFP)
عکس مهسا امینی در تجمعات داخل و خارج از ایران (AFP)

رژیم ایران با اعلام انحلال «پلیس امنیت اخلاق» به پیشواز موج جدید و گسترده اعتراضات و اعتصابات از امروز دوشنبه تا چهارشنبه هفته جاری (فرخوان 14، 15 و 16 آذرماه) رفت، اقدامی که به عقب نشینی رژیم در مقابل فشارهای مردمی ادامه دار پس از مرگ مهسا امینی زن جوان کرد به بهانه بدحجابی، تعبیر شد.
به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجعفر منتظری دادستان عمومی و انقلاب ایران از لغو «پلیس امنیت اخلاق» توسط مراجع ذیربط خبر داد.
منتظری شامگاه شنبه در شهر قم گفت: (گشت ارشاد) ارتباطی به قوه قضائیه ندارد و هرکس آن را تأسیس کرد آن را منحل کرد.
این اطلاعیه ناگهانی پس از آن صورت گرفت که منتظری پنجشنبه گذشته گفت که «کمیته عالی انقلاب فرهنگی» به ریاست ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشور و متشکل از اعضای منتخب رهبر ایران، ظرف ۱۵ روز آینده موضع خود را در قبال مسئله حجاب اعلام خواهد کرد.
شبکه تلویزیونی «العالم» وابسته به صداوسیمای ایران به طور شتابزده اعلام کرد: «انحلال پلیس امنیت اخلاق در برخی رسانه های بیگانه به عنوان عقب نشینی جمهوری اسلامی در موضوع حجاب و عفاف و تحت تأثیر ناآرامی ها تعبیر شد».
مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان در توییتر خود نوشت: «گشت ارشاد را منحل می‌کنید؟ این فقط اولین گام است. مردم خواهان برچیده شدن جمهوری قهری اسلامی هستند».
وی افزود: «وقتی ما زنان ایرانی می گوییم: نه به حجاب اجباری، یعنی نه به جمهوری اسلامی».
در حالی که رژیم به کشته شدن 200 شهروند در جریان اعتراضات اعتراف کرد، گزارش های حقوق بشری، تعداد کشته ها را بیش از 470 نفر اعلام کردند.



مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران
TT

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

سه قدرت اروپایی با ارسال نامه به شورای امنیت سازمان ملل متحد، جزئیات موارد نقض توافق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از سوی ایران را تشریح کردند، اقدامی که دیپلمات‌ها روز پنجشنبه اعلام کردند هدفش فشار بر تهران برای حل مسئله به‌صورت دیپلماتیک و جلوگیری از بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در پیام ارسال شده توسط بریتانیا، فرانسه و آلمان، تهدیدی صریح برای «بازگرداندن» تحریم‌های سازمان ملل مطرح نشده است، اما ذکر شده است که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و اجازه بازگرداندن تحریم‌ها را می‌دهد، در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۵ منقضی می‌شود.
ایران در پیام خود موضع اروپایی را رد و اشاره کرد که رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، دونالد ترامپ، در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های اقتصادی آمریکا را بر ایران بازگرداند و گفت که توافق، حقوق ایران برای گسترش فعالیت‌های هسته‌ای خود را تضمین می‌کند.
تلاش‌های بریتانیا، فرانسه و آلمان، که به‌طور غیررسمی به گروه (E3) معروف هستند، نیز این هفته در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمایان شد، جایی که این گروه علیرغم محافظه کاری ایالات متحده، موفق به تصویب قطعنامه‌ای انتقادی علیه ایران شد.
نامه این گروه به تاریخ ۳ ژوئن به گزارشی از آژانس در ماه گذشته اشاره کرد که در آن آمده بود پیشرفت هسته‌ای ایران از جمله اقداماتی برای گسترش ذخایر اورانیوم غنی‌شده بالا و نرخ تولید آن، توافق ۲۰۱۵ را نقض می‌کند.
توافقنامه منعقد شده با سه کشور اروپایی، چین، روسیه و ایالات متحده موسوم به برجام، توانایی ایران در غنی‌سازی اورانیوم را محدود می‌کند، فرآیندی که می‌تواند مواد مورد استفاده در ساخت سلاح‌های هسته‌ای را تولید کند. در مقابل، ایالات متحده، سازمان ملل و اتحادیه اروپا تحریم‌های اعمال‌شده بر ایران را لغو می‌کنند.
تنش‌ها با ایران از زمان حمله گروه حماس فلسطین که توسط ایران حمایت می‌شود به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر افزایش یافته است. گروه‌های دیگر هم‌پیمان با ایران نیز به اهداف آمریکایی، اسرائیلی و غربی حمله می‌کنند. تهران فعالیت‌های برنامه هسته‌ای خود را تسریع می‌کند و در عین حال توانایی آژانس را برای نظارت بر فعالیت‌هایش محدود می‌کند.
گروه E3 در پیامی اعلام کرد: «اوج‌گیری برنامه هسته‌ای ایران برجام را بی‌محتوا کرده و ارزش آن را در زمینه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای کاهش داده است».
سفیر ایران در سازمان ملل در پیامی به تاریخ ۵ ژوئن گفت: «تصمیم ایران برای اتخاذ تدابیر اصلاحی، در پاسخ به خروج غیرقانونی یکجانبه ایالات متحده و کاملاً با حقوق ذاتی خود سازگار است».
دیپلمات‌های غربی و منابع دیگر مطلع از پیام گفتند که هدف از آن تلاش برای افزایش فشار بر ایران در داخل شورای امنیت سازمان ملل و خریدن زمان برای حل دیپلماتیک قبل از انقضای قطعنامه سال آینده است که به کشورها اجازه بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را می‌دهد.
یک منبع مطلع از پیام گفت که هدف «ارزیابی پیشرفت هسته‌ای ایران است که غیرقابل قبول شده و شدت گرفته است و همچنین به منظور افزایش فشار در داخل شورای امنیت سازمان ملل است».
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، دربارهٔ اجرای توافق ۲۰۱۵ دو گزارش سالانه به شورا ارائه می‌دهد که معمولاً در ژوئن و دسامبر است. قرار است شورای امنیت گزارش بعدی او را در ۲۴ ژوئن بررسی کند.