سعودی بر سازگاری دیدگاه‌ها با مصر دربارهٔ مسائل منطقه ای و بین‌المللی تأکید کرد

سعودی بر سازگاری دیدگاه‌ها با مصر دربارهٔ مسائل منطقه ای و بین‌المللی تأکید کرد

دولت سعودی: به مسیر خود برای دستیابی به رهبری جهانی در انرژی پاک ادامه می‌دهیم
پنجشنبه, 19 ژانویه, 2023 - 11:00
ملک سلمان خادم حرمین شریفین در حال ریاست جلسه دیروز کابینه در ریاض (واس)

شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی از نتایج نشست وزارتی کمیته پیگیری و مشورت سیاسی بین پادشاهی و مصر و تمایل به افزایش چشم‌انداز همکاری دوجانبه در همه زمینه‌ها و اجماع در دیدگاه‌ها در مورد بسیاری از مسائل منطقه ای و بین‌المللی استقبال و بر تداوم هماهنگی‌های دو کشور برای مقابله با چالش‌های منطقه با توجه به موقعیت محوری و مسئولیت آنها در قبال امنیت و ثبات آن تأکید کرد.

این موضوع در جلسه دیروز شورا به ریاست خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز در کاخ عرقه در ریاض مطرح شد.

در این نشست همچنین تمام گفت و گوها و دیدارهایی که در روزهای گذشته بین مقامات پادشاهی و همتایان آنها در تعدادی از کشورها برای پیشبرد روابط به سطوح پیشرفته انجام شد، بررسی شد.

شورا در ادامه محتوای کنفرانس بین‌المللی معدن در ریاض شامل امضای (۶۰) موافقت نامه و یادداشت تفاهم، و بحث در مورد آینده بخش معدن، راه‌های تقویت سیستم‌های پایداری، افزایش سهم منطقه در ارزش و زنجیره تأمین مواد معدنی استراتژیک و توسعه آن به یک یکپارچه مرکز تولید مواد معدنی سبز را ستود.

اعضای شورای وزیران بر ادامه حرکت پادشاهی برای دستیابی به رهبری جهانی در همه اشکال انرژی پاک، از جمله صنعت هیدروکربن، تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و هیدروژن پاک، که بخشی جدایی ناپذیر از پتانسیل آن در حوزه نفت و گاز است، تأکید کرد.

در ابتدای جلسه، خادم حرمین شریفین، محتوای پیامی که از شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح، ولیعهد کشور کویت دربارهٔ روابط دوجانبه و راه‌های حمایت و تقویت آنها در زمینه‌های مختلف دریافت کرده بود، را به اطلاع هیئت وزیران رساند.

در بعد داخلی، شورای وزیران از آنچه شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد و نخست‌وزیر، از راه اندازی صندوق رویدادهای سرمایه‌گذاری، با هدف توسعه زیرساخت‌های پایدار برای حمایت از ۴ بخش امیدوارکننده، یعنی: «فرهنگ، گردشگری، سرگرمی و ورزش» استقبال کرد.

این شورا در پایان یادداشت تفاهم همکاری در زمینه فرهنگی بین وزارت فرهنگ سعودی و وزارت فرهنگ و ورزش جمهوری یونان، عضویت پادشاهی به کنوانسیون ۲۰۰۵ برای حفاظت و ارتقای تنوع بیان فرهنگی و دو یادداشت تفاهم همکاری در زمینه توسعه دامپزشکی، ثروت دامی و کشاورزی بین سعودی و ازبکستان را تصویب کرد.

این شورا همچنین پیش نویس یادداشت تفاهمی در مورد مدیریت مالیات بین سازمان زکات، مالیات و گمرک در سعودی و اداره ملی مالیات و گمرک مجارستان را تصویب کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای