نشست آینده معادن و فلزات استراتژیک جهان با حضور ۴۰ وزیر در ریاض

نشست آینده معادن و فلزات استراتژیک جهان با حضور ۴۰ وزیر در ریاض

میزگردی با ۴ موضوع مبرم در بخش های معدن و انرژی و توسعه و پایداری
یکشنبه, 8 ژانویه, 2023 - 11:30
دولت سعودی تلاش های گسترده در سطح بین المللی برای همگام کردن بخش معدن دنیا با تحولات انرژی و پایداری و توسعه انجام می دهد (الشرق الاوسط)

میزگردی با حضور وزیران معادن و منابع معدنی سه شنبه (۱۰ ژانویه) در ریاض، پایتخت سعودی برگزار می شود و شرکت کنندگان درباره برخی مسائل مبرم و جزئی در جلسه گفتگوی طولانی و مفصل گفتگو می کنند تا به پایه های همکاری مشترک بین کشورها و سازمان های شرکت کننده برسند. هدف اصلی احداث بخش معدنی جهانی مسئولیت پذیر است که به نوبه خود منجر به اطمینان خاطر درباره آینده منابع معدنی و فلزات استراتژیک دارای نرخ تقاضای فزاینده در جهان می شود.

بناست که ۴۰ وزیر و ۱۸ مقام عالی رتبه از ۶۰ کشور و نیز ده سازمان منطقه ای و بین المللی در میزگرد ریاض شرکت کنند. این در حالیست که ریاض، پایتخت سعودی پایان هفته جاری میزبان اجلاس بین المللی معدن است. 

طبق اطلاعاتی که درباره موضوعات مورد بررسی در این اجلاس به دست «الشرق الاوسط»‌ رسیده شرکت کنندگان به موضوع اصلی «منابع معدنی و گذار در حوزه انرژی» می پردازند. بخش معادن نقش اصلی و عمده در مرحله گذار به آینده بدون کربن و استفاده از فناوری های پاک متکی بر پنل های خورشیدی و توربین های بادی و خودروهای الکتریکی و شارژی بازی می کنند چون این فناوری ها مقادیر زیادی از منابع معدنی مصرف می کنند.

موضوع دیگر این کنفرانس درباره معادن و توسعه است چون تقاضا برای منابع معدنی و فلزات فرصتی برای کشورهای دارای ذخایر و منابع معدنی ایجاد می کند تا در این حوزه سرمایه گذاری کرده و به منابع درآمد برای اجرای اهداف توسعه پایدار برسند.

پیش بینی می شود که اتکای فزاینده به منابع معدنی همچون نیکل و آلومونیوم ومس و لیتیوم و کبالت و دیگر فلزات کمیاب در آینده ادامه خواهد داشت. کاربرد فناوری های کم کربن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

گزارش های بسیاری حاکی از این است که تقاضا برای فلزات و منابع معدنی بیشتر از سوخت های فسیلی سنتی خواهد بود. به عنوان مثال استفاده از منابع معدنی و فلزات در یک خودروی برقی شش برابر بیشتر از خودروهای غیر برقی است. منابع معدنی برای کار کردن نیروگاه بادی ۱۳ برابر بیشتر از نیروگاه گازی است.

گزارش بانک جهانی در ۲۰۲۰ پیش بینی کرده که تولید فلزات استراتژیک تا سال ۲۰۵۰ ممکن است ۵۰۰ درصد افزایش پیدا کند چون تقاضا برای فلزات مورد استفاده در بخش های انرژی های تجدید پذیر و خودروهای برقی در حال رشد است. بانک جهانی افزود که برای اجرای تعهدات درباره کاهش حدود ۲ درجه ای دمای هوا به بیش از ۳ میلیارد تن منابع معدنی و فلزات نیاز داریم و تقاضا بنا به انواع فلزات متفاوت خواهد بود.

طبق پژوهش ها تقاضا برای لیتیوم از ۲۰۲۰ تا ۲۰۴۰ به سرعت افزایش می یابد و احتمالا ۴۲ برابر بیشتر خواهد شد. 

استفاده از گرافیت افزایش ۲۵ برابری و استفاده از نیکل افزایش ۱۹ برابری خواهد داشت. افزایش قابل ملاحظه تولید فلزات و معادن برای اجرای اهداف ملی و بین المللی در حوزه به صفر رساندن انتشار کربن تا ۲۰۲۵ ضروری به نظر می رسد.

پژوهش ها می گویند که دنیا برای تداوم توسعه پایدار در حوزه انرژی های کم کربن و فناوری های حمل و نقل و زیر ساختارها به افزایش چشمگیر عرضه فلزات و منابع معدنی نیاز دارد اما نحوه استخراج منابع معدنی و فلزات و فرآوری و تجارت فلزات با توجه به استانداردهای زیست محیطی و اجتماعی و نظارت درست چالش بزرگی برای دولت های جهان به شمار می رود.

وزیران در نشست ریاض درباره نوآوری و همکاری در بخش معادن گفتگو می کنند چون این موضوع از جمله بخش های مبرم حوزه معدن تلقی می شود و دوره گذار به سمت منابع تجدید پذیر و سبز مبتنی بر ابتکار است و نیازمند همکاری همه مراکز تنظیم کننده سیاست ها و شرکت های معادن است. شناخت حداکثری منابع معدنی ملی و تنظیم نقشه های زمین شناسی درباره معادن برای به روز رسانی داده ها ضروری به نظر می رسد. کمبود و نبود داده های زمین شناسی و فناوری مانعی در مسیر توسعه معادن و زنجیره های واردات و صادرات در این حوزه خواهد بود.

«پایداری در زنجیره ارزش» از دیگر موضوعات مورد بررسی نشست سه شنبه است. دولت ها و شرکت ها باید سیستم نظارتی زیست محیطی و اجتماعی و موسسات را در حد کامل انجام دهند. شاید مساله مهم تبیین و معرفی نقش سرنوشت ساز کشورهای واقع در آفریقا تا آسیای غربی و میانه برای تامین نیازمندی های جهان در حوزه فلزات و منابع معدنی در آینده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای