توفیق الزایدی کارگردان سعودی به «الشرق الاوسط»: «نورا» در حوزه ارتباط بین انسان و هنر به العلا می ماند  

توفیق الزایدی کارگردان سعودی به «الشرق الاوسط»: «نورا» در حوزه ارتباط بین انسان و هنر به العلا می ماند  

چهارشنبه, 28 دسامبر, 2022 - 13:00
توفیق الزایدی کارگردان سعودی

توفیق الزایدی کارگردان سعودی گفت که درآمد گیشه های سعودی در روزهای آخر سال ۲۰۲۲ به نزدیک یک میلیارد ریال سعودی می رسد. سینمای سعودی در ماه نوامبر فروش بیش از ۹۰۰ میلیون ریال داشته است و سعودی نقش پررنگی در صنعت سینما ایفا می کند.

الزایدی در گفتگو به «الشرق الاوسط» افزود «سعودی فضای جذاب برای صنعت سینما شده و زیربناهای این صنعت و بازار سینما از جمله سالن های سینما و جشنواره های فیلم مثل جشنواره بین المللی سالانه فیلم دریای سرخ در سعودی وجود دارد. این جشنواره در جده همه معادلات را به هم زده است».

الزایدی خاطر نشان کرد که کارگردان و فیلم نامه نویس نورا بوده و این فیلم در یک روستای شهر باستانی العلا فیلمبرداری شده است.

او العلا را به عنوان محل فیلمبرداری فیلم بلند خود برگزیده چون به گفته الزایدی این فیلم و العلا هر دو یک تحفه هنری هستند که میراث و پیشینه کهن بشریت را روایت می کند و از نظر ارتباط بین انسان و هنر به هم شباهت دارند.

یعقوب الفرحان و ماریا بحراوی و عبد الله السدحان از جمله بازیگران این فیلم هستند. فیلم «نورا» درباره فردی به اسم «نادر» است که دست از نقاشی کشیده و برای آموزش کودکان روستایی در غرب سعودی آماده شده است. «نورا» دختر جوانی است که با «نایف» برادر کوچکترش زندگی می کند و آنها پدر و مادرشان را در سانحه رانندگی از دست داده اند. «نورا» متوجه می شود که «نادر»‌ یک هنرمند است و ماجراهای فیلم از آنجا آغاز می شود که «نادر» و «نورا» به کشف رازها و علاقه های هنری شان می پردازند و «نورا» می فهمد که در خارج از این روستا دنیای دیگری است.

سینما از نگاه الزایدی روایتگر واقعیت است و جهان را می سازد.

توفیق الزایدی به دلیل علاقه به روایت و بیان داستان بصری به ساخت فیلم روی آورده است. او معتقد است که زبان بصری در سینما یک زبان جهانی و کلید درک معنا و پیام های کارگردان فیلم است. 

الزایدی در ۱۲ سالگی وارد عرصه هنر شد و با دوربینش از مسابقه فوتبال بین بچه های محله اش فیلم می گرفته. آنها بعد از ظهرها در یکی از کوچه ها فوتبال بازی می کردند. الزایدی فیلم ها را مونتاژ می کرده و برای آنها موزیک انتخاب می کرد و بعد از شام منتظر دوستانش می شد تا با هم فیلمی را که ساخته ببینند.

توفیق الزایدی ساخت فیلم کوتاه را در ۲۰۰۶ شروع کرد و اینک یکی از اعضای سرشناس و تاثیرگذار در نهضت سینمایی جاری در سعودی است. فیلم کوتاه «الجریمه المثالیه» توفیق الزایدی در ۲۰۰۷ برنده بهترین مونتاژ جشنواره سینمایی جده شد. فیلم «صمت» او جایزه فیلم کوتاه خلیجی در جشنواره بین المللی فیلم مسقط در ۲۰۰۹ را دریافت کرد. این فیلم او در بیش از ۲۰ کشور به نمایش گذاشته شد.

توفیق در ۲۰۱۴ فیلم «اربعه الوان» را ساخت که در جشنواره بین المللی فیلم دبی به نمایش درآمد. او در ۲۰۱۵ فیلمنامه فیلم «الآخر» را نوشت و آن را کارگردانی کرد که بهترین فیلم کوتاه جشنواره سینمایی ریاض در ۲۰۱۶ شد. محمد القص بازیگر سرشناس سوری و مشعل المطیری بازیگر سعودی در این فیلم بازی کردند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای