جنبش اعتراضی ایران و آینده جمهوری اسلامی

 با پایان گرفتن انقلاب، نه به رهبر انقلاب نیازی هست، نه به پاسداران انقلاب، و طبیعتا کلّ جریان تندرو بلاموضوع می شود

درگیری بین معترضان و نیروهای پلیس در تظاهرات اعتراضی در پی کشته شدن مهسا امینی در تهران در 21 سپتامبر 2022 (EPA)
درگیری بین معترضان و نیروهای پلیس در تظاهرات اعتراضی در پی کشته شدن مهسا امینی در تهران در 21 سپتامبر 2022 (EPA)
TT

جنبش اعتراضی ایران و آینده جمهوری اسلامی

درگیری بین معترضان و نیروهای پلیس در تظاهرات اعتراضی در پی کشته شدن مهسا امینی در تهران در 21 سپتامبر 2022 (EPA)
درگیری بین معترضان و نیروهای پلیس در تظاهرات اعتراضی در پی کشته شدن مهسا امینی در تهران در 21 سپتامبر 2022 (EPA)


آیت‌الله علی خامنه‌ای از زمان به قدرت رسیدن در سال ۱۳۶۸، تا روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در سال ۱۴۰۰، هیچ رئیس جمهوری را موافق میل و خط فکری خود نیافت. حتی محمود احمدی‌نژاد که با تظاهر به فرمانبرداری از آقای خامنه‌ای و با حمایت سپاه پاسداران بر سر کار آمد، رفته رفته بر اختلافاتش با رهبر ایران افزوده شد .

درگیری اکبر هاشمی‌رفسنجانی، محمد خاتمی و حسن روحانی با آقای خامنه‌ای عمدتا بر سر حمایت بی‌قید و شرط وی از جناح محافظه کار و تندرو و به قول عوام گذاشتن چوب لای چرخ دولت توسط ایشان بود. سیاست خارجی یکی از صحنه‌های درگیری آن سه تن با آقای خامنه‌ای و سپاه پاسداران، به خصوص سپاه قدس به شمار می‌رفت. نوع رابطه با جهان، خصوصا رابطه با آمریکا به علاوه سیاست‌های منطقه‌ای و موضوع صدور انقلاب در مرکز اختلافات آن سه تن با آقای خامنه‌ای قرار داشت. حساسیت نسبت به رابطه با آمریکا از سوی محافظه‌کاران به رهبری آقای خامنه‌ای شدید بوده و هنوز هم پابرجاست. دشمنی با آمریکا برای جناح رادیکال که هسته مرکزی قدرت را تشکیل می‌دهند دفاع از موجودیت و هویت آنان است. آشتی با آمریکا به منزله پایان انقلاب است. با پایان گرفتن انقلاب، نه به رهبر انقلاب نیازی هست، نه به پاسداران انقلاب، و طبیعتا کلّ جریان تندرو بلاموضوع می شود. سپاه پاسداران تاکید می کند که "مشکل آمریکا با ایران یک مشکل ایدئولوژیک، بنیادین و موجودیتی است که از طریق مذاکره و مصالحه و سازش حل و فصل نمی‌شود".

با پایان گرفتن دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، آقای خامنه‌ای و سیستم حامی او تصمیم گرفتند به وضعیت کاریکاتورگونه دموکراسی در ایران برای همیشه خاتمه داده و از شرّ دو جناح اصلاح‌طلب (پیروان خط خاتمی) و میانه‌رو (پیروان خط هاشمی رفسنجانی) در داخل هرم قدرت، برای همیشه خلاص شوند. تندروها، طبیعتا به رهبری آقای خامنه‌ای، به این نتیجه رسیدند که از طریق حذف کاندیداهای ردۀ یک و حتی رده دو میانه‌رو و اصلاح‌طلب توسط شورای نگهبان، هیچ شانسی برای آنان باقی نگذاشته و با هدایت انتخابات به نتایج از پیش تعیین شده می‌توانند  تسلط خود را بر قوه مقننه و مجریه تثبیت کنند. طبیعی بود که این اقدام باعث می‌شد تنها کورسویِ امید بخش عظیمی از جامعه، از جمله طرفداران مدرنیته‌ که با سنت‌گرایان و فناتیک‌ها درگیر یک جنگ ۱۰۰ ساله‌ بوده‌اند، خاموش شود.

جدال بین سنت و مدرنیته از زمان به قدرت رسیدن رضا شاه و آغاز پروژه مدرنیزاسیون توسط او شدت گرفت و تا امروز ادامه داشته است. بخش عمده ای از محتوای فکری اعتراضات سال ۱۴۰۰ را همین درگیری مدرنیته با سنت شکل می‌دهد. در هر حال بخش ناراضی جامعه که حدود ۲۵ سال به نظریه اصلاح‌طلبان،  که اصلاحات از طریق صندوق رای امکان‌پذیر است دل بسته بودند، با واقعیت جدیدی روبرو شدند.  

کاندیدا‌های اصلاح طلب و میانه‌رو حذف شدند و نتیجه آن شد که گروهی عظیم، در انتخابات سال ۹۸ مجلس، به صندوق‌های رای پشت کردند. میزان مشارکت کمی بیش از ۴۰ درصد و کمترین میزان در ۱۱ دوره انتخابات مجلس شد. در استان تهران مشارکت از ۵۰ درصد در دوره قبل به ۲۶ درصد در آن دوره کاهش یافت و لذا از حدود ۱۰ میلیون واجدین شرایط حدود ۷.۵ میلیون نفر رای ندادند. اما همین مجلسِ برخوردار از ضعیف‌ترین پشتوانه را آقای خامنه‌ای "یکی از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس دوران انقلاب" خواند.

از آنجا که یک نظرسنجی مستقل و قابل اتکا در ایران میسر نیست، نمی‌توان به دقت گفت چه درصدی از جامعه با جمهوری اسلامی مخالفند. اما شاید یکی از برجسته‌ترین یافته‌ها از بولتن سری فارس برای فرمانده سپاه، که توسط گروه هکری بلک ریوارد افشاء شد، تصویری است که نظرسنجی محرمانه خود نظام، از مردمسالاری دینی در ایران به ما می‌دهد. در گزارش آمده: "۷۰ درصد مردم تمایلی به حضور در راهپیمایی در حمایت از نظام و انقلاب ندارند. ۲۱.۴ درصد گزینه زیاد و خیلی زیاد و ۵.۹ درصد نیز گزینه تا حدودی را انتخاب کرده‌اند." از آنجا که هواداران نظام از یک راهپیمایی ساده به طرفداری از حکومت مورد علاقه‌شان دریغ نخواهند کرد، منطقی است که نتیجه گیری شود بین ۷۰ تا ۷۵ درصد جمعیت کشور حامی نظام نیستند.


یک معترض ایرانی تصاویر مهسا امینی را در جریان تظاهرات پس از کشته شدن او در مقابل کنسولگری ایران در استانبول در اکتبر گذشته در دست دارد (EPA)
 

گزارشهای متعددی در مورد اعتراضات آبان ۱۳۹۸ وجود دارد که همگی بر این نکته تاکید می‌کنند که ستون فقرات حرکت اعتراضی مزبور را "تهیدستان" تشکیل می‌دادند. علی مطهری، نماینده سابق مجلس در نطقی در مجلس گفت: "بر اساس اعتراف نهادهای اطلاعاتی معترضان آبان ۹۸ توده‌های فقیر جامعه بودند". با سرکوب گسترده اعتراضات مزبور که به گفته یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه "در ۲۹ استان" (از ۳۱ استان) و "صدها شهر" شکل گرفت، نظام تقریبا مطمئن شده بود که برای سالیان دراز پتانسیل حرکت‌های اعتراضی را در کشور منکوب کرده است.

شورای نگهبان، به دنبال پروژه حذف کامل اصلاح‌طلبان و میانه‌روها، ابراهیم رئیسی و تیم همراه او را که قاطعا نالایقترین در میان همه دولت‌های بعد از انقلاب ۵۷ به شمار می‌روند بر سر کار آورد. در پی این حرکت، فرصت رسیدن به توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها و آزادسازی پول‌های بلوکه شده که تیم بایدن آن را بوجود آورده بود، با برخوردِ از موضع بالا و طرح خواسته‌های غیر عملی (از جمله اصرار بر متوقف کردن تحقیقات مربوط به سایت‌های مشکوک توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) از دست رفت.

اعتماد به نفس و اطمینان از اینکه دیگر نیروئی جلودار جریان تندرو و فناتیک نیست باعث گردید که گشت ارشاد، که اینک با نام پلیس امنیت اخلاقی فعالیت می‌کرد، صحنه‌هائی تکان‌دهنده از بگیر و ببند دختران و زنان بر سر مسئله حجاب پدید بیاورد. ویدئوی برخوردها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد و خشم را زیر پوست جامعه به غلیان در می‌آورد. مرگ غم‌انگیز مهسا امینی 22 ساله در شهریور ماه، در پی یکی از همین برخوردهای گشت ارشاد، جرقه‌ای بود که آتشفشان خاموش خشم عمومی را فعال کرد. زن، زندگی، آزادی شعار محوری اعتراضات شد و زنان بطور بی‌سابقه ای رکن عمده جنبش را شکل دادند.

اما تفاوت عمده‌ای بین این موج جدید و اعتراضات سال ۱۳۹۸ مشهود بود. حمله گسترده به فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بانک‌ها در سال 98 خبر از ترکیب جمعیتی‌ای می‌داد که بیشتر تهی‌دستان جامعه را در بر می‌گرفت. شعارها هم اکثرا محتوای معیشتی و اقتصادی داشت از جمله: فقر، کشتار، گرانی، مردم شدن قربانی - بنزین گرون تر شده، فقیر فقیرتر شده، هر چند که شعار مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه‌ای هم تکرار می‌شد.

در اعتراضات اخیر، اما، شعارها عمدتا بر محور حقوق زنان و ابراز انزجار از دیکتاتوری استوار بود. نکته قابل توجه دیگری که خاستگاه دو حرکت اعتراضی ۱۳۹۸ و ۱۴۰۱ را از یکدیگر متمایز می‌کند استفاده معترضین آبان ۹۸ از شعارهائی نظیر: رضا شاه روحت شاد، ای شاه ایران، برگرد به ایران و"ایران که شاه نداره، حساب کتاب نداره" بود. در حالیکه شعارهای مذکور در اعتراضات اخیر شنیده نشد و یا بسیار به ندرت شنیده شد. این موضوع نشان می‌دهد که معترضین ۹۸ حساسیتی نسبت به مقوله دیکتاتوری نداشته‌اند و صرفا به دنبال آسایش اقتصادی بودند در حالی که معترضین امسال موضع شدیدا ضددیکتاتوری داشته و تمایلی نداشتند، حتی در ضدیت با جمهوری اسلامی، حکومتی مانند حکومت رضا شاه و محمد رضا شاه به ایران باز گردد.

اعتراضات امسال،  همچون تمام حرکت‌های اعتراضی گذشته، فاقد یک "رهبری با محبوبیت بالا و خارج از دسترس جمهوری اسلامی" بود و لذا ضربه‌پذیر بود.  مقایسه غلطی در میان معترضین رایج شده بود که استدلال می‌کردند کشورهائی که بهار عربی در آنها شکل گرفت هیچکدام رهبری مشخص و شناخته شده‌ای نداشتند. ایراد این استدلال در آنجا بود که دقیقا به همین دلیل همه آن جنبش‌ها پس از سقوط رژیم‌های مورد اعتراض، با شکست روبرو شدند. جنبش، برای موفقیت به رهبری با محبوبیت بالا نیاز دارد که ناراضیان را بسیج کند، به حرکت در آورد، متحد کند، جهت دهد و بالاخره پس از سقوط رژیم، خلاء قدرت را پر کند.

ضعف دیگر اعتراضات جاری عدم قابلیت جذب طبقات فرودست جامعه بوده است. از آنجا که موتور محرکه جنبش، دفاع از حقوق زنان و مخالفت با دیکتاتوری بوده بطور طبیعی شعارهای معیشتی بسیار کمرنگ بود و قشر عظیم کم درآمد جامعه را که دغدغه‌شان نان است به خود جذب نکرد. مسئله عجیب اینجاست که در تمام مدت عمر جمهوری اسلامی، هر که در کسوت رهبری مخالفین چه در داخل و چه در خارج ظاهر شده، از جمله رهبران اصلاح‌طلبان که از طبقات متوسط شهری آمده‌اند، حتی یک نفر صدای جمعیت عظیمی که بین ۳۰میلیون نفر تا حتی طبق برخی برآوردها ۷ دهک از ۱۰ جامعه را در بر می‌گیرد نشده است. همیشه بحث آزادی‌های اجتماعی و سیاسی مطرح بوده، که هر چند مقولاتی ارزشمند‌ند، اما اولویت نخست تهیدستان که در مشکلات معیشتی غرق‌ شده‌اند نیستند.


معترضان در استانبول بنرهایی نمادین در دست دارند که نشان دهنده پایان رژیم ایران است (رویترز)

آیت الله خمینی این مسئله را درک کرده بود. او مدام خصیصه اصلی انقلاب را این‌گونه برجسته می‌کرد: انقلاب کوخ نشینان، پابرهنه ها، انقلاب مستضعفین. وی می گفت: "سرتاسر ایران برای ضعفا مسکن می‌سازیم. آب و برق را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند، اتوبوس را مجانی می‌کنیم برای طبقه مستمند" هر چند که حتی یک از آن وعده‌ها عملی نشد.  

تشریح وضعیت اقتصاد از هم پاشیده ایران نیاز به نوشته‌ای جداگانه دارد. اما همین اندازه کافی است که بدانیم قیمت مواد غذائی آنچنان سرسام آور بالا رفته که طبق جدیدترین گزارش بانک جهانی از حیث بالاترین میزان "تورم واقعی مواد غذائی" بین ۱۶۱ کشور، بعد از زیمبابوه و لبنان، ایران در مقام سوم قرار گرفته است. دولت رئیسی، تحت سیاست‌های دیکته شده توسط آیت الله خامنه‌ای، برای حل بحران اقتصادی، بجای تمرکز بر رفع تحریم‌های آمریکا، افزایش درآمد ارزی، آزاد سازی پول‌های بلوکه شده و جذب سرمایه گذاری خارجی و حفظ ارزش پول ملی، گزینه چاپ پول را برگزید که انفجار قیمت‌ها را به همراه داشته است. قیمت دلار که در ابتدای ریاست جمهوری رئیسی ۲۵۰۰۰ تومان بود، در تاریخ نگارش این مطلب به مرز ۴۲۰۰۰ تومان رسیده است. به عبارت ساده ظرف ۱۶ ماه، پول ملی حدود ۴۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است. در حالی که کاهش ارزش پول ملی شتاب گرفته برخی کارشناسان درون ایران، ناآرامی‌های داخلی و بی ثباتی بوجود آمده را یکی از اصلی‌ترین دلایل این موضوع می‌دانند.

عامل دیگری که در ایران مایه نگرانی شد و موقعیت پول ایران را متزلزل‌تر کرد مسافرت اخیر آقای شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به ریاض بود. هر چند که قبل از این سفر هم پکن با حجم مبادلات ۸۷ میلیارد دلار در سال بزرگترین شریک تجاری ریاض به شمار می‌رفت اما امضاء چندین تفاهم نامه به ارزش ۳۰ میلیارد دلار بین چین و سعودی و امضاء "توافق همکاری استراتژیک و جامع" بین دو کشور و تعهد طرفین به حمایت از منافع یکدیگر و تمامیت ارضی و دفاع از اصل عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها این برداشت را در ایران تقویت کرد که چین دیگر نمی‌خواهد روی جمهوری اسلامی به عنوان منبع با ثبات تامین نفت حساب باز کند. اوضاع بی‌ثبات داخلی و درگیری مستمر در سیاست خارجی، به خصوص با آمریکا، امنیت انرژی را برای دومین اقتصاد بزرگ دنیا تضمین نمی کند. آقای شی، در ۲۰امین کنگره حزب کمونیست که در ماه اکتبر بر پا شد بر این نکته تاکید کرد که "امنیت انرژی" اولویت کلیدی چین است.

حمایت چین از "ابتکار امارات متحده عربی برای راه حل مسالمت آمیز در موضوع جزایر سه‌گانه" که در بیانیه نشست ریاض آمده بود، با توجه به جایگاه استثنائی چین در اقتصاد و سیاست خارجی جمهوری اسلامی، این گمان را که تفاهم نامه ۲۵ ساله چین با ایران دیگر موضوعیت خود را از دست داده است، ، سیاست‌مداران ایران را بهت‌زده و بازار ارز را متشنج‌تر کرد.

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی برای برون رفت از گرداب مشکلات سیاسی و اقتصادی حاضر به تن دادن به امضاء توافق هسته‌ای شده است. امیر عبداللهیان روز سه شنبه ۲۹آذر بعد از جلسه دو ساعته با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اردن گفت که ایران حاضر است توافق هسته‌ای را بر اساس پیش‌نویسی که نتیجه ماهها چانه زنی‌های سخت و فشرده بوده است نهائی کند. دست یافتن به یک توافق نه تنها امکان فروش نفت توسط جمهوری اسلامی را بطور چشمگیری افزایش می‌دهد بلکه پول‌های بلوکه شده در بانک‌های خارجی که یک نماینده سازمان ملل حجم آن را بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد، آزاد خواهد کرد. این رقم هنگفتی است اما چیزی جز یک مسکّن نخواهد بود. در نهایت، حتی امضاء یک برجام جدید هم مشکل جمهوری اسلامی را حل نخواهد کرد.

هر توافقی بین جمهوری اسلامی و آمریکا ناپایدار است. آقای خامنه‌ای مذاکره و تنش‌زدائی با آمریکا را ممنوع کرده است چرا که ادامه دشمنی با آمریکا، چنانکه پیشتر بحث شد، راز بقاء نظام است. اما در تاریخ معاصر روابط بین‌الملل نمی‌توان نمونه‌ای پیدا کرد که دو کشور در تضاد آشتی‌ناپذیر با یکدیگر باشند، برای تنش‌زدائی هم مذاکره نکنند اما یک توافق بین آنها پایدار بماند. در اوج جنگ سرد چندین توافق به منظور کاهش تنش بین شوروی و آمریکا به امضاء رسید.

از طرفی، شکاف میان مخالفان و معترضین اعتراضات اخیر با حکومت چنان عمیق شده که حتی با خاموش شدن اعتراضات، خشم فروخفته سرکوب‌شدگان چون آتشی زیر خاکستر، به دنبال لحظه ای دیگر برای فوران، به حیات خود ادامه خواهد داد.

و بالاخره، دانش‌پژوهان اداره ملی تحقیقات اقتصادی آمریکا، در تحقیقی، با استفاده از نظریه بازی‌ها و ساختن مدل ریاضی نشان می‌دهند که «بقای دیکتاتورها به‌دلیل استفاده از زور یا ایدئولوژی نیست، بلکه به‌دلیل آن است که (درست یا غلط) جامعه را متقاعد می‌کنند که قابلیت اداره کشور را دارند». این مدل همچنین نشان می‌دهد که حتی اگر کارآمدی سیستم در اذهان عمومی جامعه زیر سوال برود، تا آن‌جا که شوک اقتصادی عظیم نباشد، نظام به بقای خود ادامه خواهد داد. طبق نتایج این پژوهش، با زیر سوال رفتن کارآئی سیستم در وجدان عمومی جامعه و سقوط اقتصاد، انقلاب برای تعویض نظام حاکم شکل می‌گیرد.

 

*تحلیلگر سیاسی و روزنامه نگار مستقل

 

ویژه "الشرق الآوسط*



لندن: جلوگیری از «ایران هسته ای» یک اولویت مطلق است

تظاهرات طرفداران مجاهدین خلق در روز یکشنبه در پاریس به منظور مطالبه درج «سپاه پاسداران» در لیست تروریستی (EPA)
تظاهرات طرفداران مجاهدین خلق در روز یکشنبه در پاریس به منظور مطالبه درج «سپاه پاسداران» در لیست تروریستی (EPA)
TT

لندن: جلوگیری از «ایران هسته ای» یک اولویت مطلق است

تظاهرات طرفداران مجاهدین خلق در روز یکشنبه در پاریس به منظور مطالبه درج «سپاه پاسداران» در لیست تروریستی (EPA)
تظاهرات طرفداران مجاهدین خلق در روز یکشنبه در پاریس به منظور مطالبه درج «سپاه پاسداران» در لیست تروریستی (EPA)

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا گفت که لندن به ارزیابی و تعیین «موثرترین راه برای مهار فعالیت‌های مخرب سپاه پاسداران انقلاب و دولت ایران» ادامه می‌دهد و براساس «منافع ملی» تصمیم می‌گیرد.وی در گفت و گو با شبکه آمریکایی «فاکس نیوز» که دوشنبه شب - سه شنبه منتشر شد، اظهار کرد: یکی از اولویت‌های مطلق سیاست خارجی دولت ریشی سوناک، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا (رویترز)

این شبکه از کلورلی پرسید: چرا لندن هنوز ایران (سپاه پاسداران) را در فهرست تروریسم خود قرار نداده‌است؟ وی پاسخ داد: آمریکا تنها کسی است که سپاه پاسداران ایران را گروه تروریستی اعلام کرده‌است. با این حال، بریتانیا دائماً تصمیمات خود را بررسی خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که آنها با تعهدات اصلی کشور برای تأمین امنیت مردم بریتانیا و منطقه مطابقت دارند.طی ماه‌های گذشته، تعدادی از اعضای مجلس عوام بریتانیا بر دولت نخست‌وزیر ریشی سوناک فشار آورده‌اند تا کل سپاه پاسداران ایران را به عنوان یک نهاد تروریستی معرفی کند.

فعالان سیاسی سرشناس مخالف رژیم ایران مانند رضا پهلوی، مسیح علی‌نژاد، نازنین بنیادی و شیرین عبادی در هفته‌های اخیر در دیدار با نمایندگان بریتانیا بر «لزوم طبقه‌بندی (سپاه پاسداران) در زمره سازمان‌های تروریستی» تأکید کرده‌اند.برخی از اعضای کنگره آمریکا نیز از بریتانیا و کشورهای اروپایی همپیمان آمریکا خواستند «ایران (سپاه پاسداران) را در لیست تروریستی قرار دهند».وزیر خارجه بریتانیا در مصاحبه با فاکس نیوز تأکید کرد، لندن با فرانسه، آلمان و آمریکا در اعمال تحریم‌ها علیه ایران و اتخاذ موضع مشترک علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با هدف جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای، همکاری نزدیک دارد.


گزارش محرمانه دولت بایدن دربارهٔ پرونده ایران

گزارش محرمانه دولت بایدن دربارهٔ پرونده ایران
TT

گزارش محرمانه دولت بایدن دربارهٔ پرونده ایران

گزارش محرمانه دولت بایدن دربارهٔ پرونده ایران

با توجه به تشدید تنش بین واشینگتن و تهران بر سر برنامه هسته ای ایران و در بحبوحه توقف مذاکرات برای بازگشت به برجام، تعدادی از مقامات ارشد دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، بعدازظهر سه شنبه جلسه ای در مورد ایران برای سناتورها ارائه کردند که «محرمانه» توصیف شد.

میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت سنا، ماه‌ها پیش با این استدلال که تهدید ایران در دوران ریاست جمهوری بایدن بدتر شده‌است، این جلسه توجیهی را درخواست کرد.

مک کانل پس از کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در حمله ای که دو ماه پیش توسط گروهی وفادار به «سپاه انقلاب» ایران در سوریه انجام شد، انتقاد خود را از دولت تکرار کرد.

نیروهای آمریکایی با حملات هوایی به تأسیسات مورد استفاده گروه‌های وابسته به ایران در منطقه پاسخ دادند.

جمهوری خواهان همچنین در همان زمان نارضایتی خود را از این که لغو مجوز اعطا شده از زمان جنگ ۲۰۰۲ عراق شامل مجوز استفاده از نیروی نظامی برای حفظ فشار بر ایران نبود، ابراز کردند.

وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه، کالین کال معاون وزیر دفاع در امور سیاست، مورگان مویر معاون مدیر اطلاعات ملی، برایان نلسون معاون وزیر خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی و جانشین دریاسالار استفان کوهلر مدیر استراتژی، سیاست و برنامه‌های ستاد مشترک در این جلسه توجیهی محرمانه شرکت کردند.

بر اساس گزارشی که وب سایت آمریکایی «پولیتیکو» منتشر کرده، علاوه بر «ابرام بالی» معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، «راب مالی» نماینده این کشور نیز به دلیل حضور در تعطیلات غایب بوده‌است.

یکی از نمایندگان دموکرات سنا گفت که شرمن «از فرصت استفاده می‌کند تا سناتورها را در مورد آخرین تحولات مذاکرات با ایران به روز کند».وی بدون اشاره به جزئیات گفت: «در مذاکرات هسته‌ای پیشرفت‌هایی حاصل شده‌است».

پولیتیکو پیش‌بینی کرد تعدادی دیگر از موضوعات مانند «تهدیدات عمومی ایران برای ایالات متحده و شرکای منطقه ای آن، به ویژه اسرائیل، و حمایت تهران از تروریسم» را مطرح کند.

با وجود اختلافات بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان بر سر نحوه برخورد با ایران، سناتور جمهوری‌خواه جونی ارنست ده‌ها سناتور را در یک درخواست دو حزبی در ماه گذشته از بایدن برای تقویت مجدد تلاش‌های ایالات متحده برای تحریم محموله‌های نفت و گاز ایران رهبری کرد.

وی در بیانیه ای گفت: «این فوق‌العاده ناامیدکننده است که درخواست دو حزبی برای تحریم‌های نفتی ایران، که شامل ده‌ها جمهوری‌خواه و دموکرات است، هرچند برای این کار ضرب الاجلی تعیین شده بود، هنوز پاسخی از سوی دولت دریافت نکرده‌است».

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی در کاخ سفید، (دوشنبه) گفت که ایران از اوت گذشته بیش از ۴۰۰ پهپاد، که بیشتر آنها از نوع شاهد بودند، در اختیار روسیه قرار داده‌است.

در مقابل، مسکو در برنامه‌های موشکی و دفاع هوایی خود به تهران کمک می‌کند و از جمله موارد دیگر، به آن جت‌های جنگنده می‌فروشد.وی با بیان این که «این یک مشارکت دفاعی گسترده‌است» تأکید کرد که تحریم‌های بیشتری برای افرادی که در این امر کمک کنند اعمال خواهد شد.


وزیر اقتصاد ایران: تحکیم روابط با سعودی نقش اقتصادی ما را در منطقه فعال می‌کند

وزير الاقتصاد والمال الايراني بتحدث لصحافيين في جدة أمس (الشرق الأوسط)
وزير الاقتصاد والمال الايراني بتحدث لصحافيين في جدة أمس (الشرق الأوسط)
TT

وزیر اقتصاد ایران: تحکیم روابط با سعودی نقش اقتصادی ما را در منطقه فعال می‌کند

وزير الاقتصاد والمال الايراني بتحدث لصحافيين في جدة أمس (الشرق الأوسط)
وزير الاقتصاد والمال الايراني بتحدث لصحافيين في جدة أمس (الشرق الأوسط)

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران اعلام کرد که در مدت اقامت خود در پادشاهی عربی سعودی با وزیر اقتصاد این کشور دیدار خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه در این دیدار جزئیات مربوط به تحکیم و تقویت روابط دو طرف سعودی و ایرانی در آینده را روشن خواهد کرد، تأکید کرد: روز آن فرا رسیده‌است که منطقه ما و قاره آسیا نقش بیشتری در عرصه اقتصاد جهانی ایفا کنند.
خاندوزی در گفت و گو با روزنامه «الشرق الاوسط» گفت: با توجه به سیاست دولت جدید ایران، ما از هر چیزی که در رابطه با روابط نزدیکتر با همسایگان و کشورهای عربی و توسعه این روابط به شیوه ای متمایز باشد، از جمله تحکیم روابط با پادشاهی عربی سعودی استقبال می‌کنیم. وی توضیح داد که دیدارش با وزیر سعودی در همین راستا خواهد بود.
وی از فرصتی که در اختیار وی و هیئت همراهش برای شرکت در نشست بانک توسعه اسلامی که طی ۴ روز در جده غرب سعودی برگزار می‌شود، تشکر کرد.
پادشاهی عربی سعودی و ایران در ماه مارس گذشته بر اساس بیانیه مشترک منتشر شده در پکن، برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارت‌های دو کشور توافق کردند.
این بیانیه بر احترام به حاکمیت کشورها، عدم مداخله در امور داخلی آنها و فعال شدن توافقنامه همکاری امنیتی امضا شده بین دو کشور در سال ۲۰۰۱ تأکید کرد.
در این بیانیه اعلام شد که توافقی حاصل شده‌است که شامل از سرگیری روابط دیپلماتیک بین تهران و ریاض و بازگشایی سفارت‌ها و نمایندگی‌های آنها حداکثر ظرف مدت دو ماه می‌شود.
توافقنامه بین تهران و ریاض همچنین شامل فعال سازی موافقت نامه عمومی همکاری در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری، فناوری، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان بود که در سال ۱۹۹۸ به امضا رسید.
خاندوزی در پاسخ به نحوه تعامل اقتصادی ایران با بحران‌های جهان، به «الشرق الاوسط» گفت: پس از همه‌گیری ویروس کرونا، بسیاری از کشورها آموخته‌اند که بیش از هر زمان دیگری به تعامل با یکدیگر نیاز دارند، به خصوص که این بحران شکنندگی بسیاری از کشورهای جهان را آشکار کرد.
وی یادآور شد که برنامه ایران برای مقابله با این چالش‌ها و بحران‌ها، بهره‌گیری از فناوری‌های نوین است تا کشورهای اسلامی با تبادل فناوری‌ها در میان خود، از انرژی‌ها و تخصص‌های موجود در هر یک از آنها بهره‌مند شوند.
وزیر امور اقتصادی ایران در خصوص مشارکت‌های منعقده ایران با کشورهای اسلامی و دوست، گفت: قراردادهای منعقده بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همسایه و همچنین توافق با کشورهای غیر همسایه و دوست مانند روسیه و چین، نشان دهنده افزایش نسبت تجارت داخلی بین این کشورها و ایران است.
وی با اشاره به تعامل و مشارکت مهم با همه این کشورهای همسایه و دوست اظهار کرد که از طریق این شراکت به دنبال ایجاد یک چارچوب اقتصادی پایدار، سطح بالا و عمیق بین این کشورها هستیم که در منطقه منعکس شده و قدرت اقتصادی آن را افزایش می‌دهد. وی افزود: امروز منطقه ما و قاره آسیا باید نقش بیشتری در عرصه اقتصاد جهانی ایفا کنند.


اسرائیل: ایران ممکن است ۵ بمب اتمی تولید کند

اسرائیل: ایران ممکن است ۵ بمب اتمی تولید کند
TT

اسرائیل: ایران ممکن است ۵ بمب اتمی تولید کند

اسرائیل: ایران ممکن است ۵ بمب اتمی تولید کند

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل هشدار داد که ایران اگر به غنی‌سازی با میزان نزدیک به سطح مورد نیاز برای تولید سلاح‌های هسته‌ای ادامه دهد، اورانیوم کافی برای تولید پنج بمب هسته ای را دارد.
گالانت دیروز در آتن به همتای یونانی خود نیکولاوس پاناژیوتوپولوس گفت: پیشرفت ایران در غنی سازی (اورانیوم) تا سطح ۹۰ درصد اشتباه بزرگی از سوی ایران خواهد بود و ممکن است منطقه را منفجر کند.
به گزارش سایت‌های اسرائیلی، گالانت گفت: ایران قطعاً به یک بمب هسته ای راضی نخواهد شد. تاکنون مواد غنی شده (اورانیوم) را در حد ۲۰ درصد و ۶۰ درصد برای ساخت ۵ بمب هسته ای به دست آورده‌است.
اسرائیل ماه گذشته، به دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و چندین کشور اروپایی اطلاع داد که در صورت غنی سازی اورانیوم بالای ۶۰ درصد، ممکن است حمله نظامی علیه ایران انجام دهد.
پس از آن، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران تهدید کرد که در صورت اقدام نظامی اسرائیل علیه کشورش، حیفا و تل آویو را نابود خواهد کرد.
مذاکرات با هدف احیای توافق تاریخی منعقد شده در سال ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت‌های بزرگ به متوقف شده و از سال گذشته به بن‌بست رسیده‌است.
هشدار اسرائیل در بحبوحه تشدید تنش متقابل بین ایران و ایالات متحده در دریاهای آزاد است.
این هشدار پس از آن بود که سپاه پاسداران ایران، ظاهراً در واکنش به توقیف یک محموله نفتی ایران، دومین نفتکش را در تنگه هرمز ظرف یک هفته توقیف کرد.
فرانسه توقیف نفتکش نیوفی توسط سپاه را که با پرچم پاناما برافراشته بود محکوم کرد.
آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی خود از طرف ایرانی خواست که «عملیات بی‌ثبات‌کننده در منطقه خلیج را متوقف کند و به قانون دریاها احترام بگذارد.


مسکو غرب را مسئول شکست احیای برجام دانست

مسکو غرب را مسئول شکست احیای برجام دانست
TT

مسکو غرب را مسئول شکست احیای برجام دانست

مسکو غرب را مسئول شکست احیای برجام دانست

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته نسبت به از دست رفتن فرصت‌ها برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران هشدار داد و غرب را مسئول مذاکرات متوقف شده دانست.
لاوروف روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در نیویورک گفت: «از دست دادن فرصت برای از سرگیری برنامه جامع اقدام مشترک دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران اشتباه بزرگی است».
او «اقدامات غرب» را مسئول دانست و گفت: «در این مرحله، از سرگیری توافق به ایران، روسیه یا چین بستگی ندارد… کسانی که آن را نابود کردند، باید اکنون آن را زنده کنند».
لاوروف از «الزامات جدیدی که در پیش نویس اول توافق ذکر نشده» انتقاد کرد و گفت: «بگذارید بگوییم مدت‌ها پیش توافقی برای از سرگیری آن حاصل شد. اکنون کشورهای اروپایی به دلایلی شور و شوق خود را از دست داده‌اند و مقامات آمریکایی از مجاری مختلف می‌گویند (...) باید به دنبال گزینه دیگری بود».
برخلاف بدبینی لاوروف، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز گذشته پس از گفت و گو با بدر البوسعیدی، همتای عمانی خود در مسقط، گفت که کشورش ایده‌های جدیدی در خصوص ازسرگیری مذاکرات هسته ای دریافت کرده‌است.
عبداللهیان افزود که عمان «همیشه نقش سازنده» در مذاکرات با هدف لغو تحریم‌ها در ازای بازگشت ایران به تعهدات هسته ای خود ایفا می‌کند. وی گفت: رایزنی‌های لازم را در این زمینه داشته‌ایم.
خبرگزاری عمان به نقل از عبداللهیان گفت که عمان «ابتکارات جدی» در مورد پرونده هسته ای ایران دارد که «به بازگشت مذاکرات کمک خواهد کرد».
مذاکرات بین ایران و قدرت‌های بزرگ در ماه سپتامبر پس از اینکه تهران از پذیرش پیش نویس ارائه شده توسط اتحادیه اروپا خودداری کرد، به بن‌بست رسید.


آرامش شکننده در تونس پس از خودسوزی یک فوتبالیست در اعتراض به گرانی


 
ماموران پلیس تونس (فرانس پرس)
  ماموران پلیس تونس (فرانس پرس)
TT

آرامش شکننده در تونس پس از خودسوزی یک فوتبالیست در اعتراض به گرانی


 
ماموران پلیس تونس (فرانس پرس)
  ماموران پلیس تونس (فرانس پرس)

آرامش شکننده صبح جمعه (۱۴ آوریل) در شهر حفوز در استان قیروان در مرکز تونس برقرار شد. این شهر دیشب شب پرآشوبی را بین ماموران و معترضانی پشت سرگذراند که پس از انتشار خبر جان باختن نزار العیساوی فوتبالیست تونسی به خیابان ها ریختند. العیساوی با یک موز فروش اختلاف پیدا کرده بود که چرا موز را گران تر از قیمت مصوب وزارت تجارت تونس می فروشد. 
خبر درگذشت العیساوی شامگاه پنجشنبه (۱۳ آوریل) منتشر شد و همان موقع جمع انبوهی از مردم معترض مقابل پاسگاه پلیس شهر حفوز تجمع کردند. معترضان از واکنش ماموران درباره این حادثه بسیار خشمگین و ناراضی هستند.
ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی حکایت از فضای متشنج و خشم معترضان دارد.
مراد الدعلول خبرنگار تونسی در این باره گفت ماموران و معترضان شب گذشته درگیر شدند اما حالا آرامش برقرار شده است. العیساوی از روز دوشنبه به دلیل سوختگی شدید در بیمارستان سوانح سوختگی در شهر بن عروس واقع در نزدیکی پایتخت تونس بستری شده بود که همانجا درگذشت. معترضان به سمت ماموران سنگ پرتاب و ماموران به سمت آنها گاز اشک آور شلیک کردند.
الدعلول تاکید کرد که دلیل خودسوزی این فوتبالیست تونسی صرفا اعتراض به گرانی نبوده بلکه ماموران پلیس شهر حفوز او را به «اقدام تروریستی» متهم کردند و نزار عویساوی علیه موز فروشی که موز را به جای ۵ دینار ده دینار می فروخته شکایت کرده اما پاسخ مناسب دریافت نکرده بود.
نزار عویساوی ویدیویی از ماجرای اختلاف با موز فروش از همان آغاز تا پایان در شبکه های اجتماعی منتشر کرد و این ویدیو نشان می دهد که چطور او اقدام به خودسوزی نمود. این ویدیو که بین کاربران شبکه های اجتماعی تونس بسیار پربازدید بود منجر به افزایش تشنج اوضاع در شهر حفوز شد. 
عمر العیساوی ۳۵ ساله و صاحب ۴ فرزند بود و حالا خانواده او خواستار آغاز یک تحقیق امنیتی و قضایی درباره جز‍ئیات جان باختن او هستند و فراخوانی به ریاست جمهوری و دولت تونس برای احقاق حق عمر العیساوی فرستاده اند.


ارسال تسلیحات به سوریه از سوی ایران در قالب امداد زلزله زدگان

سوریه عرصه نبرد بین اسرائیل و ایران
سوریه عرصه نبرد بین اسرائیل و ایران
TT

ارسال تسلیحات به سوریه از سوی ایران در قالب امداد زلزله زدگان

سوریه عرصه نبرد بین اسرائیل و ایران
سوریه عرصه نبرد بین اسرائیل و ایران

خبرگزاری رویترز از قول ۹ منبع آگاه سوری و ایرانی و اسرائیلی و غربی گزارش داد که ایران از پروازهای امدادی به زلزله زدگان سوریه برای انتقال تسلیحات و تجهیزات نظامی به متحد استراتژیک خود یعنی رژیم سوریه استفاده کرده است.
در این گزارش آمده است که ایران با این اقدام به دنبال تقویت دفاعی خود مقابل اسرائیل در سوریه و حمایت از پرزیدنت بشار اسد بوده است. رویترز اولین منبعی است که این خبر را منتشر کرد.
رویترز افزود که صدها هواپیمای ایرانی پس از زلزله ۶ فوریه در شمال سوریه و ترکیه به فرودگاه های دمشق و حلب و لاذقیه پرواز و به مدت هفت هفته تسلیحات و محموله های امدادی را به سوریه منتقل کردند. سازمان ملل گفت بیش از شش هزار نفر در زلزله سوریه جان باختند.
دو منبع منطقه ای و یک منبع اطلاعاتی غربی یادآور شدند که تسلیحات منتقل شده شامل تجهیزات پیشرفته مخابراتی و رادارها و قطعات یدکی برای به روزرسانی سامانه های پدافند هوایی سوریه بوده که ایران آنها را طی جنگ داخلی سوریه به رژیم سوریه داده است.
رویترز با دو مقام اطلاعاتی غربی و منابع نزدیک به بیت رهبری ایران و سران اسرائیل و یک نظامی سوری که از رژیم اسد جدا شده و یک افسر وظیفه سوریه درباره پروازهای یاد شده گفتگو کرده است.
دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک در پاسخ به اینکه آیا رژیم ایران از پروازهای امداد رسانی به زلزله زدگان برای فرستادن تجهیزات نظامی استفاده کرده گفت «این خبر بی پایه است».
دولت سوریه به درخواست رویترز برای اظهار نظر در این باره پاسخ نداده است.
برخی منابع منطقه ای به رویترز گفتتد اسرائیل زود متوجه ارسال تسلیحات به سوریه شد و کارزار تهاجمی به راه انداخت تا جلوی ایران را بگیرد.
سرتیپ یوسی کوپرواسر یکی از منابع آگاه و رئیس سابق تحقیقات ارتش اسرائیل و مدیر کل سابق وزارت امور استراتژیک گفت اسرائیل با استناد به داده های اطلاعاتی بسیار دقیق دست به حملات هوایی علیه محموله های امداد به زلزله زدگان زد و حتی ارتش اسرائیل می دانست که کدام کامیون کاروان کامیون های امداد را باید بزند.

عملیات کوتاه اسرائیل علیه نیروهای ایرانی

*جابه جایی گسترده
یک مقام دفاعی اسرائیل که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفته است «اسرائیل تحت پوشش محموله های امداد رسانی به زلزله زدگان سوری شاهد تحرکات گسترده و جابه جایی گسترده تجهیزات نظامی از ایران بوده که به فرودگاه حلب در سوریه انتقال داده شده است. این تجهیزات عمدتا در چندین مرحله ارسال شدند».
او افزود «اکثر تسلیحات به فرودگاه حلب در شمال سوریه منتقل شدند و هماهنگی دریافت این تسلیحات با «واحد ۱۸۰۰۰ نیروهای قدس» در سوریه به فرماندهی حسن مهدوی انجام شده است. این واحد یک ارگان جاسوسی و بازوی شبه نظامی سپاه پاسداران است».
او خاطر نشان کرد «حمل و نقل زمینی این تسلیحات توسط واحد ترابری ۱۹۰ نیروهای قدس انجام گرفته است».
رویتروز نتوانسته با مهدوی و شهریاری در این باره گفتگو کند و سپاه پاسداران از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کرد.
سرهنگ عبد الجبار عکیدی که از ارتش سوریه جدا شده اما هنوز آشنایانی در ارتش سوریه دارد گفت «اسرائیل محل دیدار فرماندهان مهم شبه نظامیان ایران و محموله های ریزپردازنده برای سیستم های پیشرفته تسلیحاتی را نیز هدف قرار داده است». عکیدی به مکان دیدار این فرماندهان اشاره نکرد.
یک منبع منطقه ای خاطر نشان کرد «اسرائیل تنها چند ساعت پس از فرود دو هواپیمای باری ایرانی حامل تسلیحات در قالب محموله های امداد به زلزله زدگان باند فرودگاه حلب را بمباران کرد‍‍‍».
دو منبع اطلاعاتی غربی این گفته ها را تایید کردند.
اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه اولین مقام خارجی بود که حتی چند روز پیش از بشار الاسد از مناطق زلزله زده در سوریه بازدید کرد.
رویترز نتوانسه با قاآنی برای اظهار نظر در این باره تماس بگیرد. سپاه پاسداران از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کرد.
هواپیماهای حامل کمک های اضطراری در صورت وقوع فاجعه انسانی می توانند از مقامات محلی اجازه فرود بگیرند. کمک های بشردوستانه مشمول تحریم ها نمی شوند.
مقام های سوریه در چنین شرایطی مجوز فرود به پروازهای مستقیم از روسیه و ایران دادند.
یک منبع منطقه ای نزدیک به بیت رهبری گفت «زلزله فاجعه تاسف باری بود اما در عین حال خدا به ما کمک کرد تا به برادرانمان در سوریه در مبارزه با دشمنانشان کمک کنیم. مقادیری از تسلیحات فورا به سوریه ارسال شد».
*اطلاعات دقیق اسرائیل
اسرائیل در چندین سال گذشته دست از حمله هوایی به آنچه اهداف ایران در سوریه می خواند برنداشته است. نفوذ ایران در سوریه پس از حمایت ایران از اسد در جنگ داخلی که سال ۲۰۱۱ شروع شد افزایش پیدا کرد.
یک افسر وظیفه ارتش سوریه که نخواست نامش فاش شود گفت تلاش اسرائیل برای شکست ایران در سوریه افزایش یافته است. اما چرا حالا؟ پاسخ ساده است چون آنها اطلاعاتی دارند مبنی بر اینکه چیزی به سرعت در حال پیشرفت و گسترش است و می خواهند جلویش را بگیرند و و یا با هدف قرار دادن آن عملیات را کند کنند. زلزله شرایط مناسبی برای ایران فراهم کرد. بلبشوی پس از زلزله به هواپیماهای ایرانی مجال داد تا خیلی راحت در فرودگاه های سوریه به زمین بنشینند».
یک منبع امنیتی منطقه و یک منبع اطلاعاتی غربی به رویترز گفتند «سوم آوریل پس از پس لرزه های فراوان بود که اسرائیل انبارهای اسلحه در کوه المانع نزدیک منطقه کوهستانی الکسوه در جنوب دمشق را هدف قرار داد. نیروهای ایرانی و حزب الله لبنان در این منطقه تاسیسات نظامی به شدت حفاظت شده در سوریه تاسیس کردند».
این منبع منطقه ای افزود سوم آوریل یک ایستگاه رادار که برای هدایت پهپادها بوده مورد هدف قرار گرفت. منبع منطقه ای گفته های دو منبع اطلاعاتی غربی به رویترز را تایید کرد.
منبع اطلاعاتی غربی گفت «شبه نظامیان ایران مقادیر بسیار زیادی مهمات را جابه جا کرده اند و جای مهماتی که بر اثر حملات پیشین پهپادهای اسرائیل نابود شده اند را پر کردند». منظور این منبع غربی پروازهای ایرانی است که از زلزله ششم فوریه سوریه ادامه دارد.


آماده‌باش آذربایجان برای مهار «تهدیدها» در بحبوحه تشدید تنش‌ها با ایران 

آماده‌باش آذربایجان برای مهار «تهدیدها» در بحبوحه تشدید تنش‌ها با ایران 
TT

آماده‌باش آذربایجان برای مهار «تهدیدها» در بحبوحه تشدید تنش‌ها با ایران 

آماده‌باش آذربایجان برای مهار «تهدیدها» در بحبوحه تشدید تنش‌ها با ایران 

در بحبوحه تشدید تنش بین باکو و تهران، در پس‌زمینه نزدیکی آذربایجان و اسرائیل، و اتهامات متقابل بین دو طرف با محوریت درگیری بر سر منطقه کوهستانی قره باغ، ذاکر حسن اف وزیر دفاع آذربایجان به نیروهای خود دستور داد تا سطح آمادگی رزمی خود را برای جلوگیری از تهدیدات احتمالی افزایش دهند.
به گزارش رسانه‌های آذربایجان، حسن اف در دیدار روز گذشته روسای ارتش گفت: اتهامات مطرح شده از سوی نظامیان ارشد برخی از کشورهای حامی تروریسم و سیاست اشغالگری علیه آذربایجان غیرقابل قبول و مزخرف است.
وی با توصیف آن به عنوان افترا و تهمت گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند با ما به زبان تهدید صحبت کند.
آذربایجان به اظهارات کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران که باکو را به پناه دادن به داعش و استفاده از آنها در جنگ ۲۰۲۰ علیه ارمنستان متهم کرده بود، اعتراض کرده بود.
اعلام وضعیت آماده باش ارتش آذربایجان در حالی صورت گرفت که تبادل نظر میان ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران و ایخان حاجی زاده همتای آذربایجانی وی ادامه دارد.
کنعانی اهمیت پاسخ باکو به درخواست تهران برای شفاف سازی آنچه که الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل دربارهٔ تفاهم بین باکو و تل آویو برای تشکیل یک جبهه متحد علیه ایران گفت، کم‌اهمیت جلوه داد. کنعانی در توییتر پرسید: آیا این سکوت ادامه‌دار تاییدیه ای نیست که تلویحاً با سخنان شریک استراتژیک خود موافق است؟
از سوی دیگر، حاجی زاده طرف ایرانی را به «تعصب» متهم کرد و گفت: ما موضع خود را در مورد اتهامات علیه آذربایجان روشن کرده‌ایم. سؤال اصلی این است که چرا طرف ایرانی به منطق سیستماتیک خود مبنی بر انحراف از قاعده و عقلانیت در حکمرانی پایبند است؟
کنعانی روز جمعه گفته بود: «تهران نمی‌تواند در مقابل توطئه رژیم صهیونیستی از خاک آذربایجان بیکار بماند».


آغاز به کار سفارت آذربایجان در اسرائیل در میانه تنش با ایران

آغاز به کار سفارت آذربایجان در اسرائیل در میانه تنش با ایران
TT

آغاز به کار سفارت آذربایجان در اسرائیل در میانه تنش با ایران

آغاز به کار سفارت آذربایجان در اسرائیل در میانه تنش با ایران

جیحون بایراموف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان سفارت کشور خود را در اسرائیل بعد از گذشت ۳۰ سال از آغاز روابط رسمی میان دو طرف افتتاح کرد؛ تحولی که می‌تواند بحران اعتماد بین باکو و همسایه جنوبی آن تهران را تشدید کند.
بایراموف صبح چهارشنبه وارد تل‌آویو شد و سلسله نشست‌های خود را با رهبران سیاسی و گروهی از اقتصاددانان آغاز کرد. وی قصد دارد برای دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطین، به رام‌الله سفر کند.
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با الی کوهن وزیر امور اسرائیل نیز دیدار کرد و در نشست مشترک خبری، گشایش پروازهای مستقیم بین باکو ـ تل آویو، همکاری در زمینه کشاورزی و مدیریت آب و توسعه مناسبات در زمینه علمی، آموزشی، فرهنگی و گردشگری را از جمله موارد تعمیق روابط بین دو طرف ذکر کرد.
کوهن همچنین اظهار کرد که «پس از چند هفته، او یک مأموریت مهم اقتصادی را برای انجام یک سفر رسمی به آذربایجان بر عهده خواهد داشت».
الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل با بیان این که افتتاح سفارت آذربایجان در اسرائیل را «شاهدی بر جهش در روابط راهبردی» دانست و گفت که این اقدام، دلیل بیشتری بر استحکام روابط بین دو طرف است. وی افزود: آذربایجان کشوری مسلمان است و موقعیت استراتژیک آن باعث می‌شود که روابط بین ما از اهمیت و پتانسیل بالایی برخوردار باشد.
وزیر خارجه اسرائیل گفت «با وزیر خارجه آذربایجان دربارهٔ تشکیل جبهه یکپارچه علیه ایران توافق کردم. دربارهٔ تقویت همکاری در زمینه‌های اقتصادی امنیت انرژی و ابتکار گفت و گو کردیم».
بایراموف گفت: یک هدف مشترک برای دو کشور وجود دارد و آن همکاری برای دستیابی به یک مشارکت استراتژیک است که به صلح، ثبات و رفاه منطقه کمک می‌کند.
وی افزود: یک اقلیت مهم یهودی در آذربایجان وجود دارد و همراه با شهروندان اسرائیلی آذری الاصل در حال ایجاد یک مشارکت واقعی با ابعاد سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی (...) است.
بایراموف اشاره کرد که اسرائیل برای حفظ امنیت و تمامیت ارضی به کشورش کمک‌های بزرگ و مهمی ارائه می‌کند و به دنبال بازگرداندن سرزمین‌های اشغال شده توسط ارمنستان است.
وی گفت: جهشی در همکاری‌های اقتصادی وجود دارد زیرا ارزش مبادلات تجاری در سال ۲۰۲۲ ۸۵ درصد افزایش یافت.
۱۱۴ شرکت اسرائیلی در آذربایجان فعالیت می‌کنند و اسرائیل ۳۰ درصد نفت خود را از آذربایجان خریداری می‌کند و از تخصص فنی بالایی برخوردار است.
اسرائیل یکی از اولین کشورهایی بود که آذربایجان را در سال ۱۹۹۱ به رسمیت شناخت و در سال ۱۹۹۳ سفارت خود را در باکو تأسیس کرد. اما آذربایجان به مدت ۳۰ سال هیچ نمایندگی رسمی دیپلماتیک در اسرائیل نداشت.
مختار محمدوف، سفیر جمهوری آذربایجان در اسرائیل در روز دوشنبه استوارنامه خود را به اسحاق هرتزوگ رئیس‌جمهور اسرائیل تقدیم کرد.
هرتزوگ گفت: «آذربایجان کشوری سکولار محسوب می‌شود و اولین کشور شیعی است که در اسرائیل سفارت افتتاح کرده‌است. همچنین یک جامعه یهودی در آنجا زندگی می‌کند که بین ۱۲ تا ۱۸ هزار نفر تخمین زده می‌شود».


آذربایجان سوءقصد به یک نماینده پارلمان «مخالف ایران» را بررسی می‌کند

آذربایجان سوءقصد به یک نماینده پارلمان «مخالف ایران» را بررسی می‌کند
TT

آذربایجان سوءقصد به یک نماینده پارلمان «مخالف ایران» را بررسی می‌کند

آذربایجان سوءقصد به یک نماینده پارلمان «مخالف ایران» را بررسی می‌کند

سرویس امنیت دولتی جمهوری آذربایجان اعلام کرد که در حال بررسی «حمله تروریستی» مسلحانه منجر به تیراندازی و زخمی شدن یک نماینده پارلمان با دیدگاه‌های ضد ایرانی است.
بر این اساس، فاضل مصطفی در مقابل خانه‌اش در شهر باکو هدف حمله مسلحانه با کلاشنکوف قرار گرفته و از ناحیه شانه و پای راست مجروح و به بیمارستان منتقل شده‌است.
طبق این گزارش، این حمله جان وی را تهدید نمی‌کند و تحقیقات جنایی برای شناسایی عامل این جنایت آغاز شده‌است.
تارنمای خبری حقین به نقل از مصطفی (۵۷ ساله) از بیمارستان گفت که هنگام رانندگی به سمت پارکینگ خود دو گلوله خورده‌است.
سرویس امنیت کشور در بیانیه خود اشاره کرد که مصطفی به خاطر دیدگاه‌های ضدایرانی خود نسبت به همسایه جنوبی آذربایجان شناخته می‌شود.
به گزارش آزربایجان ترند، الهام علی اف، رئیس‌جمهور آذربایجان به سرویس‌های امنیتی دستور داد تا در مورد «حمله تروریستی» فوراً تحقیق کنند.
روابط بین آذربایجان و ایران که دارای تعداد زیادی از قومیت آذری در شمال غرب کشور است، در چند ماه گذشته رو به تیرگی رفته‌است.
جمهوری آذربایجان در ژانویه، پس از یک «حمله تروریستی» که منجر به کشته شدن رئیس امنیتی سفارت شد، سفارتخانه خود را در تهران بست.
آذربایجان روابط بلندمدت با اسرائیل را تقویت کرده و روز چهارشنبه سفارت خود را در باکو به‌طور رسمی افتتاح کرد.
آذربایجان روابط نزدیکی با اسرائیل دارد که خشم تهران را برانگیخت و آذربایجان نیز برای ارتش خود پهپادهای ساخت اسرائیل خریده‌است.
پس از حمله دو سال پیش به تأسیسات ایران، رسانه‌های ایرانی آذربایجان را متهم کردند که به هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیل اجازه هدف قرار دادن ایران را داده‌است.
تنش بین آذربایجان و ایران همچنان بالاست، زیرا آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه کوهستانی قره باغ درگیر هستند.
ایران همچنین می‌خواهد امنیت مرز خود با ارمنستان را که ۴۴ کیلومتر (۲۷ مایل) است، در صورتی که آذربایجان سرزمین‌های جدیدی را از طریق جنگ تصرف کند، در معرض تهدید قرار دهد، تأمین کند.
در اکتبر گذشته، نیروهای سپاه پاسداران ایران مانورهای نظامی را در نزدیکی مرز آذربایجان آغاز کردند و این مانور را در آن زمان به عنوان تلاشی برای منحرف کردن توجه از اعتراضاتی که از ماه سپتامبر به وقوع پیوست تعبیر شده‌است.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی خود در مسکو گفت که امیدوار است به زودی به راه حلی برای آنچه «اصطکاک» بین جمهوری آذربایجان و ایران توصیف کرد، دست یابد. مسکو با هر دو کشور روابط دوستانه دارد.
روسیه؛ میانجی در مناقشه آذربایجان و ارمنستان، شنبه گذشته، باکو را به نقض آتش‌بس که به جنگ بین دو کشور در سال ۲۰۲۰ پایان داد، با اجازه دادن به نیروهای خود برای عبور از خط تقسیم در منطقه شوشا متهم کرد؛ جایی که نیروهای حافظ صلح روسی مستقر هستند.