ایران به دنبال مشروعیت بخشیدن به «مهمان بودن سلیمانی» در عراق 

ایران به دنبال مشروعیت بخشیدن به «مهمان بودن سلیمانی» در عراق 

دولت السودانی در پی راضی نگهداشتن تهران بدون اینکه خشم واشنگتن را برانگیزد
جمعه, 6 ژانویه, 2023 - 13:00
یکی از نیروهای الحشد الشعبی ایستاده در مقابل بنر بزرگی که روی آن تصاویر سلیمانی و ابومهدی المهندس قرار دارد (خبرگزاری فرانسه)

به گفته منابع آگاه عراقی، یک هیئت ایرانی در تلاش برای به جاانداختن این مسئله که سردار قاسم سلیمانی که در سال 2020 کشته شد، مهمان رسمی دولت عراق بوده است، به بغداد سفر کرد.

به گفته منابع، این هیئت متشکل از مجموعه ای از دیپلمات‌ها و حقوقدانان از سوی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران برای این امر مامور شده اند.

این منابع به «الشرق الاوسط» گفتند که این هیئت فشار زیادی بر دولت محمد شیاع السودانی برای صدور سند رسمی در خصوص به رسمیت شناختن اینکه سلیمانی رسمی عراق است، وارد کرده است. سلیمانی و المهندس در سحرگاه 3 ژانویه 2020 در حوالی فرودگاه بغداد به دستور مستقیم دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت عراق کشته شدند.

این منابع توضیح دادند که دولت عراق از کارشناسان خود خواسته تا برای یافتن چگونگی صدور سند، بدون اینکه خشم واشنگتن را برانگیزد، این درخواست را مطالعه کنند.

احزاب شیعه وابسته به «چارچوب هماهنگی» و حامی دولت السودانی بیم آن را دارند که پرونده سلیمانی بر روابط بغداد با ایالات متحده تأثیر بگذارد، زیرا آنها «اکنون این روابط را برای ثبات نخست وزیر در جایگاه خود ضروری می دانند».

این منابع نزدیک به ادارات دولتی مدعی شدند که السودانی می خواهد همزمان آمریکایی ها و ایرانی ها را راضی کند و این امر او را به جستجوی سازش در پرونده ژنرال ایرانی سوق می دهد.

به گفته این منابع، مقامات عراقی «از عجله ایران در خصوص به رسمیت شناختن، به ویژه زمان بندی سیاسی آن، شگفت زده شده اند».

در این میان، به گفته منابع، احزاب شیعه وفادار به ایران و حتی رهبر جنبش «عصائب اهل الحق»، قیس الخزعلی علاقه ای به این درخواست ایران نشان ندادند و «اکنون خواهان رویارویی با واشنگتن نیستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای