ارتش زنانه زینبیات در یمن و بردن زنان به زور بر مزار کشته شدگان حوثی ها

ارتش زنانه زینبیات در یمن و بردن زنان به زور بر مزار کشته شدگان حوثی ها

جمعه, 16 دسامبر, 2022 - 14:45
کودتاچیان حوثی زنان و دختران یمنی در همدان از نواحی صنعا را مجبور به شرکت در مراسم سالگرد کشته شدگان حوثی کردند (رسانه های حوثی)

منابع آگاه در صنعا گفتند که برخی اعضای بخش امنیتی زنانه ارتش زنانه زینبیات وابسته به گروه کودتاچی حوثی در حال اجرای برنامه های گسترده در مناطق و محله های صنعا و روستاهای اطراف آن به منظور اجبار زنان برای شرکت در مراسم حضور بر سر مزار کشته شدگان حوثی ها هستند.

ده ها گروه زنان حوثی ها از اوایل هفته گذشته به مناسبتی که اسم آن را «هفته شهید» گذاشته اند بنا به دستور رده های بالای حوثی ها در خیابان ها و کوچه پس کوچه های مناطق مختلف به راه افتادند و زنان و دختران یمنی را به فروش زیورآلات و جواهراتشان تشویق می کنند تا با این پول مراسم و تهیه و توزیع شیرینی و برنامه های رفتن بر سر مزار کشته شدگان حوثی ها را انجام دهند.

این منابع افزودند سران حوثی ها به تازگی به مقام های امنیتی زن رده بالا در ارتش زنانه حوثی ها ماموریت اخاذی از زنان یمن را داده اند که در میان این سرکردگان زن حوثی می توان به اشراق الشامی و حنان العزی و زهرا الحسنی و زینب الغربانی و ابتسام المحطوری و غیره اشاره کرد. رقیه الوزیر هم گرداننده اصلی این پروژه علیه زنان صنعا و مناطق اطراف آن است.

حوثی ها که با ابزارهای سرکوب متعدد به جان مردم یمن افتاده اند و مردم را از کالاهای اولیه مثل گاز برای آشپزی محروم کرده اند و سرپرست های خانواده ها را در فهرست سیاهشان قرار داده اند حالا از طریق ارتش زنانه خود موسوم به زیبنیات در محله های صنعا به راه افتاده اند و در خانه های مردم می روند و به سخنرانی و تحریک و ارعاب مردم می پردازند تا مردم به آنها برای برگزاری مراسم مختلف و نمایشگاه عکس کشته شدگانشان پول بدهند و با 

اقدامات تروریستی حوثی ها هنوز ادامه دارد و حالا گروه های آسیب پذیرتر جامعه یمن هم گرفتار تهدیدها و قلدری حوثی ها شده اند. زینبیات زنان یمن را مجبور می کنند تا هزینه برنامه های حوثی ها را از جیب خود بدهند.
زنان شهر صنعا صرفا در معرض این تبهکاری قرار ندارند بلکه منابع آگاه به «الشرق الاوسط» گفتند که زینبیات سراغ ده ها زن یمنی در روستاهای نواحی همدان و سنحان و الحیمه و بنی حشیش در استان صنعا رفته اند.

«ن.د» فعال حقوق بشر یمنی در گفتگو با «الشرق الاوسط» درباره رفتار ناقض حقوق بشر حوثی ها گفت «گرفتن باج و پول و غیره از زنان یمنی اقدام جنایتکارانه دیگری است که به کارنامه سیاه شبه نظامیان اضافه می شود».

در این راستا، عده ای از زنان ساکن روستاهای اطراف صنعا نیز از بازدیدهای اعضای زینبیات به خانه ها خبر دادند و گفتند که زینبیات از آنها خواستند تا به حوثی ها کمک مالی و در مراسم مذهبی حوثی ها شرکت کنند. برنامه های اخاذی از مردم یمن توسط حوثی ها در حالی اجرا می شود که اکثر خانواده ها در صنعا و بقیه بخش های تحت کنترل حوثی ها وضعیت معیشتی ناگوار دارند.

البته این اولین باری نیست که ارتش زنانه و حتی مردانه حوثی ها به بهانه های مختلف به خانه ها مردم سرک می کشند و از مردم می خواهند بر سر مزار کشته شدگان حوثی حاضر شوند. حوثی ها پیشتر نیز در مناسبت های مذهبی جمعیت انبوهی را به زور بر سر مزار کشته شدگان حوثی بردند و همچنین از مردم مالیات می گیرند.

گزارش های موسسات یمنی و بین المللی در چندین سال گذشته به موارد نامحدود نقض حقوق بشر علیه زنان یمن در مناطق تحت کنترل حوثی ها پرداختند.
 یک نهاد حقوق بشری در گزارشی از بیش از یکهزار و ۸۹۳ مورد آدم ربایی و شکنجه و تجاوز به زنان از جمله افراد زیر ۱۸ سال در بازداشتگاه های حوثی ها از دسامبر ۲۰۱۷ تا اکتبر ۲۰۲۲ خبر داد.

گروه «ائتلاف زنان برای صلح در یمن» با اشاره به وجود ۵۰۴ زندانی زن در زندان مرکزی صنعاء گفت که از این مجموع ۲۰۴ دختر ۱۲ تا ۱۸ ساله هستند. ۲۸۳ نفر هم جزو ناپدیدشدگان قهری در بازداشتگاه های مخفی حوثی ها نگهداری می شود و ۱۹۳ تن هم به اتهام های بی پایه و اساس مثل جاسوسی و خیانت و گردانندگی گروه های روسپی گری و جنگ نرم محکوم شده اند.

این گزارش خاطر نشان کرد «زنان یمن تحت سلطه حوثی ها در معرض نقض آشکار حقوق خود در زمینه روانی و اجتماعی و اقتصادی و جنسی قرار دارند و حوثی ها برای شمار زیادی از زندانیان زن پرونده سازی می کنند و آنها را به اتهام های غیر اخلاقی پای چوبه دار می فرستند. گرفتاری زنان یمن به این زودی پایان نمی یابد. برخی از آنها امنیت و موقعیت اجتماعی خود را از دست دادند و نمی توانند به فعالیت های اجتماعی سابق خود بازگردند».
در این گزارش گفته شده که شبه نظامیان حوثی زنان زندانی را به مطالعه و حفظ کتاب ها و توصیه های حسین الحوثی بنیانگذار شبه نظامیان حوثی و گوش دادن به سخنرانی های عبد الملک حوثی رهبر فعلی حوثی ها و تماشای کانال های تلویزیونی جمهوری اسلامی مجبور می کنند. شستشوی مغزی و ایجاد آگاهی کاذب هدف اصلی این پروژه است. حوثی ها همچنین چند زن زندانی را به عنوان خبرچین به کار گرفته اند تا شرایط و اخبار بقیه زنان را گزارش کنند.
به گفته این گزارش سران و مقامات رده بالای حوثی زنان در بند را به حضور بر سر مزار حسین حوثی مجبور می کنند. موارد متعدد تجاوز به زنان در بند و خشونت جنسی علیه آنان در بازداشتگاه های حوثی گزارش شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای