»کنفرانس بین‌المللی معدن» با حضور ۲۰۰ سخنران خارجی در سعودی برگزار می‌شود

»کنفرانس بین‌المللی معدن» با حضور ۲۰۰ سخنران خارجی در سعودی برگزار می‌شود

تحولات اقتصادی و زیست‌محیطی جهانی تأثیرگذار بر صنعت فلزات در منطقه را بررسی می‌کند
پنجشنبه, 5 ژانویه, 2023 - 23:00
نشست خبری کنفرانس در مرکز همایش‌های خبرگزاری سعودی (عکس از یزید السمرانی)

کنفرانس بین‌المللی معدن با حضور بیش از ۲۰۰ سخنران از کشورهای مختلف جهان زیر نظر خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز در ریاض، پایتخت پادشاهی عربی سعودی، برگزار می‌شود.

در این کنفرانس تعدادی از موضوعات در بخش معدن از جمله تحولات اقتصادی و زیست‌محیطی جهانی مؤثر بر صنعت معدنی در منطقه، شیوه‌های زیست‌محیطی و اجتماعی از نظر رقابت و فرصت‌های برابر و همچنین نقش پادشاهی و رهبری جهانی آن در تأمین انرژی‌های تجدیدپذیر، شکل شرکت معدنی آینده، تطابق بین عرضه و تقاضا و نقش منطقه در پر کردن شکاف مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

در کنفرانس خبری در مرکز همایش‌های خبرگزاری سعودی در ریاض جزئیات برنامه دومین دوره کنفرانس بین‌المللی معدن اعلام شد.

 خالد المدیفر معاون امور معدن وزیر صنعت و منابع معدنی سعودی توضیح داد که این کنفرانس یک پلت فرم بین‌المللی جامع است که فرصتی را برای سرمایه گذاران، شرکت‌های معدنی و طرف‌های مرتبط با بخش معدن در سراسر جهان فراهم می‌کند تا با یکدیگر ملاقات کنند. همچنین شرکت کنندگان در مورد توانایی‌ها و فرصت‌های بخش معدن در منطقه معدنی در حال ظهور و چگونگی ایجاد یک صنعت معدنی پایدار و پتانسیل زمین‌شناسی عظیم مناطق مورد نظر صحبت می‌کنند.

  وی با اشاره به اینکه پادشاهی در تلاش است تا سهم خود را در توسعه منطقه معدنی از آفریقا تا آسیای مرکزی و غربی را برجسته کند، گفت: حضور گسترده متخصصان و علاقمندان به امور معدن برای ثبت نام برای شرکت در همایش، پس از موفقیتی که در اولین دوره در سال گذشته به دست آمد، نشان دهنده نقش بزرگ پادشاهی در توسعه بخش معدن در منطقه و راه اندازی گفت و گوی سازنده بین ذینفعان این بخش و دستیابی به همکاری‌های مثمر ثمر بین کشورها در این زمینه است.

وی اظهار کرد: با توجه به رشد مهاجرت به مراکز شهری، افزایش جمعیت و رشد اقتصادی جهانی، اجماع جهانی وجود دارد که انتظار افزایش تقاضا برای مواد معدنی به‌طور کلی و مواد معدنی استراتژیک به‌طور خاص را دارد. مهم‌تر از آن، افزایش قابل توجه تقاضا در نتیجه تغییر به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر و خودروهای الکتریکی و تلاش کشور برای دستیابی به انتشار خالص صفر نیز وجود دار که یک تقاضای بی‌سابقه برای مواد معدنی استراتژیک برای استقرار انرژی باد، انرژی خورشیدی، تولید خودروهای الکتریکی و ساخت پروژه‌های تولید و ذخیره انرژی تجدیدپذیر ایجاد می‌کند.

المدیفر تأکید کرد که بر اساس انتظارات جهانی آینده در مورد تقاضا برای مواد معدنی، استراتژی و ابتکارات معدنی پادشاهی بر مواد معدنی مورد نیاز برای فرایند انتقال انرژی و توسعه وسایل نقلیه الکتریکی و بهره‌مندی از دانش و تجربه جهانی در معدن و صنعت فلزات پیشرفته متمرکز بود، جایی که پادشاهی به دنبال پاسخگویی به تقاضای جهانی آینده برای مواد معدنی است.

وی تأکید کرد که کشور پادشاهی با توجه به ورود این کشور به عرصه صنایع امیدوارکننده مانند صنایع نظامی مدرن، صنایع دستگاه‌های الکترونیکی و صنعت خودروهای الکتریکی، منبع اصلی افزایش تقاضای آتی برای مواد معدنی و زنجیره ارزش آنها و همچنین ساخت شهرهای هوشمند و پایدار مانند نیوم و دریای سرخ و پروژه‌های بزرگ دیگر است.

المدیفر ادامه داد: در سطح منطقه، به ویژه از آفریقا تا آسیای غربی و مرکزی، پادشاهی از نظر جغرافیایی مرکز این منطقه را به خود اختصاص داده‌است که این مزیت را به آن می‌دهد تا تجربیات و تخصص معدنی خود را با تمام کشورهای این منطقه به اشتراک بگذارد که با احترام زیادی به نهضت اقتصادی، صنعتی و معدنی پادشاهی در قالب چشم‌انداز می‌نگرند.

قرار است پیش از آغاز این کنفرانس، دومین نشست سالانه وزیران در ۱۹ ماه ژانویه با حضور ۶۰ کشور متشکل از ۴۰ وزیر و ۱۸ مقام عالی‌رتبه و ۱۰ سازمان منطقه ای و بین‌المللی برای بحث در مورد مجموعه ای از موضوعات مبرم از جمله توسعه منطقه، افزایش سهم آن در ارزش و زنجیره تأمین مواد معدنی حیاتی، ترویج استخراج مسئولانه و پایدار ثروت معدنی منطقه و افزایش ارزش معدنی برگزار شود.

از جمله سخنرانان شرکت کننده در دومین دوره همایش، تعدادی از پیشکسوتان صنعت انرژی و مواد معدنی، مسئولان و صاحب نظران این حوزه مانند مدیرعامل BHP، رئیس هیئت مدیره غول معدنی بریتانیایی-استرالیایی Rio Tinto و رئیس هیئت مدیره شرکت برزیلی Vale هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای