تاکید واشنگتن بر شراکت استراتژیک با سعودی 

تاکید واشنگتن بر شراکت استراتژیک با سعودی 

کربی گفت که آمریکا مشتاق ادامه روابط است
شنبه, 7 ژانویه, 2023 - 13:00

ایالات متحده بار دیگر تمایل خود را به ادامه شراکت استراتژیک 80 ساله با پادشاهی عربی سعودی ابراز کرد.

این موضع آمریکا در گفت و گوی جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید با شبکه العربیه بیان شد.

وی با اشاره به اینکه روابط دوجانبه دو کشور به بیش از 80 سال می رسد، تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی «شریک استراتژیک» ایالات متحده است.

او تاکید کرد که ایالات متحده مایل است این روابط را به گونه ای تداوم بخشد که در خدمت منافع مردم آمریکا و امنیت ملی آنها باشد.

کربی اظهار کرد که دولت جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن «چشم اندازی از نیاز به ادامه مشارکت استراتژیک با سعودی» دارد. وی همچنین بر لزوم رعایت این روابط در راستای منافع دو کشور و مردم آنها تاکید کرد.

ژنرال مایکل کورلا، فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) نیز اخیراً اعلام کرد که روابط نظامی آمریکا و سعودی «بسیار قوی» است. وی افزود: «این روابط به خاطر امنیت و ثبات پایدار در منطقه خاورمیانه ضروری است».

کاخ سفید اخیراً در چند مورد قدردانی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از رهبری سعودی را تکرار   و تاکید کرده است که پادشاهی عربی سعودی نزدیک به 8 دهه است که شریک استراتژیک ایالات متحده بوده است.

کارن ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، حمایت سعودی از آتش بس با میانجیگری سازمان ملل در یمن و گسترش همکاری های اقتصادی و امنیتی منطقه ای از جمله بازدارندگی از تهدیدات ایران را مهم ارزیابی کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای