اقدامات سختگیرانه آمریکا برای جلوگیری از ورود «دلارهای» عراق به ایران

اقدامات سختگیرانه آمریکا برای جلوگیری از ورود «دلارهای» عراق به ایران

جمعه, 20 ژانویه, 2023 - 10:45
تصویر یکی از صرافی‌ها در مرکز بغداد (AP)

مقامات آمریکایی و عراقی اعلام کردند که کاهش ارزش دینار عراق و افزایش قیمت مواد غذایی و کالاهای وارداتی در این کشور، به دلیل تغییر قابل توجه در سیاست اتخاذ شده توسط خزانه داری ایالات متحده و «فدرال رزرو» در نیویورک برای مهار عملیات پولشویی و توقیف غیرقانونی دلار توسط بانک‌های تجاری عراق به نفع ایران و سایر کشورهای مشمول تحریم در خاورمیانه است.

وال استریت ژورنال گزارش داد که در نوامبر گذشته، فدرال رزرو شروع به اعمال کنترل‌های شدیدتر بر معاملات بانک‌های تجاری عراق کرد که از زمان تهاجم ایالات متحده در سال ۲۰۰۳ تحت قوانین کمتر سختگیرانه عمل می‌کرد.

مقامات ایالات متحده و عراق گفتند که زمان آن رسیده‌است که سیستم بانکی عراق را با شیوه‌های انتقال پول بین‌المللی مطابقت دهیم.

از زمان اجرایی شدن اقدامات جدید، ۸۰ درصد یا بیشتر از انتقال دلار مسدود شده‌است. بر اساس داده‌های رسمی عراق، به دلیل اطلاعات ناکافی در مورد مقصد وجوه یا اشتباهات دیگر، مجموع آن قبلاً بیش از ۲۵۰ میلیون دلار در روز بود.

مقامات آمریکایی گفتند که هدف این سیستم جدید محدود کردن استفاده از سیستم بانکی عراق برای قاچاق دلار به تهران، دمشق و بهشت‌های پولشویی در سراسر خاورمیانه است.

این روزنامه به نقل از یک مقام آمریکایی گفت که این اقدامات «توانایی عوامل مخرب برای استفاده از سیستم بانکی عراق» را محدود می‌کند.

مقامات ایالات متحده سال‌ها بر عراق فشار می‌آورند تا کنترل‌های بانکی خود را تقویت کند.

در سال ۲۰۱۵، فدرال رزرو و وزارت خزانه داری به‌طور موقت جریان میلیاردها دلار به بانک مرکزی در بغداد را به دلیل ترس از اینکه ارز در نهایت به بانک‌های ایرانی برسد و ممکن است به شبه نظامیان دولت اسلامی منتقل شود، متوقف کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای